Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Politika
  4. »
  5. Şimşek açıkladı: Deprem fonunda son aşamaya gelindi

Şimşek açıkladı: Deprem fonunda son aşamaya gelindi

admin admin - - 3 dk okuma süresi
20 0

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Afet Yine İmar Fonu’nun işleyişine ait yönetmeliğin hazırlanıp Resmi Gazete’de yayımlanmak üzere Cumhurbaşkanlığına gönderildiğini belirterek, “Afet bölgelerinde, bilhassa 6 Şubat 2023 tarihli Kahramanmaraş zelzelelerinin tesirli olduğu alanlardaki yine imar ve inşa projeleri, planlı formda ve kurumların eş güdümü içinde finanse edilecek.” dedi.

Şimşek, geçen yıl maddeleşen kanunla altyapısı oluşturulan Afet Yine İmar Fonu’na ait değerlendirmede bulundu.

Söz konusu kanunla AFAD tarafından doğal afetler sonrasında genel hayata tesirli afet bölgesi ilan edilen alanlarda imar, altyapı ve üstyapı çalışmaları için gerekli kaynağın sağlanması, yönetilmesi ve ilgili kamu kurum ve kuruluşlarına aktarılması hedefiyle Afet Yine İmar Fonu’nun kurulduğunu söz eden Şimşek, fonun Hazine ve Maliye Bakanlığına bağlı olacağını söyledi.

Şimşek, fonun idare şurasının Hazine ve Maliye Bakanı başkanlığında, Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği, Güç ve Olağan Kaynaklar, Tarım ve Orman, İçişleri, Ulaştırma ve Altyapı bakanları ile Strateji ve Bütçe Lideri’nden oluştuğunu bildirdi.

Fonun kaynaklarına ait de bilgi veren Şimşek, “Bu kaynaklar, yurt içi ve dışı kaynaklı her nevi nakdi bağış, yardım, hibe ve tahvil dahil krediler ile bütçeye bu gayeyle konulacak ödenekten oluşacak.” diye konuştu.

Şimşek, fonun bu kaynakları kanunda belirtilen emel doğrultusunda ve idare şurası kararları çerçevesinde ilgili projelere, gerçekleşmelere bağlı olarak aktaracağına işaret ederek, şu değerlendirmede bulundu:

“Fonun yapısı ve işleyişine ait metot ve asılların belirlenmesi emeliyle Bakanlığımız uyumunda yürütülen Afet Tekrar İmar Fonu Yönetmeliği’ne ait çalışmalar tamamlandı ve düzenleme Resmi Gazete’de yayımlanmak üzere Cumhurbaşkanlığına gönderildi. Yönetmeliğin yayımlanması sonrasında afet bölgelerinde, bilhassa 6 Şubat tarihli Kahramanmaraş sarsıntılarının tesirli olduğu alanlardaki tekrar imar ve inşa projeleri, planlı bir formda ve kurumların eş güdümü içinde finanse edilecektir.”

“UYGUN MALİYETLİ DIŞ FİNANSMAN İMKANLARINDAN YARARLANILACAK”

Bu sayede, öncelikle uzun vadeli ve uygun maliyetli dış finansman imkanlarından yararlanılmasının, kaynakların verimli, faal ve şeffaf halde kullanılmasının sağlanacağını vurgulayan Şimşek, “Fon, bağımsız kontrol standartlarına uygun olarak denetlenecek ayrıyeten Sayıştay kontrolüne de tabi olacak. Bu çerçevede, belirlenen gayeler doğrultusunda ilgili kurumlarımızla yakın işbirliği içinde çalışmalarımız devam edecek.” dedi.

patronlardunyasi.com

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın