Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Politika
  4. »
  5. Suudi Arabistan’ın doğal taş talepleri İtalya ve İspanya’dan Türkiye’ye kayıyor. 2024 yılında hedef 500 milyon dolar ihracata ulaşmak

Suudi Arabistan’ın doğal taş talepleri İtalya ve İspanya’dan Türkiye’ye kayıyor. 2024 yılında hedef 500 milyon dolar ihracata ulaşmak

admin admin - - 5 dk okuma süresi
25 0

Türkiye ile Suudi Arabistan ortasında son devirde siyasi ilgilerde yaşanan olumlu havanın ihracat sayılarımıza olumlu yansıdığına dikkati çeken Ege Maden İhracatçıları Birliği Lideri İbrahim Alimoğlu, Suudilerin doğal taş taleplerini İtalya ve İspanya’dan Türkiye’ye kaydırmak istediğini, Türk doğal taş kesiminin Suudi Arabistan pazarında daha da güçleneceği, Suudi Arabistanlı 15 ithalatçı firmayla ikili iş görüşmeleri yaptıklarını lisana getirdi.

İTALYAN VE İSPANYOLLARDAN BİZE DÖNÜYORLAR

Türkiye ile Suudi Arabistan ortasındaki siyasi bağlantıların gergin olduğu süreçte Suudi ithalatçıların İtalya ve İspanya’dan doğal taş ithalatına yöneldiğini belirten Alimoğlu, “Suudi Arabistanlı doğal taş ithalatçıları iki ülke ortasındaki ticaretin tekrar başlamasından ve Türk doğal taşlarını ithal edebilecek olmaktan ötürü çok memnunlar. İkili iş görüşmelerinde Türk firmalarımıza ilgileri çok ağırdı. Ticaret Heyetimizin meyvelerini kısa müddette alacağımıza inanıyoruz” dedi.

Suudi Arabistan Sektörel Ticaret Heyeti kapsamında Dammam kentinde 7 firmayı, Riyad’ta 9 firmayı ziyaret ettiklerini aktaran Alimoğlu, firma ziyaretleri kapsamında depo, showroom, üretim ve sürece tesislerinde incelemeler yaptıklarını kaydetti.

Türk doğal bölümümüzün Suudi Arabistan’a yaptığı ihracatın 2023 yılında yüzde 41’lik artışla 81 milyon dolardan 114 milyon dolara çıktığı bilgisini veren Alimoğlu, “Ege Bölgesi’nden Suudi Arabistan’a yapılan doğal taş ihracatımız yüzde 71’lik artışla 24 milyon dolara yükseldi. Bu ihracatın tamamı işlenmiş eserlerden oluşuyor. Orta vadede Suudi Arabistan’a Türkiye genelinde 500 milyon dolarlık doğal taş ihraç etmek istiyoruz. Suudi Arabistan Sektörel Ticaret Heyetimizin sonuçlarının bu amaca ulaşmamıza katkı sağlayacağına inanıyoruz” halinde konuştu.

TÜRK MERMERİNİN KULLANIMINI TEŞVİK EDİYORLAR

Suudi Arabistan’ın petrol gelirleriyle yıllık 224 milyar dolar dış ticaret fazlası verdiğine temas eden Alimoğlu şöyle devam etti: “Suudi Arabistan iktisadı, 2022 yılında yüzde 7,6’ık güçlü bir büyüme kaydetti. Bu büyüme inşaat, altyapı ve turizm üzere kesimlerdeki yatırımların artmasından kaynaklanıyor. Ülkede, konut, ticari ve altyapı projeleri için büyük ölçüde mermer kullanılıyor. Suudi Arabistan hükümeti, mermer kullanımını teşvik ediyor. Suudi Arabistan hükümeti, 2030 Vizyonu doğrultusunda turizm, madencilik, sıhhat ve teknoloji üzere kesimlere yatırımlar yapıyor. Riyad’ın yeni yüzü olacak akıllı kentler kuruyorlar. Mukaab isimli küp halinde yapı bu akıllı yerleşim yerlerinin vizyonu olacak. 48 milyar dolar yatırımla kurulacak bu akıllı kentlerde Türk mermerinin daha ağır kullanılması en büyük gayemiz. Suudi Arabistan 2023 yılında 3,5 milyar dolar doğal taş ithal etti. Doğal taş bölümümüz güçlü eser deseni ve renk çeşitliliğiyle Suudi Arabistan’ın talebini karşılayacak pozisyonda. Biz bu güçlü taraflarımızı katma pahaya dönüştüreceğiz.”

183 ÜLKEYE DOĞAL TAŞ İHRACATI YAPILIYOR

Türkiye, 2023 yılında 183 ülke ve gümrüklü bölgeye doğal taş ihracatı yapmışken, ihracatta birinci sırada yüzde 3’lük artışla 432 milyon dolarlık fiyatla Çin Halk Cumhuriyeti yer aldı. 2022 yılında doğal taş ihracatında başkan olan Amerika Birleşik Devletleri 2023 yılında yüzde 15’lik azalışla 388 milyon dolarla ikinci sıraya geriledi. Hindistan’a doğal taş ihracatımız yüzde 17’lik artışla 159 milyon dolara çıkarken, doğal taş ihracatında yüzde 41’lik artışla en büyük artış suratını yakaladığımız Suudi Arabistan’a 114 milyon dolarlık doğal taş ihracat başarısı gösterdik. Beşinci sıranın sahibi 104 milyon dolarlık taleple Irak oldu.

patronlardunyasi.com

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın