Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Politika
  4. »
  5. Avrupa’nın emlak devine kayyum atandı

Avrupa’nın emlak devine kayyum atandı

admin admin - - 5 dk okuma süresi
40 0

Avrupa’da Galeria Kaufhof-Karstadt, KaDeWe Gurubu, Hamburg’daki 245 metre yüksekliğindeki Elbtower ve 1000’den fazla çeşitli şirketi bünyesinde barındıran Signa Holding GmbH’ya kayyum atandı.

Holdingin 42 yaşındaki genç işvereni Reno Benko, idareden alınıyor. Dev batışın tesirleri büyük oldu. İsviçre’deki Zürich merkezli özel banka Bank Baer’in CEO’su vazifeden alındı.

EMLAK İMPARATORLUĞU ÇÖKÜYOR

500 milyon Euro kredi bulamayınca, imparatorluğu yıkılan Avusturyalı emlak ve finans bölümünün değerli ismi Rene Benko, peşinden birçok bankayı da güç durumda bıraktı. Signa Prime ve Signa Devolepment de tıpkı sonuçla karşı karşıya kaldı.

Almanya’nın bir çok kentinde artık Karstadt mağazaları kapanıyor. Kapitalizmin ve lüksün sembolü Berlin’deki alışveriş merkezi KaDeWe iflasını verdi. Corona devrinde Almanya’nın yaptığı 700 milyon Euro’luk takviye, kümesi kurtaramadı. Rene Benko’nun artık şirket idaresinde yer almayacağı belirtilirken, şahsî malvarlığına el konulup konulmayacağı aşikâr değil.

2 MİLYAR BORÇ, YÜKSELEN MALİYETLER

Sözcü’nün haberine nazaran, 2022 yılında 2 milyarlık borcu çeviremeyen Benko’nun bilhassa emlak kısmı büyük sorunda. Artan faiz oranları, Ukrayna-Rusya savaşı nedeniyle yükselen güç maliyetleri, çok artan inşaat maliyetleri Benko’yu sarstı. Hamburg’daki itibar proje yarım kaldı.

Signa’nın emlak şirketinin yanı sıra, Signa Sport da iflas istedi ve buralara da iflas komiseri atandı. Suudi’lerden kurtarma için takviye beklendi anca bu da olmadı. Yeni bir devlet yardımının da kurtaramayacağı böylelikle netleşti.

AVRUPA’DAKİ FİNANS KESİMİ SALLANDI

Dev kümenin batışıyla birlikte Avrupa’daki birçok banka ile bu kümeye kredi açan finans kuruluşları da ağır yara aldı. Zürihli Bank Julius Baer’in, kümeye verdiği 628 milyon Euro’luk krediyi silmek zorunda kaldığı açıklandı. Bankanın CEO’su Philipp Rickenbacher vazifeden ayrıldı ve öbür yöneticilere de ‘bonus’ ödenmemesi kararı alandı. Bu gelişmelerle birlikte bankanın borsadaki paylarında de büyük düşüşler oldu. Düşüş yüzde 54’ü buldu. Bankanın karı ise bir evvelki yıla nazaran yüzde 55 azaldı.

TEMİNATIN PAHASI KALMADI

Bankanın kredi vermekteki süreçlerinin yanlışsız olduğu, fakat teminat olarak gösterilen Signa paylarının artık sembolik bir pahadan öbür bir şey olmadığı belirlendi. Banka, kredileri silerken artık mortgage kredilerine yöneleceğini açıkladı. Bu kaybın tesirlerinin 2026’ya kadar süreceği belirtiliyor.

Grubun yüzlerce yere kredi borcu bulunuyor. Vakitle az bir kısmı ödenmiş olsa da, borçların yüzde 90’ına yakına duruyor. Bunlardan 100 milyon Euro’nun üzerinde olanlar ise şunlar;

BATAN KÜMENİN BORÇ LİSTESİ

Julius Bär; 628 milyon Euro

Landesbank Hessen-Thüringen; 627 milyon463 bin Euro

LVM; 300 milyon Euro

Munich Re (Münchner Rück); 700 milyon Euro

Mezz 23 GmbH & Co. KG; 200 milyon Euro

Hamburg Commercial Bank AG; 141 milyon 950 bin Euro

Allianz; 300 milyon Euro

R+V Group; 386 milyon 35 bin 250 Euro

Norddeutsche Landesbank – Girozentrale; 135 milyon 229 bin 900 Euro

Raiffeisenlandesbank Niederösterreich-Wien: 280 milyon Euro

Raiffeisenlandesbank Oberösterreich AG; 181 milyon 845 bin 251 Euro

Erste Group Bank AG; 129 milyon 101 bin 564 Euro

Migros Bank AG; 101 milyon 354 bin 845 Euro

BayernLB; 100 milyon Euro

patronlardunyasi.com

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın