Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Politika
  4. »
  5. Limak, Ukrayna Dnipro’daki metro projesiyle ilgili iddiaları reddetti, projedeki sorumluluklarımızı yerine getirdik açıklaması yaptı.

Limak, Ukrayna Dnipro’daki metro projesiyle ilgili iddiaları reddetti, projedeki sorumluluklarımızı yerine getirdik açıklaması yaptı.

admin admin - - 4 dk okuma süresi
28 0

Ukrayna’ın en büyük kentlerinden biri olan Dnipro’daki metro projesini yarıda bıraktığı ve ülkeden ayrıldığı argümanlarına Limak cevap verdi. Şirket, Ukrayna basınındaki tezlerin hakikat olmadığını belirtirken çalışmaları kendi bütçelerinden sürdürdüklerini ve ekipmanlarının hala bölgede olduğunu belirtti.

Dnipro’da finansmanı Avruma İmar ve Kalkınma Bankası ve Avrupa Yatırım Bankası tarafında karşılanan metro projesini 2016 yılında Limak aldı. Ancak savaşla birlikte proje yarım kalırken, Ukrayna basını, Limak’ın üzerine düşen sorumlulukları yerine getirmediğini, projeyi yarım bıraktığını ve avans alınan paranın iadesininin yapılmadığını yazdı. Bu tezlerle ilgili Limak bir açıklama yayınladı ve tezleri reddetti.

ÖDEME YAPMAMALARINA KARŞIN ORADA KALDIK

Yapılan açıklamada, Ukrayna’dan savaşın başlamasından birkaç sonra Dnipro Metro Projesi’nden yahut Ukrayna’dan ayrıldıkları tezinin gerçekleri yansıtmadığı belirtilirken şu bilgilere yer verildi;

“Savaşın başlamasına ve güvenliğin sağlanamayacağı kaideler oluşmasına karşın, Limak çalışanı projede kalmak ve savaş nedeniyle kesintiye uğrayan inşaat çalışmalarının inançlı bir durumda kalmasını sağlamak için bakım ve güvenlik işlerini yapmaya devam etmiştir. Dnipro Metro Yönetimi, Limak tarafından yapılan işler için Kasım 2021’den bu yana ödeme yapmamasına karşın, firmamız bu temel ve gerekli işleri tıpkı yılın sonuna kadar sürdürmüştür. Belirtmek isteriz ki Limak, emeli bölge halkının güvenliğini sağlamak olan bu bakım ve tamirat işlerini büsbütün kendi kaynaklarından finanse etmiştir.”

EKİPMANLARIMIZ HALA DNİPRO İNŞAAT ALANINDA

Ayrıca Limak’ın projeden ekipmanlarını çektiği tezi gerçeği yansıtmamaktadır. Dnipro Metro Yönetimi ve Limak tarafından kayıtlı olarak takip edildiği üzere, Limak ekipmanları bugüne kadar Dnipro Metro Projesinin inşaat alanlarında kalmaya devam etmektedir. Firmamız, Dnipro Metro İnşaatı Projesi ile ilgili mutabakatlara nazaran yükümlülüklerini yerine getirmediği istikametindeki savları katiyen reddeder. Limak, 2016’daki proje başlangıcından bu yana projeyi tamamlamak için çalışırken karşılaştığı sayısız idari sıkıntıya karşın yükümlülüklerini itinayla yerine getirmiştir.

BİZ DEĞİL ONLAR BORÇLU

Ayrıca, Limak’ın Dnipro Metro Yönetimine borçlu olduğu istikametindeki savların da muhakkak gerçek olmadığını belirtmek isteriz. Bilakis, Dnipro Metro Yönetiminin Limak’a yapması gereken ve hala ödenmemiş olan sözleşmesel yükümlülükleri bulunmakta olup, bu ölçü milyonlarca Euro’ya ulaşmaktadır.

GİZLİLİK UNSURUNA KARŞIT DAVRANDILAR

Limak ile Dnipro Metro Yönetimi ortasındaki uyuşmazlıklar şu anda birden fazla memleketler arası ticari tahkim sürecine husus olup, geçerli tahkim kuralları mucibince tarafların bu süreçlerle ilgili kapalı bilgileri açıklaması zımnilik prensiplerine terstir. Devam eden süreçlerin sağlıklı ilerlemesi ve haklarımızın savunulabilmesi için bu kapalılık prensiplerine azami saygıyı göstermekteyiz. Bu nedenle firmamız, taraflar ortasında devam etmekte olan yasal süreçler gereği haberlerde karşılaştığı savlara yönelik detaylı yorum yapamamaktadır.”

patronlardunyasi.com

İLGİLİ HABER

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın