Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Politika
  4. »
  5. Ukrayna ile serbest ticaret anlaşması önümüzdeki aylarda yürürlüğe girecek

Ukrayna ile serbest ticaret anlaşması önümüzdeki aylarda yürürlüğe girecek

admin admin - - 5 dk okuma süresi
29 0

Ukrayna’nın Tekrar İnşası Forumu, Ticaret Bakan Ömer Bolat, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu ve Ukrayna Başbakan Yardımcısı ve Altyapı ve Bölgesel Kalkınma Bakanı Oleksandr Kubrakov ile iki ülkeden çok sayıda temsilcinin iştirakiyle İstanbul’da gerçekleştiriliyor.

Bakan Bolat, aktifliğin açılışındaki konuşmasında, “Haritaya baktığımızda çabucak kuzeyimizdeki bu elim savaş (Rusya-Ukrayna Savaşı) bizi hakikaten üzüyor. Çabucak güneyimizde de maalesef 4 aya yakın müddettir İsrail’in suçsuz sivillere ve sivil yerleşim yerlerine yönelik zalimce katliam boyutundaki akınları da farklı bir keder kaynağı olmaktadır. Doğumuzda da Azerbaycan-Ermenistan savaşı vardı. Bu hassas coğrafyada Türkiye Cumhuriyeti olarak bütün komşularımızla dostluk ve barış temelinde düzgün münasebetler kurmak için bütün çabamızı sarf ediyoruz” diye konuştu.

Bolat, şunları kaydetti:

“Bütün iş dünyamızla birlikte Türkiye’nin dost ve komşu ülkelerle ve milletlerarası alanda birlikte gelişme, birlikte güçlenme anlayışıyla memleketler arası ekonomik alakalarını devam ettirme gayesindeyiz. Savaşın sona erdirilmesi, barış görüşmelerine mesken sahipliği yapmak için büyük çabalar sarf ettik.

2023 yılında çok az ölçüde bir gerileme olsa da 7,5 milyar dolara yakın ikili ticaretimiz kelam konusu. 2022 yılında iki ülkenin imzaladığı Özgür Ticaret Muahedesi büyük bir ehemmiyet arz etmektedir. Bu mevzuda ikili resmi görüşmelerimizde de Sayın Kubrakov ile yol haritası belirledik. İnşallah önümüzdeki aylarda her iki ülkenin resmi onay prosedürleri tamamlandıktan sonra Türkiye-Ukrayna Hür Ticaret Mutabakatı yürürlüğe girecektir.”

135 ÜLKEDE 12 BİN 71 PROJEYİ TAMAMLADIK

Dünyanın 135 ülkesinde savaş ve doğal felaketler dahil her türlü güç kurallarda yaklaşık 12 bin 71 projeyi muvaffakiyetle tamamlayan Türkiye müteahhitlik dalı, bu doğrultuda bütün deneyim, altyapı, bilgi birikimi ve ilgili iş gücü yeteneğini Ukrayna’nın yine inşasında tedarik etmeye, temin etmeye hazırdır.

İnşallah önümüzdeki birkaç ay içinde Türk müteahhitleriyle birlikte biz de Ukrayna’ya gideceğiz ve Türkiye-Ukrayna vazife gücünün birinci toplantısını Sayın Kubrakov’un konuğu olarak Ukrayna’da gerçekleştireceğiz.

TÜRK MÜTAHİTLERİ DÜNYA DA İKİNCİ SIRADA

“Türk müteahhitlik dalı dünyada birinci 250 firma ortasında 40 büyük müteahhitlik firması ile Çin’in gerisinden ikinci sırada. Dünya müteahhitlik kesiminde yüzde 4,5’lik bir hisseye sahibiz. Türk müteahhitleri Ukrayna’da bugüne kadar 300’den fazla projeyi muvaffakiyetle bitirdi. Bu projelerin toplam bedeli de 9 milyar 700 milyon dolar. Savaş kaidelerinde dahi Ukrayna’nın istediği birçok alandaki altyapı çalışmaları için 1 milyar dolar pahasındaki 70 projeyi almış ve tamamlamışlardır.

MİLLİ UYDUMUZ HAZİRANDA UZAYA FIRLATILACAK

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu da forumda yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“???????İstanbul Havalimanı Avrupa’da birinci, dünyada 7’nci sırada. Antalya ve Sabiha Gökçen havalimanları da Avrupa’da ve dünyada sıralama ve kapasite noktasında büyük havalimanlarımız. İstanbul Havalimanı, bizim göz bebeğimiz. Yalnızca geçen sene 78 milyon insanı ağırladı. Gayemiz 200 milyon, onunla ilgili de çalışmalarımızı yürütüyoruz”

Ankara ile İstanbul ortasında üstün süratli tren projesine başladıkl. Saatte 350 kilometre sürate sahip olacak projede 344 kilometrelik bir uzaklık yaklaşık 80 dakikada geçilecek.

Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nden Avrupa’ya ikinci demiryolu geçişini de yapmış olacağız. 120 kilometrelik bir demiryolu sınırıyla orta koridorun kapasitesini çok net bir biçimde artırmış olacağız. İnşaatına, bu sene başlamayı planlıyoruz.”

“Uzayda bulunan uydularımız var. 2024 yılında kendi ürettiğimiz ulusal ve yerli uydumuzu Amerika’ya göndererek ve haziran ayında uzaya fırlatarak oradaki gücümüzü de artırmış olacağız.”

patronlardunyasi.com

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın