Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Güncel
  4. »
  5. Kilise saldırganı, Atatürk Havalimanı saldırısının da şüphelisi çıktı

Kilise saldırganı, Atatürk Havalimanı saldırısının da şüphelisi çıktı

admin admin - - 6 dk okuma süresi
27 0

Sarıyer’de bir kişinin hayatını kaybettiği Santa Maria Kilisesi’ndeki atağa ait savcılık sevk yazısında, Başakşehir’de yakalanan Edelkhan Inazhaev’in birebir vakitte, 28 Haziran 2016’da terör örgütü DEAŞ’ın gerçekleştirdiği İstanbul Atatürk Havalimanı bombalı saldırısı şüphelisi olduğu da kaydedildi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturmada gözaltına alınan 34 şüpheliden 25’i tutuklandı, 9 kuşkulu ise isimli denetim uygulamalarına tabi tutularak özgür bırakıldı.

Soruşturma savcılığının şüphelilerin tutuklanmasına yönelik sevk yazısında, taarruz olayına ait detaylara yer verildi.

BAŞAKŞEHİR’DE YAKALANAN KİŞİ, HAVALİMANI SALDIRISI ŞÜPHELİSİ ÇIKTI

Sevk yazısında, Başakşehir Güvercintepe Mahallesi’ndeki bir adreste, saldırıyı gerçekleştiren zanlılardan David Tanduev ile kontaklı oldukları bedellendirilen Edelkhan Inazhaev ve eşi Zharaidat Esmurzieva’nın yakalandığı, yapılan aramada 1 adet kurusıkıdan bozma silah ve boş vaziyette şarjörle ele geçirildiği belirtildi.

Edelkhan Inazhaev’in dijital gereçlerinde, hücumda kullanılan EL738FX yabancı plakalı araca ilişkin görsellerin olduğu bilgisine yer verilen yazıda, bu şüphelinin, İstanbul Atatürk Havalimanı’nda 28 Haziran 2016’da gerçekleşen bombalı ve silahlı taarruz aksiyonuyla irtibatlı oldukları bedellendirilen şahısların ikamet ettiği Başakşehir Kayabaşı Mahallesi’ndeki adrese yönelik 1 Temmuz 2016 tarihli operasyonda yakalanarak tutuklandığı aktarıldı.

Şüpheli Inazhaev hakkında ayrıyeten, yasa dışı yollarla Suriye’ye geçme arayışında olan DEAŞ terör örgütü mensubu Çeçen asıllı “İlyas” kod isimli şahıs olduğuna ait bilgiler de bulunduğu kaydedilen yazıda, Inazhaev’in eşi Zharaıdat Esmurzieva’nın hakkında ise “DEAŞ terör örgütüne katılarak canlı bomba aksiyonu yapmak üzere istekli olduğu” formunda bilgiler bulunduğu ve “Abu Kasas Al Taciki” kod isimli Behruz Bobokalonov isimli şahsın eski eşi olduğu istikametinde tespitler yapıldığı söz edildi.

DİJİTAL MALZEMELERDEKİ DELİLLER

Edelkhan Inazhaev’in dijital gereçlerine ait ön incelemede, DEAŞ terör örgütü mensupları olduğu bedellendirilen şahıslara ilişkin fotoğraflar, örgütün kelamda bayrağı ile bomba imalinde kullanılan materyaller ve üretim evresine ilişkin fotoğrafların bulunduğu da aktarılan yazıda, ayrıyeten saldırganların Başakşehir’de kaldığı adreslerinde şüpheliler Mukhammad Kodır Mirzaev ve İbrahim Sünmez’in yakalandığı, burada yapılan aramada Kur’an-ı Kerim içerisinde saldırgan Kholikov’a ilişkin ikamet müsaade dokümanının bulunduğu lisana getirildi.

Sevk yazısında, kuşkulu Ismonalı Mirzojonov’un dijital malzemelerinin ön incelemesinde ise DEAŞ mensupları olduğu bedellendirilen silahlı kamuflajlı şahısların silah eğitimlerine ilişkin ve “İthal bir meskeni kiliseye çeviriyor” halinde üstünde yazı olan fotoğraflar ile örgütün propaganda maksatlı kullandığı “Neşhid” marşının ekran alıntısı ve örgütün infazına ilişkin çocukların silahlandırıldığına ait ekran alıntıları olduğu bilgisi verildi.

Şüphelilerden Mahmud Muhammed’in Çin Halk Cumhuriyeti vatandaşı olduğu, birebir vakitte 2016’da Türk vatandaşlığı kazandığı vurgulanan yazıda, bu kişinin “DTİP” ve “DEAŞ/ÇB” ile kontaklı şahıslarla irtibatının olduğu tarafında bilgiler bulunduğu da kaydedildi.

KİLİSEDEKİ SALDIRI

Santa Maria Kilisesi’nde 28 Ocak’ta meydana gelen silahlı atakta Tuncer Cihan hayatını kaybetmişti.

Olayın akabinde başlatılan çalışma kapsamında 30 adrese eş vakitli operasyon düzenleyen gruplar, 51 şüpheliyi gözaltına almıştı. Şüphelilerden olayla teması olmadığı belirlenen 23’ü süreçlerinin akabinde hudut dışı edilmek üzere geri gönderme merkezine teslim edilmişti.

Soruşturma kapsamında dün yakalanan 9 zanlıdan 3’ü de süreçlerinin akabinde hudut dışı edilmek üzere geri gönderme merkezine teslim edilmişti.

ADALET BAKANI TUNÇ 25 ŞÜPHELİNİN TUTUKLANDIĞINI AÇIKLAMIŞTI

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, toplumsal medya hesabından yaptığı paylaşımda, İstanbul Sarıyer’de Santa Maria Kilisesi’ndeki ayin sırasında Tuncer Cihan’ın öldürülmesiyle ilgili İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca başlatılan soruşturmada, kilisede ateş açarak Cihan’ın vefatına neden olan terör örgütü DEAŞ şüphelisi Amirjon Khliqov ve yanında bulunan David Tanduev’in de ortasında olduğu 25 şüphelinin “örgüt üyeliği” ve “nitelikli taammüden öldürme” cürümlerinden tutuklandığını açıklamıştı.

Tunç, 9 şüphelinin ise isimli denetim kuralıyla hür bırakıldığını belirterek, olayla ilgili isimli soruşturmanın kapsamlı formda devam ettiğini kaydetmişti.

patronlardunyasi.com

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın