Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Politika
  4. »
  5. Yunanistan ‘altın vize’ için emlak satın alım sınırını 500 bin euroya çıkarmayı planlıyor

Yunanistan ‘altın vize’ için emlak satın alım sınırını 500 bin euroya çıkarmayı planlıyor

admin admin - - 3 dk okuma süresi
18 0

Yunanistan’da yabancı yatırımcılara birçok avantajla birlikte 5 yıllık oturma müsaadesi almayı sağlayan ‘altın vize’ uygulamasında hükümet gayrimenkul yatırımı yapma sonunu artırmaya hazırlanıyor.

Atina idaresi, oturum müsaadesi vermek için Avrupa Birliği (AB) dışı ülke vatandaşlarından istediği kimi bölgelerde en az 250 bin euro pahasındaki gayrimenkul yatırımı yapma hududunu 500 bin euroya çıkarma konusundaki senaryolar üzerinde çalışıyor.

‘Altın vize’ 5 yıllık oturum müsaadesinin yanı sıra sahiplerine Schengen bölgesi içinde vizesiz seyahat hakkı, Yunanistan’da iş kurma ve eğitim hakkı tanıyor.

Son periyotta ‘altın vize’ uygulamasıyla oturum müsaadesi almak için gelen ağır müracaatlar yüzünden Yunanistan’ın başşehri Atina’ya 12 kilometre uzaklıktaki Pire ve Selanik yakınlarındaki Halkidiki kasabasıyla turistik Rodos ve Girit üzere adalarda mülk satışları yükselişe geçmiş durumda.

Atina’nın merkezi, tanınan kuzey ve güney banliyöleriyle, başşehre yakın adalarda taban sonun 500 bin euroya çekileceği bekleniyor.

Ekonomi ve Maliye Bakanı Kostis Hatzidakis geçen hafta düzenlediği basın toplantısında ‘altın vize’ için sonların artırılacağı ve buradan elde edilecek gelirin daha güzel bir kullanılması için gereken tedbirlerin alınacağı iletisini verdi.

AB içinde başka üye ülkelere oranla ‘altın vize’ için yapılması gereken emlak yatırımı açısından en uygun ülke Yunanistan gösteriliyor.

İngiltere’deki yurt dışı yatırımlarla ilgili faaliyette bulunan şirketlerden Astons, Yunanistan’ın ”altın vize’ uygulamasının yabancı yatırımcılar için 250 bin euro üzere en düşük eşik nedeniyle Avrupa çapında en alımlı programlardan biri olduğunu vurguluyor.

İSRAİL VE İNGİLİZ YATIRIMCI SAYISINDA ARTIŞ

Öte yandan ülkeye ‘altın vize’ talebinde bulunan İngiliz ve İsrail vatandaşlarının sayısında kıymetli artış yaşanıyor.

Kathimerini gazetesinin haberine nazaran, İngiltere’nin AB’den çıkması (Brexit) geçen yıl ocak ve kasım ayları ortasında İngiliz müracaatlarının 208’den 370’e çıkmasına neden oldu. Ortadoğu’daki tansiyon yüzünden ise İsrailli yatırımcılarda da ‘altın vize’ müracaat sayısı 103’ten 183’e yükseldi.

Fakat bu yükselişler Yunanistan’a ‘altın vize’ için başvuran birinci üç ülke sırlamasında bir değişikliğe neden olmadı. Podyumda Çin ve Rusya vatandaşları birinci ve ikinci olurken üçüncü basamakta Türk vatandaşları alıyor.

patronlardunyasi.com

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın