Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Politika
  4. »
  5. Yapı Kredi 2023’te 68 milyar TL konsolide net kar elde etti

Yapı Kredi 2023’te 68 milyar TL konsolide net kar elde etti

admin admin - - 6 dk okuma süresi
1 0

Bankadan yapılan açıklamaya nazaran, 2023 yılında toplam nakdi kredi hacmi 2022 yıl sonuna nazaran yüzde 52 artarak 890 milyar liraya yükselen Yapı Kredi’nin, faal büyüklüğü yüzde 57’lik yükselişle 1,9 trilyon liraya çıktı.

Toplam müşteri mevduat hacmi bir evvelki yılın birebir periyoduna nazaran yüzde 55 artışla 1,1 trilyon liraya ulaşan bankanın, öz kaynak karlılığı da yüzde 45 olarak gerçekleşti.

68 milyar TL konsolide net kar elde eden Yapı Kredi’nin, yasal düzenlemelerin olumlu tesirleri dışarıda bırakıldığında sermaye yeterlilik rasyosu ise yüzde 16,9 oldu.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Yapı Kredi Üst Yöneticisi (CEO) Gökhan Erün, Cumhuriyet’in 100. yılının kutlandığı 2023’ün, ülke olarak sarsıntı felaketi ile sarsılmalar ve global belirsizlikler nedeniyle şiddetli geçmesine karşın bankalarının ülke iktisadına 1,3 trilyon liralık kaynak sağlamayı başardığını belirtti.

Geçen yılın birinci yarısında gerçekleştirdikleri 580 milyon dolarlık birinci toplumsal sendikasyon kredisini, sarsıntı felaketinden etkilenen vilayetlerdeki müşterilerin dış ticaret finansmanına yönlendirdiklerini aktaran Erün, birebir periyotta 500 milyon dolarlık birinci sürdürülebilir eurobond ihraçlarını yaptıklarını ve buna, ihraç fiyatının iki katından fazla talep gelmesi nedeniyle 300 milyon dolar fiyatında ek ihraç eklediklerini kaydetti.

Yılın ikinci yarısında ise dış ticaretin finansmanında kullanmak üzere, 755 milyon dolarlık sendikasyon kredisine imza attıklarına değinen Gökhan Erün, bu sürece, bayanların yönettiği yahut sahip olduğu işletmelere sağlanan kredi hacminin artırılması ve kredi portföylerinde karbonsuzlaşmaya yönelik sürdürülebilirlik gayeleri eklediklerini aktardı.

“YARINLARA KARTOPU” PROJESİNİ HAYATA GEÇİRDİK”

Finansın yanı sıra kültür, sanat ve eğitim alanında da ülkeye ve topluma katma kıymet yaratmayı hedeflediklerini hatırlatan Erün, şunları kaydetti:

“Ulu Başkan Mustafa Kemal Atatürk’ten aldığımız ilhamla Yarınlara Kartopu projesini hayata geçirdik. Ülkemizin geleceği için bilhassa eğitimin son derece kritik olduğunu biliyoruz. Çocuklarımıza sunacağımız nitelikli eğitim ve gelişim programlarının, Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılında daha güzel ve rekabetçi jenerasyonlar için en kıymetli yatırım olacağına yürekten inanıyoruz. Yarınlara Kartopu projemizle okul öncesi devirdeki çocuklarımıza ve ailelerine hakikat araç ve eğitim dayanağı vererek, geleceğimize yatırım yapıyoruz. Projemize birinci olarak sarsıntı bölgesinde başladık ve bölgedeki çocuklarımızla buluştuk. Bu yıl 80. yaşımızı kutlarken, projemizi tüm ülkeye yayarak kartopu tesirini büyüteceğiz.”

Sorumlu bankacılık anlayışıyla ekonomik, çevresel ve toplumsal sürdürülebilirliğin sağlanması ismine hareket ettiklerini kaydeden Erün, “2023 yılında Biyoçeşitlilik için Finans Derneği’ne Türkiye’den imza atan tek finans kuruluşu olmanın gurunu yaşadık. Bu imza ile biyoçeşitlilik üzerindeki etkilerimizi hesaplamayı, amaçlar belirlemeyi ve şeffaf bir biçimde raporlamayı taahhüt ettik. Yeniden 2023 yılında Net Sıfır Bankacılık Birliği’ne (NZBA) katılarak, 2050’ye kadar borç verme ve yatırım portföylerimizi net sıfır emisyonla uyumlu hale getirme taahhüdünde bulunduk.” açıklamasında bulundu.

Yapı Kredi Sürdürülebilir Tercih Programı “Step”e üye müşterileri sayısının 500 bini aştığını kaydeden Erün, sürdürülebilir tercihler yaparak step puan kazanan müşterilerin, bu puanları Sivil Toplum Kuruluşlarına bağışlayarak toplumsal yarar sağladığını bildirdi.

“800’ÜN ÜZERİNDE SÜREÇ ÇARÇABUK GERÇEKLEŞTİREBİLİYOR”

Yapı Kredi olarak iktisadın belkemiği firmaları destekleyerek, kıymet yaratmak için çalıştıklarını aktaran Gökhan Erün, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Geniş eser yelpazemiz ve hizmet kanallarımızla firmalara sağladığımız finansal dayanağı artırarak hem onlara hem de faaliyet gösterdikleri bölümlere katkı sağlamayı çok önemsiyoruz. Müşterilerimiz Yapı Kredi Taşınabilir ve Kurumsal İnternet Şubesi aracılığıyla 800’ün üzerinde süreci çarçabuk gerçekleştirebiliyor ve dijital bankacılık tahlillerimiz, hükmî müşterilerimiz tarafından yüksek ilgi görüyor. Türkiye’de bir birinci olarak 2023 yılında hayata geçirdiğimiz yenilikle, artık hukuksal firmalar, şubeyi ziyaret etmeden Yapı Kredi Taşınabilir üzerinden kolay kolay müşterimiz olabiliyor ve anında hesaplarını açabiliyor. Müşterilerimize tüm kanallarımızdan sunduğumuz kaliteli tecrübesi artırmak için çalışmalarımıza aralıksız devam ediyoruz.”

Yapı Kredi Mobil’in, bankacılık dışı da pek çok muhtaçlığın karşılanabileceği “süper uygulamaya” çevirdiklerini belirten Erün, “Dijital bankacılıkta öncü ve faal çalışmalar yapmayı sürdürüyoruz. Bugün geldiğimiz noktada, her 10 müşterimizden 9’u, dijital kanallarımızı etkin bir halde kullanıyor ve her gün en az bir defa uygulamaya giriş yapıyor. Hayatın her alanında müşterilerimizin muhtaçlıklarını tek noktadan karşılayabilmek ismine, Yapı Kredi Mobil’i üstün uygulamaya dönüştürdük.” tabirlerini kullandı.

patronlardunyasi.com

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın