Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Politika
  4. »
  5. Rekabet Kurulu’ndan bir şirkete para cezası iki şirkete soruşturma

Rekabet Kurulu’ndan bir şirkete para cezası iki şirkete soruşturma

admin admin - - 4 dk okuma süresi
2 0

Rekabet Heyeti’nden yapılan açıklamaya nazaran, Bağdat Pazarlama Ticaret ve Limited Şirketinin ve Deva Baharatları Besin Sanayi ve Ticaret Limited Şirketinin alıcılarının tekrar satış fiyatını belirlemek suretiyle 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 4. hususunu ihlal ettikleri tezine yönelik olarak yürütülen önaraştırma karara bağlandı.

Önaraştırmada elde edilen bilgileri, dokümanları ve yapılan tespitleri 04.01.2024 tarihli toplantısında müzakere eden Rekabet Heyeti, bulguları önemli ve kâfi bularak; Bağdat Pazarlama Ticaret ve Limited Şirketi ve Deva Baharatları Besin Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi hakkında soruşturma açılmasına, 24-01/5-M sayı ile karar verdi.

Açıklamada, “Rekabet Şurası tarafından alınan soruşturma kararları, hakkında soruşturma açılan teşebbüs ya da teşebbüs birliklerine kararın bildiri edilmesini takiben kamuoyunun bilgisine sunulur. Kamuoyunun Rekabet Konseyi kararları hakkında bilgilendirilmesi kapsamında yapılan bu açıklamalar, hakkında soruşturma açılan teşebbüslerin ya da teşebbüs birliklerinin 4054 sayılı Kanun’u ihlal ettikleri, Kanun kapsamında ceza yaptırımı ile karşı karşıya kaldıkları yahut kalacakları biçiminde yorumlanamaz.” denildi.

ELECKTROLUX’E İDARİ PARA CEZASI

Rekabet Şurası, Electrolux Sağlam Tüketim Mamülleri Sanayi ve Ticaret AŞ’ye 27,5 milyon TL idari para cezası verdi.

Rekabet Konseyi’nin internet sitesinde yer alan duyuruya nazaran, Electrolux’ün, 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 4. hususunu ihlal ettiği argümanına yönelik olarak yürütülen soruşturma tamamlandı.

Rekabet Kurulunca belgenin 18.01.2024 tarihinde müzakeresi sonucunda; Electrolux Sağlam Tüketim Mamülleri Sanayi ve Ticaret AŞ ‘nin 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 4. unsurunu ihlal ettiğine, hasebiyle kelam konusu teşebbüse idari para cezası verilmesine karar verildi.

Açıklamada şöyle denildi:

“Electrolux Sağlam Tüketim Mamülleri Sanayi ve Ticaret AŞ’nin, yine satıcıların satış fiyatlarını tespit etmek suretiyle 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 4. hususunu ihlal ettiğine,

Bu nedenle soruşturma tarafı teşebbüse birebir Kanun’un 16. unsurunun üçüncü fıkrası ile Rekabeti Sınırlayıcı Muahede Uyumlu Hareket ve Kararlar ile Hakim Durumun Berbata Kullanılması Halinde Verilecek Para Cezalarına Ait Yönetmelik’in 5. unsurunun birinci fıkrasının (b) bendi, ikinci fıkrası ile üçüncü fıkrasının (b) bendi ve 6. hususunun ikinci fıkrasının (c) bendi uyarınca 2022 yılı gayrisafi gelirinin belli bir oranında olmak üzere takdiren 27.475.570,39-TL idari para cezası verilmesine gerekçeli kararın bildiriminden itibaren 60 gün içinde Ankara Yönetim Mahkemelerinde yargı yolu açık olmak üzere OYBİRLİĞİ ile karar verilmiştir.”

patronlardunyasi.com

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın