Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Politika
  4. »
  5. Üretici-market arasındaki fiyat farkı portakalda

Üretici-market arasındaki fiyat farkı portakalda

admin admin - - 6 dk okuma süresi
23 0

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Lideri Şemsi Bayraktar, bu yılın ocak ayında üretici ile market ortasındaki fiyat farklılıklarına, narenciye üretiminde yaşanan sıkıntılara, girdi fiyatlarında yaşanan değişimlere ve tıpkı marka eserlerin marketlerdeki fiyat değişimlerine ilgi açıklamalarda bulundu.

Ocak ayında üretici ve market ortasındaki fiyat farkının en fazla yüzde 404,2 ile portakalda görüldüğünü belirten Bayraktar, portakaldaki fiyat farkını yüzde 396,7 ile mandalina, yüzde 385,2 ile limon, yüzde 256,5 ile kuru soğanın takip ettiğini söyledi. Portakal ve mandalinanın 5 kat, limonun 4,9 kat, kuru soğan 3,6 kat fazlaya satıldığına dikkat çeken Bayraktar, “Üreticide 4 lira olan portakal 20 lira 17 kuruşa, 5 lira 25 kuruş olan mandalina 26 lira 8 kuruşa, 3 lira 83 kuruş olan limon 18 lira 58 kuruşa, 5 lira 8 kuruş olan kuru soğan 18 lira 11 kuruşa satıldı.” dedi.

MARKETTE 42 ESERİN 29’UNDA FİYATLAR ARTTI

Ocak ayında markette 42 eserin 29’unda fiyat artışının 13’ünde fiyat azalışının görüldüğünü anlatan Bayraktar, “Ocak ayında markette fiyatı en fazla artan eser yüzde 34,7 ile yeşil fasulye oldu. Yeşil fasulyedeki artışı yüzde 29,8 ile salatalık, yüzde 28,4 ile ıspanak, yüzde 22,9 ile pırasa takip etti.

Markette fiyatı en çok azalan eser ise yüzde 20,7 ile kuru üzüm oldu. Kuru üzümdeki fiyat düşüşünü yüzde 10,8 ile fındık, yüzde 10 ile beyaz lahana, yüzde 9,1 ile maydanoz izledi.” halinde konuştu.

Bayraktar, üreticide ise 34 eserinin 24’ünde fiyat artışının, 2’sinde fiyat düşüşünün görüldü, 8 eserde ise fiyatlarının değişmediğini bildirdi. Üretici fiyatlarında kuru fasulye, nohut, kırmızı mercimek, yeşil mercimek, pirinç, kuru üzüm, kuru incir, Antep fıstığında fiyatların değişmediğini anlatan Bayraktar, “Üreticide en çok fiyat düşüşü yüzde 27,3 ile portakalda görüldü. Portakaldaki fiyat düşüşünü yüzde 10,8 ile yumurta izledi. Üreticide en fazla fiyat artışı yüzde 56,9 ile yeşil soğanda görüldü. Yeşil soğandaki fiyat artışını yüzde 53,4 ile salatalık, yüzde 53,1 ile marul, yüzde 47,6 ile patlıcan takip etti. Ocak ayında fiyatı en fazla artan eser markette domates, üreticide yeşil soğan olurken, fiyatı en fazla düşen eser markette kuru üzüm, üreticide portakal oldu.”

“NARENCİYE ÜRETİCİLERİNİN PROBLEMLERİ DEVAM EDİYOR”

Portakalda rekoltenin fazla olması ve kâfi talebin olmamasının fiyatların düşmesine neden olduğunu belirten Bayraktar, devamında şunları kaydetti: “Üretimin fazla olduğu narenciyede bu üretim döneminde sıkıntılar bitmiyor. Erkenci limon hasadında yaşanan pazarlama sorunu hasat olgunluğuna gelen mandalina, portakal ve öteki eserlerde de devam ediyor. Artan üretime karşılık beklenen talebin de kâfi olmaması ile eserler kolunda kaldı. Narenciye üreticileri bu yıl emeklerinin karşılığını alamadı. Kimi üreticiler ağaçlarını kesmeye devam ediyor. Pazar bulamayan birden fazla üretici personellik maliyetlerini karşılayamıyor, eserlerini toplatamıyor. Bu mevsimde yerlere dökülen mandalina, portakal ile toprağın turuncu renkle kaplandığı bahçeleri görür olduk. İhracatçıya verilen dayanak çiftçiye yansımadı. Çiftçiler hala personellik masraflarına ve eser fiyatlarına takviye bekliyor, ağaçta kalan eserlerin satılması için tahlil talep ediyor. Narenciye üreticisi alan bazlı desteklenmelidir. Kısımda bekleyen eserler devlet, belediye ve gibisi kuruluşlar tarafından üreticiden alınıp, halka dağıtılmalıdır. Bir üretim dönemi emek verdiği eserlerden kâfi gelir elde edemeyen üreticilerin kredi borçları faizsiz ertelenmelidir. Narenciye üreticilerine kullandırılacak faizsiz kredilerde limitler artırılmalı, kredi masrafları alınmamalıdır. 2023 yılı portakal ihracatı bir evvelki yıla nazaran yüzde 32,5 azalarak 213 bin 427 ton olarak gerçekleştir. Tıpkı periyotta limon ihracatı yüzde 11 artarak 658 bin 849 tona, mandalina ihracatı ise yüzde 13,3 oranında artarak 927 bin 940 tona ulaştı. Bu yıl artan üretime karşı kâfi ihracat da yapılamadı. Narenciye ihracatının artırılması için yeni pazarlar oluşturulmalı, daha fazla ihracat yapılması sağlanmalıdır.”

patronlardunyasi.com

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın