Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Güncel
  4. »
  5. PTT AŞ, vatandaşları, posta dağıtım personeli kılığında dolandırıcılık yapmaya çalışan kişiler konusunda uyardı.

PTT AŞ, vatandaşları, posta dağıtım personeli kılığında dolandırıcılık yapmaya çalışan kişiler konusunda uyardı.

admin admin - - 5 dk okuma süresi
25 0

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığına bağlı PTT AŞ’den yapılan açıklamada, şirketin ismi kullanılarak çeşitli dolandırıcılık teşebbüslerinin gerçekleştirildiği bildirildi.

Şirket ismi ve logosu kullanılarak vatandaşların cep telefonlarına gönderilen geçersiz SMS ve e-postalardaki ziyanlı linklerle, banka ve kredi kartı ile ferdî bilgilerin ele geçirilmeye çalışıldığının tespit edildiğine işaret edilen açıklamada, “Mesajlarda borcu olduğu belirtilen şahıstan iletilen linke tıklaması, açılan ekranda kimlik numarası ve araç plakasını yazması istenmektedir. Daha sonra uydurma borç bakiyesi gösterilerek kelamda borcun kredi kartıyla ödenmesi talep ediliyor. Borcun ödenmemesi durumundaysa şahıslara cezai yaptırım uygulanacağı söyleniyor.” sözüne yer verildi.

SMS ve e-postayla yapılan öbür dolandırıcılık yolunda ise “kargo gönderi takibi” ismi altında vatandaşların banka bilgilerine ulaşılmaya çalışıldığına dikkati çekilen açıklamada, kişinin cep telefonuna ya da e-postasına gelen düzmece kargo iletisinde “Koliniz yanlış adres nedeniyle gönderim merkezine iade edilmiştir. Tekrar gönderilmesi için lütfen adresinizi güncelleyin” yahut “Gümrük vergilerinin ödenmemesi nedeniyle paketiniz 24.01.2024 tarihinde teslim edilememiştir” üzere tabirlere yer verildiği aktarıldı.

Açıklamada, bu ve gibisi bildirilerdeki linke tıklandığında ise kullanıcıların adres bilgilerini güncellemeleri gerektiği ve paketin gönderimi mazeret edilerek fiyat talep edildiği belirtilirken, bir sonraki adımda da kişinin kart bilgilerinin girilmesinin istendiği ve bu süreçlerin akabinde dolandırıcıların vatandaşların banka hesaplarından öteki hesaplara para aktardığının tespit edildiği bildirildi.

Açıklamada, son vakitlerde yeni bir dolandırıcılık tekniğinin ortaya çıktığına işaret edilirken, “PTT AŞ posta dağıtım işçisi kılığında vatandaşları dolandırmaya çalışan bireyler olduğu tespit edildi. Bu bireyler, vatandaşların konutlarına giderek posta yahut kargo teslim ediyor ve gönderinin teslim alındığına dair doküman imzalatıyor. İmza atılan bu evraklar senet, vekaletname üzere resmi evraklardan oluşuyor. İmza atılan evrakları de kişinin üzerine kayıtlı varlıkları satmak üzere birçok alanda kullanıyorlar.” değerlendirmesinde bulunuldu.

HUKUKİ SÜREÇ YAKINDAN TAKİP EDİYOR

Yapılan dolandırıcılık faaliyetlerinin vatandaşların PTT’ye duyduğu itimadı suistimal ettiğinin belirtildiği açıklamada, şirketin dağıtımla misyonlu çalışanının, gönderileri vatandaşlara resmi kurum kıyafeti ve ekseriyetle el terminaliyle ulaştırdığına dikkati çekildi.

Açıklamada, şirketin, kargo bekleyen alıcının cep telefonuna direkt PTT ismiyle SMS gönderdiği vurgulanarak, “Uzantısı ‘www.ptt.gov.tr’ olmayan internet sitesi linklerinin dışında iletilen rastgele bir link yahut temas adresinin PTT tarafından gönderilmediğinin bilinmesi gerekmektedir. Vatandaşlarımızın beklemedikleri lakin kendilerine getirilen gönderilere karşı teslimat sırasında temkinli olmasını ve dolandırıcılık kuşkusu taşıyan kişi yahut bireyleri yetkili mercilere ihbar etmesini ehemmiyetle rica ediyoruz.” sözleri kullanıldı.

PTT AŞ’nin dolandırıcılık teşebbüslerini önlemek ismine yasal teşebbüslerde bulunduğuna işaret edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Şirketimiz, tespitlerimiz ve gelen şikayetler doğrultusunda üzerine düşeni yaparak, dolandırıcılık hareketlerinde kullanıldığı belirlenen düzmece internet adreslerinin erişime engellemesi için Ulusal Siber Olaylara Müdahale Merkezine acilen bildirmektedir. PTT AŞ, ayrıyeten dolandırıcılık faaliyetlerinde bulunan şahısların gerekli cezayı almaları konusunda hukuksal süreci yakından takip etmektedir. Mağduriyet yaşatan bu dolandırıcılık teşebbüslerine karşı vatandaşların daha dikkatli olmasını, hizmetlerimizden yararlanırken yalnızca şirketimizin resmi internet sitesi olan ‘www.ptt.gov.tr’ ve toplumsal medya hesapları dışında hiçbir kaynaktan gelen bilgilere prestij etmemesini rica ederiz.”

patronlardunyasi.com

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın