Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Güncel
  4. »
  5. CHP, Atalay için Anayasa Mahkemesi’ne başvurdu

CHP, Atalay için Anayasa Mahkemesi’ne başvurdu

admin admin - - 4 dk okuma süresi
42 0

CHP Küme Başkanvekili Gökhan Günaydın ve beraberindeki milletvekilleri, “TBMM Genel Heyeti’nde Yargıtay 3. Ceza Dairesinin yazısının okunarak Atalay’ın milletvekilliğinin düşürülmesinin yok kararında olduğunun tespiti ve ortaya çıkan aksiyonlu İçtüzük değişikliğinin iptali” istemiyle yaptıkları müracaat öncesi, AYM önünde açıklama yaptı.

Atalay hakkında verilmiş bir kesin karar olmadığını, AYM’ye yapılan müracaatlar doğrultusunda iki sefer, Atalay’ın ve “siyaset yapma hakkı” ile “kişi güvenliği ve hürriyeti” hakkının ihlal edildiğine karar verildiğini söyleyen Gökhan Günaydın, şöyle devam etti:

“Karar sonrasında AYM kararının birinci derece mahkemesine dönmesi, yargılamanın durdurulmasına karar vermesi, bu yazıyı Adalet Bakanlığına iletmesi, Adalet Bakanlığından Cumhurbaşkanlığına geçen yazının da bir tezkere ile TBMM’ye iletilmesi gerekirken, tek yargıçlı bir üs yazı ile birinci derece mahkemesi kararı pak merciine yollamış. Yargıtay 3. Ceza Dairesinin daire lideri bir yazı ile kararı Türkiye Büyük Millet Meclisine iletmiş ve bu karar da 30 Ocak 2024 tarihinde okunmuştur.”

Kararın, Anayasa’nın başlangıç kararları ile 2, 6 ve 153’ncü unsuruna muhalif olduğunu söz eden Günaydın, kararı okuyan TBMM Başkanvekili Bekir Bozdağ’ın da tarafsızlığını yitirdiğini ileri sürdü.

Günaydın, “Anayasa’nın başlangıç, 2, 6 ve 153. hususları uyarınca bir milletvekilliğinin düşürülmesine ait tezkere okutma durumunun yok kararında sayılmasını ve bunun tespit edilmesini Anayasa Mahkemesinden talep ediyoruz.” sözlerini kullandı.

TBMM İçtüzüğü’nün de aksiyonlu olarak ihlal edildiğini, sonrasında oluşan Parlamento kararının da Anayasa’nın 84 ve 95’nci unsurlarına terslik teşkil ettiğinin açık olduğunu aktaran Günaydın, “Bu nedenle de Parlamento kararının iptal edilmesini ve yürütmesinin durdurulmasını Anayasa Mahkemesinden talep ediyoruz.” dedi.

CHP Küme Başkanvekili Gökhan Günaydın, Anayasa Mahkemesinin daha evvel verdiği kararlarla uyarlı olarak hem yok kararında sayılma hem de iptal ve yürütmenin durdurması taleplerinin olumlu karşılanmasını ve 15 gün içerisinde TBMM’ye göndermesini beklediklerini söyledi.

Açıklamasının akabinde bir gazetecinin, TBMM Lideri Numan Kurtulmuş’un Atalay’ın milletvekilliğinin düşürülmesine ait, “Biz bu hafta Ankara’da olsaydık dahi kararı yeniden Sayın Bozdağ okutacaktı.” kelamlarını hatırlatması üzerine Günaydın, şunları söyledi:

“Neden Numan Kurtulmuş bugüne kadar Şerafettin Can Atalay hakkında verilen ve temyizen onanmış olan kararı okutmadı, Anayasa Mahkemesi kararını bekledi? Anayasa Mahkemesi kararı nasıl çıktı, hak ihlali formunda çıktı. Yani Anayasa Mahkemesi kararı hak ihlali formunda çıkmışsa ortada kesin bir karar yoktur. Münasebetiyle yargılamanın yenilenmesi ve durdurulması gerekmektedir. Bu bağlamda Numan Kurtulmuş’un yaptığı açıklama tümüyle hukuka terstir.”

patronlardunyasi.com

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın