Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Güncel
  4. »
  5. Hafize Gaye Erkan’ın istifasının ardından Merkez Bankası’nda başkan Fatih Karahan

Hafize Gaye Erkan’ın istifasının ardından Merkez Bankası’nda başkan Fatih Karahan

admin admin - - 4 dk okuma süresi
79 0

Patronlar Dünyası’nın edindiği bilgilere nazaran Merkez Bankası Başkanlığı için iki isim ön plana çıkıyor. Bunlardan biri Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Osman Çelik, oburu ise Merkez Bankası Lider Yardımcısı Fatih Karahan. Kulislere nazaran bu iki isimden öne çıkan kişi Fatih Karahan olarak görülüyor.
Merkez Bankası yeni liderinin isminin bu gece yayınlanacak olan Resmi Gazete’de yer alması bekleniyor.

MERKEZ BANKASI MÜMKÜN LİDER ADAYLARI

FATİH KARAHAN

1982 yılında Eskişehir’de doğan Fatih Karahan, 2006 yılında Boğaziçi Üniversitesi Matematik ve Sanayi Mühendisliği kısımlarından mezun oldu. 2012 yılında Pennsylvania Üniversitesi’nde İktisat alanında yüksek lisans ve doktorasını tamamladı.

Çalışma hayatına 2012 yılında New York Merkez Bankası’nda ekonomist olarak başlayan Karahan, 2022 yılına kadar anılan kurumda İşgücü ve Eser Piyasası Çalışmaları Lideri ve para siyaseti danışmanı olarak misyon yaptı.

Columbia Üniversitesi ve New York Üniversitesi’nde yarı vakitli öğretim vazifelisi olarak da vazife yapan Karahan, 2022’de Amazon’da kıdemli ekonomist olarak çalışmaya başladı. Karahan, Kasım 2022’de Amazon’da Başekonomist misyonuna atandı.
Karahan, 28 Temmuz 2023 tarihinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Lider Yardımcılığı’na atanmıştır.

OSMAN ÇELİK

1964 yılında Erzincan/Kemaliye’de doğdu. Ortadoğu Teknik Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümü’nden mezun oldu. 1986-1987 yılları ortasında Devlet İstatistik Enstitüsü’nde Ekonomist olarak çalıştı.1988-1995 yılları ortasında Faisal Finans Kurumu Proje Kıymetlendirme ve Hazırlama Müdürlüğü’nde Uzman ve Baş Uzman olarak vazife aldı. 1995-1999 yıllarında İhlas Finans Kurumu’nda Proje ve Pazarlama Müdürlüğü vazifesini sürdürdü.

2000-2005 periyodunda Anadolu Finans Kurumu Genel Müdür Yardımcılığı misyonunu yürüttü. 2006-2015 yılları ortasında Türkiye Finans İştirak Bankası’nda sırasıyla Krediler’den ve Ticari Bankacılık’tan sorumlu Genel Müdür Yardımcılığı, Haziran 2015 itibariyle de Genel Müdürlük vazifelerini üstlendi.

Çelik, 29 Haziran 2016 tarihinde T.C. Hazine Müsteşarlığı misyonuna atandı. Hazine Müsteşarlığı periyodunda İslam Kalkınma Bankası İcra Şurası Üyeliği yaptı ve G-20 Türkiye Sherpası olarak misyon aldı. Birebir periyotta Dünya Bankası, EBRD, Asya Kalkınma Bankası, Karadeniz Ticaret ve Kalkınma Bankası, Ecobank, Asya Altyapı Yatırım Bankası Guvernörlüklerinin yanı sıra FSB, Finansal İstikrar Komitesi, Faizsiz Finansman Uyum Konseyi ve KOSGEB İcra Konseyi üyeliği vazifelerinde de bulundu.

2017-2021 yılları ortasında Türk Eximbank İdare Konseyi Başkanlığı, İdare Heyeti Üyeliği ve Kontrol Komitesi Başkanlığı yapan Çelik, Ekim 2018 tarihinden itibaren Vakıf İştirak Bankası A.Ş.’de İdare Şurası Üyesi ve Kredi Komitesi Lideri olarak vazife yaptı. 25 Mart 2022 tarihi itibariyle Vakıf İştirak Bankası Genel Müdürü olarak görevlendirildi.

Osman Çelik 21 Haziran 2023 tarihinde Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı olarak atanmış olup hala bu vazifesine devam etmektedir.

FATİH KARAHAN İSMİ RESMİ GAZETE’DE

patronlardunyasi.com

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın