Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Politika
  4. »
  5. Türk Eximbank ihracatçılara bu yıl 50 milyar dolarlık destek verecek

Türk Eximbank ihracatçılara bu yıl 50 milyar dolarlık destek verecek

admin admin - - 6 dk okuma süresi
28 0

Türk Eximbank Genel Müdürü Ali Güney, bu yıl ihracatçılara 24 milyar dolar kredi, 26 milyar dolar da sigorta ve garanti olmak üzere 50 milyar dolarlık takviye sağlamayı hedeflediklerini bildirdi.

Güney, Türk Eximbank’ın ihracatçılara sağladığı dayanaklar, uygulamaya aldığı projeler ve 2024 yılı planlarına ait değerlendirmede bulundu.

Türk Eximbank’ın, ülkedeki en büyük kredi hacmine sahip 9’uncu banka ve Türkiye’nin en büyük alacak sigortası kuruluşu olduğuna işaret eden Güney, kurumun ihracata katkısına dikkati çekti.

Güney, son yıllarda Türkiye’nin ekonomik büyümesinde en değerli itici gücünün ihracat olduğunu, bu kapsamda ülkenin resmi ihracat takviye kuruluşu olarak Bankanın üstlendiği misyonun daha da ehemmiyet kazandığını söyledi.

İhracatçılara sağlanan dayanaklara değinen Güney, şöyle konuştu:

“2023 yılında ihracatçılarımıza 19,6 milyar dolar nakdi kredi sağladık ve 22,4 milyar dolar fiyatındaki vadeli alacağı sigorta ederek, onları tahsilat riskinden koruduk. İhracatçılarımızın itimatla ihracat yapmalarını sağladık. Böylelikle, 2023 yılında ihracatçılarımıza 42 milyar dolar dayanak vermiş olduk.”

“FİNANSMAN TAKVİYESİ ARTARAK DEVAM EDECEK”

Güney, ihracatın tabana yaygınlaşması için KOBİ’lerin banka takviyelerine erişimine büyük değer verdiklerini aktararak, Türk Eximbank dayanaklarından faydalanan ihracatçılar ortasında 2020 yılında yüzde 70 olan KOBİ hissesini 2023 yılı sonunda yüzde 84,2 düzeyine yükselttiklerini bildirdi.

Hazine ve Maliye Bakanlığının yaptığı sermaye artışlarıyla Bankanın sermaye yapısının hayli güçlendiğine dikkati çeken Güney, şunları kaydetti:

“Bakanlığımızın Temmuz 2023’te 6,8 milyar lira ve bu yılın birinci günlerinde 3,3 milyar lira olmak üzere yapmış olduğu 10,1 milyar liralık nakdi sermaye dayanağının kaldıraç tesiriyle Bankamızın başta KOBİ’ler olmak üzere tüm ihracatçılara sağlamış oluğu finansman takviyesi artarak devam edecektir. 2024 yılında da global konjonktürde yaşanan aksiliklere karşın, ülke olarak ihracat amacımızı gerçekleştirmek için ihracatçımıza olan kredi ve alacak sigortası takviyemizi daha da artırarak 50 milyar dolar düzeyine çıkarmayı planlıyoruz. Bu dayanağın 24 milyar doları kredi ve 26 milyar doları sigorta ve garanti olarak sağlanacak.”

“İHRACATÇILARIN FİNANSMANA ERİŞİM MALİYETLERİNİ AZALTTIK”

Güney, katma kıymetli ve yüksek teknolojili ihracat yapan firmaların finansmana erişimini kolaylaştırmak için çok değerli bir adım atarak kredi teminat yapısını bankacılık bölümündeki uygulamalar doğrultusunda çeşitlendirdiklerine işaret ederek, “İhracatçılarımızın kredi ve ihracat değerliliğini ölçerek değerlendirmeye tabi tutuyoruz. Bu kıymetlendirme sonucunda ihracatçı firmalarımız, teminat mektubunun ve Bankamız ‘İhracat Alacak Sigortası Poliçesi’nin yanı sıra kesimdeki öbür ticari bankalarda da olduğu üzere menkul değer rehini, kefalet kurumlarının kefaleti, ipotek, gerçek ve hukuksal kişi kefaletleri üzere başka alternatif teminat cinsleri ile Eximbank kredi programlarından yaralanabilecek. Bu uygulamanın hayata geçmesiyle ihracatçıların finansmana erişim maliyetlerini azaltarak dayanaklarımızın erişilebilirliğini arttırdık.” değerlendirmesinde bulundu.

“FAİZ HASSASİYETİ OLAN İHRACATÇILARA ÇÖZÜM”

Faiz hassasiyeti olan ihracatçılara yönelik tahlil üretmeye devam ettiklerini vurgulayan Güney, BDDK’nin 2019 yılında Bankacılık Kanunu’nun kapsamını genişletmesiyle kalkınma ve yatırım bankalarının pencere tarzıyla faizsiz finans hizmeti sunmasının önünün açıldığını anlattı.

Güney, kelam konusu kararın akabinde bu alandaki faaliyetlere sürat kazandırdıklarına dikkati çekerek, bir yandan eser ve hizmet geliştirme çalışmalarına başlarken bir yandan da bu eserlerin uygunluk onayını verecek Müşavere Komitesini Banka bünyesinde kurduklarını söyledi. Faizsiz finans asıllarına nazaran temin ettikleri fonları İştirak Finans Yatırım Kredisi ile kullandırmaya başladıklarını anımsatan Güney, “İhracat kredi sigortası alanında bir birinci olan iştirak temelli alacak sigortasını (tekafül) ise geçen sene ihracatçılarımızın hizmetine sunduk. İhracatçıların muhtaçlıkları doğrultusunda ilgili düzenleyici kurumların ve iştirak bankalarının da katkılarıyla iştirak bankacılığı prensiplerine uygun yeni eser ve hizmetler üzerinde çalışmaya devam ediyoruz.” sözlerini kullandı.

“REESKONT KREDİ FAİZLERİ SABİTLENDİ”

Bankanın nakdi kredi dayanaklarından en kıymetlisinin Merkez Bankası kaynaklı Türk lirası reeskont kredisi olduğunu belirten Güney, şunları söyledi:

“Merkez Bankamız tarafından Temmuz 2023’ten itibaren sunulan günlük reeskont kredi limitleri 10 kat artırılarak 3 milyar 50 milyon liraya yükseltildi. Bu limitin 2 milyar 50 milyon liralık kısmı Türk Eximbank’a tahsis edildi. İhracata ve ihracatçıya olan dayanağın değerli bir göstergesi olarak Türk lirası reeskont kredileri faiz oranı Merkez Bankamız tarafından yüzde 25,93 olarak belirlenerek sabitlendi. Böylelikle bankacılık bölümünde süratle yükselen ticari kredi faizlerine karşın firmalarımızın uygun maliyetli finansmanla ihracatlarını artırmalarına imkan sağlanmış oldu.”

patronlardunyasi.com

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın