Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Politika
  4. »
  5. Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanlığı’na yeniden seçilen Erdal Eren, başta Suudi Arabistan pazarı olmak üzere dünyanın bir çok ülkesinde yatırım fırsatlarını anlattı.

Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanlığı’na yeniden seçilen Erdal Eren, başta Suudi Arabistan pazarı olmak üzere dünyanın bir çok ülkesinde yatırım fırsatlarını anlattı.

admin admin - - 6 dk okuma süresi
1 0

Türkiye Müteahhitler Birliğinin (TMB) 34. Olağan Genel Şurası’nda Erdal Eren tekrar başkanlığa seçildi.

TMB’de yapılan Genel Kurul’da, Birliğin yeni idaresi belirlenirken Eren başkanlığa tekrar getirildi. Seçimin akabinde değerlendirmelerde bulunan Eren, Kahramanmaraş merkezli geçen yıl 6 Şubat’ta yaşanan sarsıntılardan ötürü yurt dışında biraz daha etkin olmaya karar verdiklerini belirterek, bir devir işlerin durduğu Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’yle ilgilerin tekrar ısındığının altını çizdi.

BÜYÜK ATILIM İÇİNDE

Eren, “Suudi Arabistan bilhassa çok büyük atılımın içinde. Prens Selman’ın 2030 vizyonu var. Yaklaşık 3 trilyon dolarlık yatırım yapacak ülkesinde, bunun 1,4 trilyon dolarını 3 yıl içindeki inşaat olarak anlatıyor. Hasebiyle Suudi Arabistan’a çok büyük aktiviteyle geçen yıl faaliyetlerimizi artırmaya başladık.” dedi.

IRAK’I ÇOK YAKINDAN TAKİP EDİYORUZ

Eren, kıymetli bir pazar olan Irak’ta, geçen yıl kurulan hükümetle, bekleyen yatırımların başladığını anlatarak, şunları kaydetti:

“Bunların en değerlisi Basra Körfezi’nden Türkiye’nin sonuna kadar olan yaklaşık 12 bin kilometrelik bir demir yolu ve oto yolu ağı. Bunun çok stratejik bir değeri var. Bu yolun ismi Kalkınma Yolu. Suudi Arabistan, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri bu projenin finansmanını sağlamayı Irak’a taahhüt ediyorlar. Bizim Ulaştırma ve Ticaret Bakanlığımız çok yakından takip ediyor. Biz de çok yakından takip ediyoruz. Kalkınma Yolu tamamlandığında Avrupa’dan bütün transit nakliyeciliğin Türkiye üzerinden demir yolu ve kara yoluyla geçip Irak’tan Basra Körfezi’ne gitmesi planlanıyor.”

Eren, Kızıldeniz’de yaşanan tansiyon nedeniyle deniz ticaretinin Ümit Burnu üzerinden Afrika kıtasının etrafından dolaşılarak yapıldığını hatırlatarak, “Çok önemli bir maliyet farkı var. Bundan ötürü da bütün dünyanın iktisadı etkileniyor. Bu yol (Kalkınma Yolu) o sorunu de çözecek biçimde.” değerlendirmesinde bulundu.

HEDEF 10 MİLYAR DOLARLIK İŞ YAPMA KAPASİTESİ OLUŞTURMAK

Türk mühendisleri ve müteahhitleri olarak geçen yılki Irak ziyaretlerinde projeyi tıpkı müddet içinde bitireceklerini lisana getirdiklerini aktaran Eren, şu tabirleri kullandı:

“Türkiye’de hem demir yollarında hem yap-işlet-devret otoyollarda bunu başarmış durumdayız. Ümit ediyorum ki yakın vakitte hem Suudi Arabistan’da yılda yaklaşık 10 milyar dolar hem de Irak’ta, yalnızca Kalkınma Yolu Projesi değil, hastaneler, okullar ve birçok gereksinim var. Orada yaklaşık 10 milyar dolar iş yapabilme kapasitesi oluşturursak, orta vadede, 30 ila 50 milyar dolar civarında yurt dışında yeni iş hacmini her yıl alabiliriz.”

Geçen yıl Suudi Arabistan’dan farklı alanlardan bakanların 6 defa Türkiye’ye geldiklerini belirten Eren, “Çok önemli halde inşaatlara tekrar başlayacaklar. Türk firmalarını bekliyorlar. Geçtiğimiz yılın son çeyreğinde, bu görüşmelerin bir kısmı mukaveleye bağlandı. Yaklaşık 2,7 milyar dolar mukaveleyi imzaladık. Lakin bunun yılda ortalama 10 milyar dolara çıkmasını hedefliyoruz.” dedi.

UKRAYNA’NIN YİNE YAPILANDIRILMASINDA ROL OYNAYACAĞIZ

Ukrayna-Rusya Savaşı’na da değinen Eren, Ukrayna’nın savaş sonrasında tekrar imar edileceğini, bu süreçte Ukraynalı makamlarla daima temas içinde bulunduklarını bildirdi.

Eren, “Zaten Ukrayna’da, birtakım üyelerimiz üzerinden, savaş devam ederken de şantiyelerimizi açtık. Ümit ediyorum ki, Ukrayna’da savaş bir an evvel biterse hem Rusya’da pazarımız çok büyük, işlerimiz var hem de Ukrayna’nın tekrar yapılandırmasında rol alacağız.” dedi.

KAYNAKÇI, VİNÇ, KEPÇE OPERATÖRÜ, KALIPÇIYA MUHTAÇLIĞIMIZ VAR

Sektörlerdeki orta eleman problemine da değinen Eren, bu sorunu yalnızca inşaat bölümünün değil, hizmet, turizm ve sanayi bölümünün de daima lisana getirdiğini söyledi.

Şantiyelerde kaynakçı, vinç, kepçe operatörü, kalıpçıya muhtaçlık duyduklarını anlatan Eren, kelamlarını şöyle tamamladı:

“Sanat okullarının, meslek liselerinin sayısı artırılmalı. Bizim senede 3 milyon beyaz yakalıya, ülkemizin ekonomik gelişimi açısından gereksinimimiz yok. Fakat 3 milyondan daha fazla mavi yakalıya gereksinimimiz var. Önümüzde kritik ve güç bir ekonomik periyot var. Maliye Bakanı’mız, Merkez Bankası Başkanı’mız bunları raporlarıyla anlatıyorlar.”

YENİ İDARE HEYETİ BELİRLENDİ

Öte yandan 3 yıl vazife yapacak TMB’nin yeni idare heyeti şu isimlerden oluştu:

“Başar Arıoğlu, Ali İstek Arslan, İhsan Çetinceviz, Müfit Eren, Deha Emral, Cahit Karakullukçu, Süheyla Çebi Karahan, Tevfik Öz, Fazilet Tavas, Kartal Usluel, Murat Üstay ve Erdal Yenigün.”

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın