Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Politika
  4. »
  5. Prens Harry’nin yönetiminde olduğu vakfın çalışanlarına, Afrika’daki yerlilere kötü muamele suçlaması

Prens Harry’nin yönetiminde olduğu vakfın çalışanlarına, Afrika’daki yerlilere kötü muamele suçlaması

admin admin - - 4 dk okuma süresi
17 0

İngiliz The Mail on Sunday gazetesindeki habere nazaran, Prens Harry, geçmişte 6 yıl başkanlığını yaptığı Vakfın geçen yıl idare şurası üyesi oldu.

Afrika’daki 12 ülkede faaliyet gösteren Vakıf, orman alanlarını ve ulusal parkları hükümetlerle iştirakler halinde yönetiyor ve mahallî topluluklarla çalışarak yaban hayatını kurtarma çalışmaları yapıyor.

Birçok ünlü iş beşerinin da bağışçıları ortasında yer aldığı Vakfın ismi, kabilelerde ve yağmur ormanlarında yaşayan yerlilere dayak ve cinsel hücum tezleriyle gündeme geldi.

Vakfın 2010’dan beri yönettiği Kongo’da Odzala-Kokoua Ulusal Parkı’nda yaşayan Baka halkı, yüzlerce yıldır tıbbi maksatlı kullanım için de dahil balıkçılık, avcılık ve toplayıcılık yaptıkları ormanlara girişlerinin Vakıf çalışanlarınca engellendiğini sav etti.

İsmi açıklanmayan Baka halkı üyesi, Vakıf çalışanlarınca elleri kelepçeli biçimde başının suya sokulduğunu söylerken, tekrar ismi verilmeyen aktivist, Baka halkından bir kişinin dövüldükten sonra yaralı halde gözaltına alındığını ve yaraları tedavi edilmediği için gözaltındayken öldüğünü öne sürdü.

Aktivist, lohusa bayana cinsel atak argümanlarından da kelam ederken, bir erkek çocuğuna ise Vakıf çalışanı tarafından zorla fuhuş yaptırıldığı savında bulundu.

Lohusa bayan, mahkemeye taşıdığı olay karşısında hak ettiği 1300 sterlinlik tazminatın birçoklarını alamadığını, saldırganın ise çok kısa müddet cezaevinde kaldığını öne sürdü.

İstismar konusunu örtbas etmek için sıhhat çalışanlarının korkutulduğu tezi da haberde yer aldı.

PRENS HARRY, GEREKLİ ADIMLARIN ATILMASI İÇİN UYARDI

Vakıftan mevzuya ait yapılan açıklamada, Kongo hükümeti ve yerli halklarla mevzuya ait çalışma yürütüldüğü belirtilirken, argümanların ciddiye alındığı ve güçlü halde inceleneceği vurgulandı.

Açıklamada, savların doğruluğunu pahalandırmak için hukuk firmasıyla anlaşıldığı bilgisi paylaşıldı.

Prens Harry’nin yöneticisi olduğu bir öteki vakıf Archewell’den bahse ait açıklama yapılarak, Sussex Dükü’nün yaşananlardan haberdar olmasıyla Vakfın üst yöneticisi ve idare konseyi liderini gerekli adımları atması için uyardığı kaydedildi.

PRENS HARRY’NİN NÜFUZUNU KULLANMASI İSTENDİ

Haberde, Prens Harry’nin Afrika yerlilerinin hakları için çalışan sivil toplum örgütü Survival International tarafından uyarıldığı ve bu bahiste kendisine mektup yazdığı belirtildi.

Mektupta, yapılan makûs muamele, azap ve cinsel hücumların sayısına bakıldığında bunun birkaç kişinin olağandışı davranışı olmadığına dikkat çekilerek, Prens Harry’den bunları durdurması için nüfuzunu kullanması istendi.

Survival International’ın mektubuna cevap veren Afrika Parkları Vakfı Lideri Peter Fearnhead ise yanıtında, yaşananlara müsamaha gösteremeyeceklerini belirterek, gerekli adımların atıldığını kaydetti.

Örgütün yöneticisi Caroline Pearce da Prens Harry’nin Vakıfla ilişkisini kesmesi gerektiğini söyledi.

patronlardunyasi.com

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın