Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Güncel
  4. »
  5. Ailelere sharenting uyarısı… Ebeveynlerin çocuklarının görüntüsünü paylaşması uzmanların tepkisini çekiyor

Ailelere sharenting uyarısı… Ebeveynlerin çocuklarının görüntüsünü paylaşması uzmanların tepkisini çekiyor

admin admin - - 4 dk okuma süresi
30 0

Avrupa’da yeni yeni konuşulmaya başlayan bir terim var; paylaşma ve ebeveynlik sözlerinin birleşimi olan Sharenting. Bu terim çocuklarını daima toplumsal medyada paylaşan aileleri anlatmak için kullanılıyor. Bir yandan Instagram’da bebekliğinden itibaren bir ünlü üzere büyüyen, daima kamera karşısında oynayan küçük prens ve prenseslerden oluşan çocuklar, öteki yanda ağlarken, özel bir anda imgeleri paylaşıp bir anda Türkiye’ye yayılan ve zorbalığa maruz kalan çocuklar. Fransa geçen aylarda, dünyada birinci sefer muhakkak bir yaşın altında çocukların fotoğraflarını toplumsal medyada paylaşan ailelere yönelik dava yolunu açtı. Çocuklar ilerleyen vakitlerde ailelerine toplumsal medyadaki paylaşımlarından ötürü dava açabilecekler.

Bu mevzuda çalışmalar yapan ve bir yüksek lisans tezi hazırlayan Avukat Bahar Yıldız Oğuz, bu mevzudaki tehlikelere dikkat çekiyor. Burada çocukların mahremiyet hakkının ihlal edildiğini belirten Oğuz, ayrıyeten siber tehlikelerin tahminen de en büyüğü olan pedofiliye karşı uyarıyor.

DAVA YOLU GÖRÜNDÜ

Hürriyet’ten Buse Özel’in haberine nazaran, dünyada çocuğun toplumsal medyada mahremiyetinin korunması konusunda birinci adımı Fransa atmış durumda. Bu paylaşımlar hasebiyle çocukların istemediği halde bir “dijital ayak izi” oluşuyor. Bahar Yıldız Oğuz bu maddeyi şöyle özetliyor:

“Fransa’nın çıkarmış olduğu yasa 6 Mart 2023’te kabul edildi ve ebeveynlere toplumsal medyada çocuk paylaşımıyla ilgili sınırlamalar getirmeyi amaçlıyor. Özetle, Fransa’da çocuklar ebeveynlerine toplumsal medyadaki paylaşımlarından dolayı dava açabilirler, birkaç yıl içerisinde bu cinsten davaları sıklıkla görmeye başlayacağız. Umarım ülkemizde de bu tipten bir özel düzenlemenin önü açılır.”

Bahar Yıldız Oğuz, hiç paylaşım yapmamak değil, toplumsal medyanın tehlikelerini göz önünde bulundurarak paylaşmanın ehemmiyetine vurgu yaptı.

NELERE SEBEP OLUYOR

– Çocuğun saflığı, sempatikliği ve masumiyeti kullanılmak suretiyle, çocuk üzerinden yapılan iş birlikleri çocuğun ekonomik olarak istismarını gündeme getirir.

– Vaktinin büyük kısmını kamera karşısında geçiren çocuk, kamera önünde sergilediği rolü bir misyon bilerek içselleştirmekte, istem dışı beğeni almak-alamamak üzere bir korkuyla hayat sürmekte, bu durum da duygusal ve ruhsal istismarına sebebiyet vermektedir.

– Çocuğun duşta, havuzda, çıplak ya da yarı çıplak halde fotoğraf ve görüntülerinin paylaşılması mahremiyet ihlali kabul edilmektedir ve bu tipten içeriklerle pedofililere fırsat yaratılmış olunmaktadır. Maalesef çocuk pornografisi paylaşımı yapan sitelerdeki fotoğrafların yüzde 50’sinin birinci olarak ebeveynler tarafından toplumsal medyada paylaşıldığı gözlemlenmiştir.

patronlardunyasi.com

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın