Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Politika
  4. »
  5. Küresel piyasalar FED öncesi rekor kırıyor

Küresel piyasalar FED öncesi rekor kırıyor

admin admin - - 7 dk okuma süresi
23 0

ABD iktisadının “yumuşak iniş” yapabileceği beklentisi hisse piyasalarını üst istikametli desteklemeyi sürdürüyor.

New York borsasında S&P 500 ve Dow Jones endeksleri artan risk iştahıyla rekor kapanışlarını sürdürürken, Nasdaq endeksi de dün, son 2 yılın en yüksek kapanışını gerçekleştirdi.

Fed’in yarın siyaset faizini sabit bırakmasına kesin gözüyle bakılırken, birinci faiz indirimine ne vakit başlayacağına ait belirsizlikler varlığını koruyor.

Buna nazaran, para piyasalarındaki fiyatlamalarda bankanın martta yüzde 50 ihtimalle faiz indirimlerine başlayabileceği öngörülürken, martta da siyaset faizinin sabit bırakılması halinde mayıstaki toplantıda indirime gidileceğine kesin gözüyle bakılıyor.

Analistler, bununla birlikte ülkede bugünden itibaren makroekonomik bilgi takviminin ağırlaşacağını kaydederek, iş gücü piyasalarına yönelik bilgilerden alınacak sinyallerin de varlık fiyatları üzerinde tesirli olmasının beklendiğini söz etti.

Ülkede bilanço döneminin da devam ettiğini hatırlatan analistler, bugün piyasa bedeli yaklaşık 5 trilyon dolar olan Google’ın ana kuruluşu Alphabet ve Microsoft’un finansal sonuçlarını açıklamasının beklendiğini bildirdi.

Analistler, kelam konusu şirket finansal sonuçlarından alınacak sinyallerin piyasalarda oynaklığı artırabileceğini belirtti.

TAHVİL PİYASALARI ALIŞ YÜKLÜ

Tahvil piyasalarında dün alış yüklü bir seyir izlenirken, ABD’nin 10 yıllık tahvil faizi şu sıralarda yüzde 4,05 düzeyinde bulunuyor.

Dün gerileyen tahvil faizlerinden de dayanak alan altının ons fiyatı 2.033 dolarla son 15 günün en yüksek kapanışını gerçekleştirirken, yeni günde yatay bir seyir izliyor.

Brent petrolün varil fiyatı dün 3 günlük yükseliş eğilimini sonlandırırken, şu sıralarda 82,2 dolardan alıcı buluyor.

Dün, New York borsasında, Nasdaq endeksi yüzde 1,12, S&P 500 endeksi yüzde 0,76 ve Dow Jones endeksi yüzde 0,59 artış kaydetti. ABD’de endeks vadeli kontratlar, yeni güne karışık seyirle başladı.

Avrupa borsalarında dün karışık bir seyir öne çıkarken, bugün bölge genelinde açıklanacak büyüme bilgileri yatırımcıların odağına yerleşti.

Analistler, Avrupa ve İngiltere merkez bankalarının güvercin adımlara ne vakit başlayacaklarına yönelik belirsizliklerin varlık fiyatları üzerinde tesirli olduğunu kaydederek, bugünkü büyüme bilgilerinin bölge ekonomilerinin durumuna ait sinyal verebileceğini tabir etti.

Almanya’nın geçen yılın son çeyreğinde yıllık yüzde 0,4 daraldığının öngörüldüğünü belirten analistler, Avro Bölgesi’nin yüzde 0,1’le hudutlu da olsa büyüdüğünün iddia edildiğini bildirdi.

Dün, İngiltere’de FTSE 100 endeksi yüzde 0,03, Almanya’da DAX 40 endeksi yüzde 0,12 ve İtalya’da MIB 30 endeksi yüzde 0,48 gerilerken, Fransa’da CAC 40 endeksi yüzde 0,09 artış kaydetti. Avrupa’da endeks vadeli kontratlar, yeni güne yükselişle başladı.

ASYA PİYASALARI KARIŞIK SEYİR İZLİYOR

Asya’da piyasalar Çinli gayrimenkul şirketi Evergrande’ye ait haber akışıyla karışık bir seyir izliyor.

Evergrande’nin mahkeme kararıyla tasfiye edilmesi Asya’da risk iştahını olumsuz etkilerken, Çinli elektrikli araba üreticisi BYD’nin finansal sonuçlarının beklentileri karşılayamaması da satış baskısının derinleşmesine neden oldu.

Analistler, ülkede yüksek seyreden risk algısının tahvil talebinin artmasına sebep olduğunu kaydederek, Çin’in 10 yıllık tahvil faizinin 2022’den bu yana en düşük seviyeyi test ettiğini bildirdi.

Öte yandan, bugün Japonya’da açıklanan bilgilere nazaran işsizlik yüzde 2,4’e geriledi.

Kapanışa yakın Japonya’da Nikkei 225 endeksi yüzde 0,2 yükselirken, Güney Kore’de Kospi endeksi yatay seyretti. Çin’de Şanghay bileşik endeksi yüzde 0,6 ve Hong Kong’da Hang Seng endeksi yüzde 1,8 geriledi.

Yurt içinde dün alış yüklü seyrini üst üste dördüncü süreç gününe taşıyan Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, günü yüzde 1,50 paha karıyla 8.471,70 puandan tamamladı.

Dolar/TL, dün yüzde 0,1 artışla 30,3463’ten günü tamamlamasının akabinde bugün bankalararası piyasanın açılışında 30,3600 düzeyinden süreç görüyor.

Öte yandan, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Türk lirası (TL) mevduata geçişin desteklenmesi gayesiyle yeni bir adım attı. ?

Buna nazaran, kur muhafazası sağlanan hesaplar için mecburî karşılık oranlarının 6 aya kadar olan vadelerde yüzde 30’dan yüzde 25’e indirilmesine, yabancı para cinsinden mevduat/katılım fonu (yurt dışı bankalar mevduatı/katılım fonu ve değerli maden depo hesapları hariç) için tüm vadelerde TL cinsinden tesis edilen ek mecburî karşılık oranının yüzde 4’ten yüzde 8’e yükseltilmesine karar verildi.

Söz konusu düzenlemelerle TL mevduata geçişe yönelik adımlar güçlendirilirken, miktarsal sıkılaştırma sürecine devam edildiği belirtildi.

Analistler, bugün yurt içinde ekonomik itimat endeksi, yurt dışında ise Avro Bölgesi ve Almanya’da büyüme ile ABD’de JOLTS açık iş sayısı başta olmak üzere ağır data gündeminin takip edileceğini belirterek, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 8.500 ve 8.700 düzeylerinin direnç, 8.250 ve 8.100 puanın dayanak pozisyonunda olduğunu kaydetti.

patronlardunyasi.com

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın