Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Politika
  4. »
  5. Küresel piyasalar karışık seyrediyor

Küresel piyasalar karışık seyrediyor

admin admin - - 6 dk okuma süresi
1 0

ABD iktisadının “yumuşak iniş” yapabileceği ihtimaliyle New York borsasında S&P 500 ve Dow Jones endeksleri kapanış rekoru kırarken, Asya’da satış baskısı yeni günde tesirli oluyor.

ABD’de dünkü bilgiler iktisadın güçlü kalmaya devam ettiğine işaret ederken, Japonya’da enflasyonun sürat kesmesi piyasalarda soru işaretlerini artırdı.

ABD’de Gayri Safi Yurt İçi Hasıla (GSYH) 2023’ün ekim-aralık devrinde yıllıklandırılmış olarak yüzde 3,3 artış göstererek yüzde 2’lik beklentilerin üzerinde gerçekleşti.

Geçen yılın son çeyreğinde Fed’in tercih ettiği enflasyon göstergesi olan ferdî tüketim harcamaları fiyat endeksi ise yüzde 1,7’lik artış kaydetti. Besin ve güç harcamalarının hesaplama dışı tutulduğu çekirdek ferdî tüketim harcamaları fiyat endeksi ise tıpkı periyotta yüzde 2 ile piyasa beklentilerine paralel arttı.

ABD’de enflasyonun sürat kesmesine rağmen ekonomik aktiviteden alınan olumlu sinyaller iktisatta “yumuşak iniş” ihtimallerini artırırken, para piyasalarındaki fiyatlamalarda ABD Merkez Bankası’nın (Fed) martta faiz indirimlerine başlayabileceğine yönelik varsayımlar yine güç kazandı.

Söz konusu gelişmelerle, ABD’nin 10 yıllık tahvil faizi dün yaklaşık 6 baz puan gerilemesinin akabinde yeni günde de düşüş eğilimini sürdürerek yüzde 4,10’a indi.

Emtia tarafında Brent petrolün varil fiyatı gelecek periyotta talebin güçlü kalabileceği öngörüleriyle yüzde 2’nin üzerinde paha kazanırken, yeni günde 81,7 dolardan alıcı buluyor.

Altının ons fiyatı ise evvelki kapanışın yüzde 0,2 artışla 2.023 dolarda seyrediyor.

Öte yandan, dünyanın en büyük mikroçip üreticilerinden Intel’in geçen yılın son çeyreğinde elde ettiği gelir yüzde 10 artışla beklentilerin üzerinde gerçekleşti. Buna rağmen, şirketin birinci çeyreğe ait projeksiyonundaki varsayımların piyasa beklentilerinin altında kalması vadeli süreç piyasalarında satış baskısının artmasına neden oldu.

Dün, New York borsasında, Nasdaq endeksi yüzde 0,18 artarken, S&P 500 endeksi yüzde 0,53 ve Dow Jones endeksi yüzde 0,64 yükselerek kapanış rekoru kırdı. ABD’de endeks vadeli kontratlar, yeni güne ise negatif seyirle başladı.

Avrupa borsalarında İtalya hariç dün sonlu da olsa alış yüklü bir seyir öne çıkarken, Avrupa Merkez Bankası (ECB) üç temel siyaset faizini de sabit bıraktı.

ECB Lideri Christine Lagarde toplantı sonrası yaptığı açıklamada, ECB’nin İdare Kurulunda faiz indirimlerini konuşmak için “erken olduğu” konusunda fikir birliği olduğunu belirtti.

Kısa vadeli ekonomik göstergelerin zayıf kaldığını söz eden Lagarde, iktisatta orta vadede bir güzelleşme görüleceğini ve iktisadın en değerli yansıması olan iş gücü piyasasının da epey güçlü kalmaya devam ettiğini vurguladı.

Lagarde, Euro Bölgesi’nde enflasyon oranlarındaki genel düşüş eğiliminin sürdüğünü kaydederek, kısıtlayıcı para siyasetinin gerçek iktisat üzerinde kapsamlı bir tesir oluşturmaya devam ettiğini anlattı.

Dün, İngiltere’de FTSE 100 endeksi yüzde 0,03, Fransa’da CAC 40 endeksi yüzde 0,11 ve Almanya’da DAX 40 endeksi yüzde 0,10 yükselirken, İtalya’da MIB 30 endeksi yüzde 0,60 azalış kaydetti. Avrupa’da endeks vadeli kontratlar, yeni güne ise negatif bir seyirle başladı.

Asya’da piyasalar yeni günde karışık bir seyir izlerken, Japonya’da açıklanan enflasyon dataları Japonya Merkez Bankası’nın (BoJ) gelecek devir siyasetlerine ait soru işaretlerini artırdı.

Buna nazaran, Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) ocakta yüzde 1,6 artışla beklentilerin epeyce altında kalırken, analistler, enflasyondaki yavaşlamanın BoJ’un olağanlaşma adımlarını öteleyebileceğini söz etti.

Kapanışa yakın Japonya’da Nikkei 225 endeksi yüzde 1,52 ve Hong Kong’da Hang Seng endeksi yüzde 0,5 gerilerken, Çin’de Şanghay bileşik endeksi yüzde 0,4 ve Güney Kore’de Kospi endeksi ise yüzde 0,5 yükseldi.

Yurt içinde dün alış yüklü bir seyir izleyen Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, günü yüzde 0,98 paha çıkarıyla 8.169,89 puandan tamamlarken, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) siyaset faizini 250 baz puan artırarak yüzde 45’e çıkardı.

TCMB’den yapılan duyuruda, “Kurul, dezenflasyonun tesisi için gerekli nakdî sıkılık seviyesine ulaşıldığını ve bu seviyenin gerektiği surece sürdürüleceğini değerlendirmiştir.” tabirleri yer aldı.

Dolar/TL, dün yüzde 0,1 artışla 30,2542’den günü tamamlamasının akabinde bugün bankalararası piyasanın açılışında 30,3110 düzeyinden süreç görüyor.

Analistler, bugün yurt içinde bilgi gündeminin sakin olduğunu, yurt dışında ise Almanya’da tüketici itimat endeksi ve ABD’de ferdî gelirler ve harcamalar bilgilerinin takip edileceğini belirterek, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 8.250 ve 8.350 düzeylerinin direnç, 8.100 ve 8.000 puanın takviye pozisyonunda olduğunu kaydetti.

patronlardunyasi.com

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın