Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Politika
  4. »
  5. Sürekli etiket yenileyen zincir marketlere karşı ifşa önerisi

Sürekli etiket yenileyen zincir marketlere karşı ifşa önerisi

admin admin - - 5 dk okuma süresi
20 0

Aralık ayında minimum fiyattaki artırım görüşmelerinin akabinde başlayan etiket değiştirme mesaileri devam ediyor. Zincir marketlerde minimum fiyatın açıklanmasıyla devam eden etiket değiştirme sürecinin önüne geçilemiyor. Yılbaşının akabinde birtakım eserlere tekrar artırım yapan marketler, minimum fiyat tüketicinin cebine girmeden etiketlerini tekrar değiştirdi.

1 aylık mühlet içerisinde kimi eserlerin etiketinin 2, kimi eserlerin ise 3 sefer etiketinin değiştirildiği görüldü. Zincir marketlerindeki etiket değiştirme mesailerini kıymetlendiren Tüketici Konfederasyonu (TUKONFED) Hukuk Kurulu Üyesi Dr. Mücahit Saraçlı, “Bildiğiniz üzere yılbaşı öncesinde minimum fiyatta beklenilen bir artış vardı. Bu artışın yüksek olacağı söylentisiyle birlikte çabucak etiketlerde bir değişmeler oldu. Bu sayı açıklandıktan sonra, yılbaşı akşamı dahi birçok marketlerde gece yarılarına kadar maalesef ki etiketler değişti.

Yılbaşından sonra memur maaşlarındaki söylentiyle birlikte etiketler tekrar değişti. Son olarak emeklilere yapılacak olan maaş artışıyla birlikte yine etiket değişimi, artık bu bir yerden sonrasında nitekim tüketicinin ceplerinden ellerini çekmeleri gerekiyor. Zincir market dediklerimiz aslına bakarsanız binlerce şubeye sahip olan büyük işletmeler, bunlar temelinde kamu hizmeti vermekteler. Yani tüketim malları için halka, tüketiciye hizmet veriyorlar” dedi.

“HAKSIZ UYGULAMALAR YAPIYORLAR”

Zincir marketler ile bu husus görüşüldüğünde, ‘Yüzde 25’lik kar marjımız var, biz onu uyguluyoruz’ karşılığını aldıklarını söyleyen Mücahit Saraçlı, “Yüzde 25’lik kar marjı var lakin bu stok değerlendirmelerinde, ellerinde ki stokları daima fiyat değiştirerek arttırdıklarında da haksız uygulamalar yapıyorlar. Tüketicilerin burada çok dikkat etmeleri gereken değerli bir nokta var. Alacağı eserin etiketine çok dikkatli bakacak, üzerinde ki fiyat değişim tarihi yazıyordur; şayet birkaç gün öncesinin tarihi varsa bunun fotoğrafını çekecek ve almış olduğu eserin fişiyle birlikte internet üzerinden Ticaret Bakanlığı’nın Haksız Fiyat Uygulamaları merkezine de şikayet edebilirler fakat internet üzerinden uğraşmak istemiyorlarsa ‘175 Alo Tüketici Hakları’ çizgisine 7 gün 24 saat müracaat ederek şikayetlerini yapabilirler” sözlerini kullandı.

“3 BİN 171 LİRA CEZA TAHAKKUK ETTİRİLİYOR”

Tüketicilerin şikayet haklarını kullanmaları gerektiğini ve şikayetler ile bu sorunun daha kısa müddette azalacağını lisana getiren Saraçlı, “Etiketlerin daima değişimiyle ilgili olarak yapılacak olan tespitler şöyle olmalı; ‘İndirim’ diyerek uygulanan düzmece indirimler de, etiket fiyatının üzerinde ki meblağın en az 30 gün öncesinde ki sayının altında olması gerekiyor. Bir de bu türlü bir aldatmacaları var. Her iki türlü uygulamalarda, tüketiciler karşılaşmış oldukları tüm olayları tespit edecekler, alo tüketici sınırına bildirildiğinde Ticaret Bakanlığı’nın 81 vilayette, vilayet müdürlükleri bünyesinde denetmenleri var. Hiçbir ihbarı atlamadan üzerine gidiliyor ve gerekli cezaları kesiyorlar. Her bir kusurlu süreç için 2024’den itibaren 3 Bin 171 lira ceza tahakkuk ettiriliyor. Tabi burada TUKONFED olarak bir talebimiz de şu; bu kesilen cezaların ifşa edilmesi gerekiyor. Hangi firmanın, hangi şirketin, hangi şubesinde neler yapılıyor, tüketicinin haberi yok” diye konuştu.

“BİRKAÇ GÜNLÜK BOYKOT UYGULAMASIYLA TERTİBE GİRECEKTİR”

Ticaret Bakanlığı’nın yılbaşı itibariyle yalnızca 3 gün içerisinde haksız kar sağlayan firmalara 86 milyar lira ceza kestiğinin altını çizen Saraçlı, “Peki fakat bu cezalar kime kesildi. Neye dayanarak, hangi haksız fiil işlendiğinden ötürü kesildiğinin de ifşa edilmesi halinde, tüketici de bu işletmelere, bu firmaları, bu şirketleri, bu zincir marketlere tutumunu koyup; bizim önerdiğimiz birkaç günlük boykot uygulamasıyla mutlak suretle düzenlenecektir, sisteme girecektir” dedi.

patronlardunyasi.com

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın