Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Politika
  4. »
  5. Sevgililer Günü yaklaştı gül üretimi arttı

Sevgililer Günü yaklaştı gül üretimi arttı

admin admin - - 4 dk okuma süresi
1 0

Verimli tarım topraklarına sahip İzmir, kesme çiçek üretiminde de öne çıkıyor. Lilyum, gerbera, lisianthus üretiminde ikinci sırada yer alan kent, gül ve kasımpatı çeşitlerinde ise birinciliği elinde tutuyor.

Sevgiliye kırmızı gül alınmasıyla özdeşleşen 14 Şubat Sevgililer Günü öncesinde, gül üretim başkanı İzmir’de hasat ağır olarak devam ediyor.

Ülke genelindeki 100 milyon adet civarındaki yıllık gül üretiminin 25 milyona yakınını gerçekleştiren İzmirli üreticiler, kış ve yaz mevsimi olarak yılda iki hasat yapıyor.

Kışlık üretilen güllerin tamamına yakını Sevgililer Günü’ne az bir mühlet kala piyasaya sürülüyor. Yazlık üretim ise nisan ayı başından kasım sonuna kadar devam ediyor.

Hasat için sabah saatlerinde seraya giren üreticiler, öğlenden sonraya kadar çiçek kesiyor. Kesilen çiçekler mezatta satıldıktan sonra ülkenin dört bir yanındaki müşterilere ulaşıyor. Güller, iç pazardaki talebi karşılamasının yanı sıra yurt dışına da ihraç ediliyor.

Kesme çiçek, üretim üssü Menderes ilçesinde yaklaşık 400 üreticiye gelir, 2 bin bireye de istihdam sağlıyor.

“SÖZLEŞMELİ, PLANLI ÜRETİME GEÇMEYE ÇALIŞIYORUZ”

İzmir Tarım ve Orman Müdürü Mustafa Şahin, AA muhabirine, Menderes ilçesinde örtü altında yapılan kesme çiçek üretiminin kıymetli bir gelir kaynağı olduğunu söyledi.

Kentteki iklim yapısının kış aylarında rastgele bir ısıtmaya gerek kalmaksızın üretimi mümkün kıldığına değinen Şahin, bunun üretici için avantaj olduğunu tabir etti.

Türkiye’nin kontratlı tarım modeliyle planlı üretime geçeceğini aktaran Şahin, “Bu bahse en kolay dahil edeceklerimizden biri de kesme çiçek ve dış yer süs bitkileri. Bununla ilgili çalışmalarımızı yapıyoruz. Önümüzdeki süreçte kimin nerede, neyi, ne kadar üretebileceğini ve kime satacağını bir kontrata bağlı kalarak hareket edeceği bir sistemi oluşturmaya çalışıyoruz. Belirlemiş olduğumuz bu gereksinimler çerçevesinde üretimi planlayacağız. Bu aslında Türk tarımında bir ihtilal niteliğini taşıyor. Çok kısa bir müddette hayata geçecek.” diye konuştu.

GÜLÜN TANESİ 7,5-10 LİRA

Menderes’te 10 yıldır gül üretimi yapan Eyüp Çalık da 1 dönümde 800-1000 demet kırmızı gül yetiştiğini anlattı.

Sevgililer Günü hazırlığına kasım ayında başladıklarını tabir eden Çalık, “Ekim ayında budamalarını, bakımını yapıyoruz, ilaç ve gübresi derken bu vaziyete geliyor. Ocak ayının 20’lerinde Sevgililer Günü için ağır bir hasat periyoduna başlıyoruz.” dedi.

Bu yıl yağışlı gün sayısının fazla olduğunu, güllerde nem nedeniyle kara leke olmaması için ilaç ve gübre kullanmak zorunda kaldıklarını kaydeden Çalık, günlük kestikleri çiçekleri satışa hazır hale getirip mezata götürdüklerini söyledi.

Çalık, içinde 20 adet gülün olduğun demetlerin üreticide kalitesine nazaran 150-200 liraya satıldığını kelamlarına ekledi.

patronlardunyasi.com

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın