Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Politika
  4. »
  5. JPMorgan, emtiada 2024 fiyat öngörülerini açıkladı

JPMorgan, emtiada 2024 fiyat öngörülerini açıkladı

admin admin - - 5 dk okuma süresi
8 0

Şubat ayında ikinci yılını bitirecek olan Ukrayna Savaşı… 7 Ekim 2023’te başlayan Gazze Savaşı… Yemen’deki Husilerin Kızıldeniz’deki ticari gemileri dronelarla: ABD ve İngiltere’nin de Husileri akıllı mühimmatla vurması…

Bu üç büyük tansiyon eşliğinde global iktisadın aktörleri, petrol, doğalgaz ve besin fiyatlarının 2024’teki akıbetini tartışırken; Amerikan yatırım bankası JPMorgan, “2024 Piyasa Görünümü” raporunu yayınladı. New York merkezli banka, raporunda 5 emtia eserine dikkat çekiyor. Birincisi petrol…

Dünya’dan Ere Ergül’ün haberine nazaran, 2023’teki düşüşün akabinde Brent petrol fiyatlarının 2024’te büyük ölçüde sabit kalmasını ve 2025’te de yüzde 10 daha düşüş göstermesini bekleyen JPMorgan’ın Global Emtia Stratejisi Lideri Natasha Kaneva şu açıklamayı yaptı: “Brent iddiamız haziran ayından bu yana değişmedi ve 2024’te varil başına ortalama 83 dolar olması bekleniyor.

Bu, sağlam arz-talep temelleri ile desteklenecektir. Daima ekonomik aksiliklere karşın, güçlü gelişen piyasalar, güçlü ABD ve zayıf fakat istikrarlı Avrupa’nın takviyesiyle petrol talebinin 2024’te günde 1.6 milyon varil (mbd) arttığını görüyoruz.”

JPMorgan’a nazaran, petrol piyasasını istikrarda tutmak için OPEC+ (Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü) ittifakının muhtemelen üretimi kısıtlamaya devam etmesi gerekecek: “Suudi Arabistan ve Rusya, istekli üretim/ihracat kesintilerini 2024’ün birinci çeyreğine kadar uzatacak.

Suudi Arabistan’ın ek petrol pompalayacağını ve Rusya’nın ihracatı artıracağını varsayarsak, global petrol stokları 2024’te muhtemelen sabit kalacak.” İkinci emtia eseri de doğalgaz… Bankaya nazaran, ABD gaz piyasalarında, arz fazlası muhtemelen 2024’te ABD gaz fiyatlarına yönelik üst taraflı riskleri sınırlayacak.

JPMorgan’ın Global Doğalgaz ve Doğalgaz Sıvı Stratejisi Lideri Shikha Chaturvedi’nin fikirleri şöyle: “Yılı belirleyecek iki öykünün olduğuna inanıyoruz. Birinci öykü, muhtemelen 2024’ün birinci yarısında ve muhtemelen yaz enjeksiyon döneminin tamamında devam edecek olan çok arz ve düşük fiyatlardan biri. İkincisi de gaz talebinin bölgesel arz büyümesini sırf dengelemekle kalmayıp tıpkı vakitte geride bırakma yeteneğidir.”

“ALTIN VE GÜMÜŞ, ÖTEKİ METALLERİ GÖLGEDE BIRAKACAK”

JPMorgan’ın raporunda altın ve gümüşe özel bir kısım açılması dikkatlerden kaçmıyor. “Metallere bakarsak, altın ve gümüşün bölümün geri kalanını gölgede bırakacağı kestirim ediliyor” diye başlayan kısımda şunlar yazıyor: “Amerika Merkez Bankası’nın (Fed) faiz indirim döngüsü ve düşen ABD gerçek getirilerinin, altın fiyatlarını 2024 ortasında yeni nominal tepelere çıkarması ve dördüncü çeyrekte ortalama 2 bin 175 dolar/ons düzeyine ulaşması bekleniyor.

Aynı biçimde, gümüş fiyatları da muhtemelen altını takip edecek ve dördüncü çeyrekte ortalama 30 dolar/ons civarında seyredecek.” JPMorgan’ın Baz ve Değerli Madenler Stratejisi Lideri Gregory Shearer, “Tüm metaller ortasında, 2024 yılı boyunca ve 2025’in birinci yarısı için hem altın hem de gümüş için orta vadeli yükseliş iddiasına en yüksek kanaate sahibiz, lakin girişin zamanlaması kritik olmaya devam edecek” değerlendirmesinde bulundu.

Bankaya nazaran, tarım piyasalarında fiyat riski, bilhassa 2024’ün birinci yarısında, mevcut spot düzeylerin üst istikametine yanlışsız ivmeleniyor. Bankanın Ziraî Emtia Stratejisti Tracey Allen’ın rapora düştüğü not ise şu: “Şeker fiyatlarının 2024 yılında ortalama 0.30 dolar/ lb olacağını varsayım ediyoruz. Buğday fiyatlarının kile başına ortalama 6.33 dolar olmasını bekliyoruz.”

patronlardunyasi.com

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın