Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Politika
  4. »
  5. Bolat: Tarihimizde en yüksek ocak ayı ihracat rekorunu kırdık

Bolat: Tarihimizde en yüksek ocak ayı ihracat rekorunu kırdık

admin admin - - 6 dk okuma süresi
5 0

Malatya’da temaslarını sürdüren Ticaret Bakanı Ömer Bolat, ocak ayı dış ticaret sayılarını açıkladı. Dünya genelinde son 40 yıldır görülmeyen büyük bir enflasyon patlamasının meydana geldiğini söyleyen Bakan Bolat şunları söyledi;

“Kovid, Rusya-Ukrayna Savaşı gerek bizim yaşadığımız zelzele gerek piyasalardaki tedarik ıstırapları, lojistik ıstırapları ve eser kesintileri üzere nedenlerle olan bu süreçte Türkiye’miz 4 saatlik arada yaklaşık 1,4 milyarlık bir nüfusa hitap ederek, 8,5 trilyon dolarlık bir ticaretin döndüğü piyasalarda bir yıldız üzere parladı. 2023 yılı bu süratli çıkıştan sonra dünyadaki mali sıkılaşma nedeniyle talebin düştüğü, ekonomik büyümelerin sakinliğe yanlışsız gerilediği bir devir olarak geride kaldı ve dünya ekonomisindeki büyüme oranı da OECD bilgilerine nazaran yüzde yıllık 3,3’ten yüzde 2,9’a geriledi, global ihracat ise yüzde 5 civarında bir gerileme kaydetti. İhracatımızın yüzde 41,5’unu yaptığımız Avrupa Birliği pazarlarında ise onların ithalatlarında yüzde 15-17 civarında 2023 yılında bir gerileme kaydetti. Buna karşın hamdolsun Türkiye iktisadı gerek iç pazardaki canlılık gerekse ihracattaki olumlu ivmenin devam etmesi nedeniyle birinci 9 ayı yüzde 4,7’lik bir büyümeyle kapattı ve ulusal gelirimiz yıllıklandırılmış bazda 1 trilyon 75 milyar dolara yükseldi ve 12 aylık bilgiler 1 martta açıklandığı vakit TÜİK tarafından inşallah 1,1 trilyon doları görmeyi de kestirim ediyoruz, ümit ediyoruz.”

CUMHURİYET TARİHİMİZİN İHRACAT REKORUNU KIRDI

Türkiye’nin global ihracattan aldığı hissenin yüzde 1,06’ya yükseldiğini vurgulayan Bolat, “Hem bizim ihracat artışımız hem de global ticarette 32,5 trilyon dolardan 31 trilyon dolara dünya ticareti geriledi, bizim hissemiz yükseldi. Zelzeleden ötürü 6 milyar dolarlık bir ihracat kaybı yaşadık lakin buna karşın hamdolsun Türkiye olarak biz 1 ay evvel TİM ile bir arada Cumhurbaşkanımızın yıllık kıymetlendirme toplantısında açıkladığı üzere 255,8 milyar dolarla Cumhuriyet tarihimizin ihracat rekorunu kırdık, yüzde 0,64 bir büyümeydi. İthalatta gerileme, dış ticaret açığında gerileme, ihracatın ithalatı karşılama oranında artış kaydettik.” formundaki değerlendirmelerde bulundu.

OCAK AYI REKORU KIRILDI

Bakan Bolat, bu olumlu tablonun ocak ayında da devam ettiğini belirterek, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Ocak ayın birinci 4 gününde çabucak hemen çok az global siparişler olduğu halde ki bu olağandır işte uzayan yılbaşı tatili, kapalı iş yerleri faktöründen ötürü lakin buna karşın artık açıklamak istiyorum. Ocakta ihracatımız geçen yılın birebir ayına nazaran yüzde 3,6 artarak 20 milyar 28 milyon dolar oldu. Tarihimizin en yüksek ocak ayı ihracat rekorunu kırdık.

12 AYLIK İHRACATIMIZ 256.5 MİLYAR DOLARA YÜKSELDİ

Yine hoş bir sayı vereceğim. Son 12 aylık ihracatımız da 256,5 milyar dolara yükseldi. Yani aralık sonunda kırdığımız 255,8 milyar dolarlık ihracatın üstüne 700 milyon dolar daha ekledik, yeni rekorumuz 256,5 milyar dolar oldu. İthalata bakalım, biz ithalatı da söylüyoruz hiç çekinmiyoruz açığı da söylüyoruz dış ticaret açığını. İthalatta daha hoş bir haber var, ithalatımız da ocak ayında yüzde 22’lik bir azalışla 26 milyar 201 milyon dolara gerileme kaydedildi. Bunun en değerli sebepleri ortasında bizim hükümetimiz 3 Haziran tarihinde kurulduktan sonra hükümet olarak aldığımız önlemler, bilhassa ithalatta ülkemize yönelik haksız ticari uygulamalar ve damping uygulamalarına karşı getirdiğimiz önlemler, güç fiyatlarındaki dünya piyasalarındaki stabil durum ve de bilhassa 2023’te otomotiv ve altın ithalatındaki çok artışa karşı yılın ikinci yarısında uyguladığımız önlemlerden sonraki azalmadan kaynaklanmaktadır. Bu biçimde arkadaşlar ocak ayında dış ticaret açığımız da yüzde 57’lik bir gerileme kaydedildi bir evvelki yılın tıpkı ayına nazaran. Yani ocak ayı dış ticaret açığımız 6,2 milyar dolara indi ihracatın ithalatı karşılama oranı da 18,9 puanlık bir artışla geçen yıla nazaran bu yıl ocak ayında yüzde 76,4’e yükseldi.”

patronlardunyasi.com

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın