Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Politika
  4. »
  5. Küresel piyasalar Fed sonrası negatif seyrediyor

Küresel piyasalar Fed sonrası negatif seyrediyor

admin admin - - 10 dk okuma süresi
23 0

Dün, Fed, siyaset faizini beklentiler dahilinde değiştirmeyerek 23 yılın en yüksek düzeyi olan yüzde 5,25-5,50 aralığında sabit tutarken, Powell da para siyaseti kararlarının açıklanmasının akabinde düzenlediği basın toplantısında, marta kadar faiz indirimi için gereken itimat seviyesine ulaşılmasının beklenen olmadığını düşündüğünü tabir etti.

Para piyasalarında, Powell öncesi Fed’in birinci faiz indirimine martta başlama ihtimali yüzde 53 ile fiyatlanırken, kelam konusu açıklamaların akabinde yüzde 35’e geriledi. Bankanın, para piyasalarında, mayıs toplantısında ise yüzde 92 ihtimalle faiz indirimine başlayacağı fiyatlanıyor.

Powell, enflasyonun sürdürülebilir bir biçimde düştüğüne dair itimat duymak için devam eden delillere gereksinimlerinin olacağını belirterek, siyaset faizinin muhtemelen dorukta olduğuna ve iktisadın beklendiği üzere seyretmesi halinde bu yıl faiz indirimlerine başlamanın uygun olacağına inandıklarını lisana getirdi. Kelam konusu gelişmelerin akabinde tahvil talebi artarken, ABD’nin 10 yıllık tahvil faizi düşüş eğilimini üst üste dördüncü süreç gününe taşıyarak yüzde 3,93 düzeyine indi. Dün dalgalı bir seyir izleyerek yüzde 0,1 azalışla günü 103,3 düzeyinden tamamlayan dolar endeksi, şu sıralarda evvelki kapanışının yüzde 0,3 üzerinde 103,6’da bulunuyor.

Altının ons fiyatı ise dün 2 bin 60 ve 2 bin 30 dolar bandında hareket etmesinin akabinde, günü yüzde 0,1 düşüşle 2 bin 35 dolardan kapattı. Yeni günde ise yüzde 0,5 artışla 2 bin 46 dolardan alıcı buluyor. Orta Doğu’da artan jeopolitik risklerin de tesiriyle Brent petrolün varil fiyatı üç aylık düşüş serisini ocakta yüzde 4,6 artışla 80,4 dolara çıkarak sonlandırdı. Şu dakikalarda evvelki kapanışının yüzde 0,5 üzerinde 80,8 dolardan süreç görüyor. Öte yandan, piyasalarda ağır bilanço devri de yakından takip edilirken, Alphabet ve Microsoft üzere büyük teknoloji şirketlerinin yapay zekâ maliyetlerinin artacağına ait varsayımları teknoloji paylarını olumsuz etkiledi. Bugün ise Apple, Amazon, Meta, Deutsche Bank, BNP Paribas’ın şirket finansal sonuçlarını açıklaması bekleniyor. Alphabet’in payları, şirketin gelir ve karının geçen yılın son çeyreğinde artmasına rağmen reklam satışlarının beklentilerin altında kalması ve yapay zekayı güçlendirecek öğelere bu yıl daha yüksek harcama yapılmasını öngörmesinin akabinde dün yüzde 7’nin üzerinde paha kaybetti.

Microsoft’un payları de beklentilerin üzerinde gelen finansal sonuçlarına karşın şirketin yapay zekâ geliştirme maliyetlerinin artacağını öngörmesi sonrası dün yüzde 2’den fazla geriledi. ABD’li havacılık şirketi Boeing’in payları ise şirketin geçen yılın son çeyreğindeki kaybının beklenenden düşük olması sonrası yüzde 5’in üzerinde kıymet kazandı. ABD’nin bölgesel bankalarından New York Community Bank’ın payları, şirketin geçen yılın son çeyreğinde kar beklentilerinin tersine ziyan etmesi ve temettü kesintisine gitmesi sonrası gün içinde yüzde 45’e kadar düştü.

Ayrıca dün açıklanan makroekonomik datalara nazaran, ABD’de özel kesim istihdamı, ocakta 107 bin şahısla piyasa beklentilerinin altında artış kaydetti. Ülkede İstihdam Maliyet Endeksi de geçen yılın dördüncü çeyreğinde bir evvelki çeyreğe kıyasla yüzde 0,9 artarak piyasa beklentilerinin altında gerçekleşti.

Dün, New York borsasında Nasdaq endeksi yüzde 2,23, S&P 500 endeksi yüzde 1,61 ve Dow Jones endeksi yüzde 0,82 azalış kaydetti. ABD’de endeks vadeli kontratlar, yeni güne karışık seyirle başladı.

Avrupa’da dün İtalya hariç negatif bir seyir öne çıkarken, bugün BoE’nin faiz kararı ve BoE Lideri Andrew Bailey’nin açıklamaları yatırımcıların odağına yerleşti. Analistler, para piyasalarındaki fiyatlamalarda BoE’nin faizi sabit tutacağına kesin gözüyle bakıldığını anımsatarak, bankanın mayısta faiz indirimlerine başlayacağına ait ihtimalin yüzde 71 olduğunu tabir etti.

Enflasyon ve resesyon ikileminin en fazla hissedildiği bölge olarak bilinen Avrupa’da açıklanan datalar de karışık sinyaller vermeye devam ediyor. Dün Almanya’da perakende satışlar aralıkta aylık yüzde 1,6 düşüşle beklentilerin altında kalırken, ülkede öncü Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) ocakta yıllık yüzde 2,9 artışla varsayımların altında kaldı. İngiltere’de konut fiyat endeksi ocakta aylık yüzde 0,7 artış ve yıllık yüzde 0,2 azalışla beklentileri aştı.

Analistler, Avro Bölgesinde TÜFE’nin ocakta yıllık yüzde 2,7 artmasını beklendiğini belirterek, aralıkta yıllık enflasyonun yüzde 2,9 olduğunu hatırlattı. Dün, İngiltere’de FTSE 100 endeksi yüzde 0,47, Almanya’da DAX 40 endeksi yüzde 0,40 ve Fransa’da CAC 40 endeksi yüzde 0,27 azalış kaydederken, İtalya’da MIB 30 endeksi yüzde 0,40 kıymet kazandı. Avrupa’da endeks vadeli kontratlar, yeni güne karışık seyirle başladı. Asya’da ise yeni günde karışık bir seyir izleniyor. Çin’de Maliye Bakan Yardımcısı Wang Dongwei’ın, Çin’in merkezi bütçe tarafından finanse edilen yatırımları uygun biçimde artıracağını, teknoloji ve çiplere odaklanacağının yanı sıra gerekli ölçüde mali harcamayı sürdüreceğini söylediğine yönelik haber akışı bölge hisse piyasalarında oynaklığı artırdı.

Öte yandan, bugün Çin’de açıklanan datalara nazaran, Caixin imalat sanayi Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI) ocakta 50,8 ve Japonya’da imalat sanayi PMI 48,0 ile beklentiler doğrultusunda geldi. Kapanışa yakın Japonya’da Nikkei 225 endeksi yüzde 0,8 ve Çin’de Şanghay bileşik endeksi yüzde 0,3 gerilerken, Hong Kong’da Hang Seng endeksi yüzde 1 ve Güney Kore’de Kospi endeksi yüzde 1,7 yükseldi. Yurt içinde dün alış yüklü seyrini üst üste altıncı süreç gününe taşıyan Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, günü yüzde 0,26 kıymet çıkarıyla 8.496,66 puandan tamamlarken, gördüğü en yüksek düzey rekorunu 8.577,35 puana taşıdı.

Dolar/TL, dün yatay seyirle 30,3456’dan günü tamamlamasının akabinde bugün bankalararası piyasanın açılışında 30,6360 düzeyinden süreç görüyor. Analistler, bugün yurt içinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının (TCMB) Para Siyaseti Konseyi (PPK) metni ile haftalık para ve banka istatistikleri, dünya genelinde imalat sanayi PMI ve İngiltere Merkez Bankasının (BoE) faiz kararının yanı sıra ağır bilgi gündeminin takip edileceğini belirterek, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 8.570 ve 8.650 düzeylerinin direnç, 8.400 ve 8.250 puanın takviye pozisyonunda olduğunu kaydetti.

Piyasalarda bugün takip edilecek datalar şöyle:

10.00 Türkiye, ocak ayı imalat sanayi PMI

11.55 Almanya, ocak ayı imalat sanayi PMI

12.00 Avro Bölgesi, ocak ayı imalat sanayi PMI

12.30 İngiltere, 3. çeyrek işgücü verimliliği

12.30 İngiltere, ocak ayı imalat sanayi PMI

13.00 Avro Bölgesi, ocak ayı TÜFE

13.00 Avro Bölgesi, aralık ayı işsizlik oranı

14.00 Türkiye, TCMB’nin PPK özeti

14.30 Türkiye, haftalık para ve banka istatistikleri

15.00 İngiltere, BoE’nin faiz kararı

16.30 ABD, haftalık işsizlik maaşı başvuruları

17.45 ABD, ocak ayı imalat sanayi PMI

patronlardunyasi.com

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın