Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Politika
  4. »
  5. İstanbul’un tekstil merkezlerinde kepenkler iniyor

İstanbul’un tekstil merkezlerinde kepenkler iniyor

admin admin - - 5 dk okuma süresi
30 0

Dünyada yaşanan resesyon ve Türkiye’nin etrafında yaşanan savaşların da tesiriyle İstanbul’un dokuma ve konfeksiyon merkezlerinde dükkân kapanmaları başladı.

Bölgelerde boşaltılmış ve kiralık dükkân sayısında artış yaşanırken kimi firmalar ise büyük metrekareli dükkanlarını küçültmeye gidiyor. Laleli başta olmak üzere öbür dokumacılık ve konfeksiyon merkezlerinde ticaretin yüzde 50 ila 60 oranında düşüş gösterdiğini kaydeden Laleli Endüstrici ve İş İnsanları Derneği (LASİAD) Lideri Gıyasettin Eyyüpkoca, kiralar ve ağır masraf kalemleri karşısında Laleli’de dükkân boşaltmaların başladığını kaydetti.

Bunun yanında ülkenin içinde bulunduğu enflasyon ortamı, güç sarfiyatları ve personellik fiyatları de eklendiğinde bölgede iş yapanların ayakta kalmakta zorlandığını söyleyen Eyyüpkoca, “İyice düşen işler yüzünden bölge esnafı arık dükkân kiralarını ödeyemez hale geldi. Bunun doğal sonucu da kapanmalar. Bu yalnızca Laleli’de değil Merter, Osmanbey ve Bayrampaşa’da da durum aynı” dedi.

SAVAŞ, RUSYA’DAN ALIMLARI DÜŞÜRDÜ

Öteden beridir bilhassa deri konfeksiyonda Rusya’ya yapılan bavul ticaretiyle anılan Laleli’de, Ukrayna-Rusya savaşının yankıları derinden hissedilmeye başladı. Savaşın hala devam etmesiyle organize perakende satışlarında da önemli düşüşler yaşandığına işaret eden LASİAD Lideri Eyyüpkoca, “Dünyada da kişi başına düşen harcamalarda çok önemli manada düşüş var.

Rusya’da maalesef bu düşüş daha fazla yaşanıyor. Savaşın ne vakit duracağına dair rastgele bir öngörünün olmaması da bunu etkiliyor. Yeniden bilhassa bizim Rusya’yla olan uçuşlarda ambargodan ötürü çok önemli manada badireler var. Rusya’dan dünyaya bağlanmak isteyen herkes Türkiye’yi kullanıyor. Hasebiyle bundan kaynaklı uçaklarla ilgili de sefer problemleri var” diye konuştu.

İSRAİL’İN HÜCUMLARI BÖLGEYİ HUZURSUZ EDİYOR

Dünya’dan Mehmet Hanifi Gülel’in haberine nazaran, tüm bu sıkıntıların küresel resesyonla birleşince ekonomik krizin tesirinin çok daha ağır hissedilmeye başladığını söyleyen Eyyüpkoca, “Rusya ile daha evvel uçak krizi yaşamıştık lakin bu yalnızca o ülke özelinde ticarette yavaşlamaya neden olmuştu.

Bugün ise durum o denli değil” dedi. Rusya’yla bir arada bütün ihracat bölgelerinde krizin başladığını tabir eden Eyyüpkoca, “Bölgemizde İran, Libya ve Lübnan pazarları tedirginlik yaşıyor.

İsrail’in de sağa-sola saldırıyor olması, Körfez ülkelerinde tedirginliğe yol açıyor. Bölgede korku ve kaygıların hepsi devam ediyor. Rusya Savaşı’nın tesiri ile de Polonya, Romanya ve Moldova pazarı olumsuz etkileniyor. Bütün bunların tesiriyle ticarette gözle görülür ve hissedilebilir bir kriz kelam konusu. Bunlar hepsi bir ortaya geldiğinde ise Laleli ve başka bölgelerde dükkân boşaltmaları çok doğal hale geliyor” yorumunu yaptı.

ATÖLYELER KAPANMAYA BAŞLADI

Bölgede dokumacılık ve konfeksiyon kesimine yönelik faaliyet gösteren atölyelerde de kapanmalar başladı. Kesim temsilcileri, atölyelerde kapanmaların yaklaşık yüzde 20 olduğunu, yüksek sayıda personel çalıştıran firmaların ise personel çıkararak küçülmeye gittiğini belirtiyor. Birtakım üreticilerin de üretimini İstanbul dışında, uzak yerlere taşımaya başladığı tabir ediliyor.

BAVUL TİCARETİ YÜZDE 46,8 GERİLEDİ

Türkiye’nin konfeksiyon ihracatında yüzde 20‘ye yakın bir düşüş yaşandığına işaret eden Eyyüpkoca, yolcu beraberinde bölgeden yapılan ticarette de yüzde 60 civarında bir düşüş olduğunu kaydetti. Rusya’ya yapılan resmi ihracat datalarında tonaj olarak yaşanan artışı yetersiz bir oran olarak yorumlayan Eyyüpkoca, “Ülkenin içinde bulunduğu kriz ve bütün dünyanın kapalı olduğu bir periyotta bu artış çok değerli değil.

Rusya’ya yüzde binlere varan bir artış olsaydı, o vakit iş olurdu” diye konuştu. Yalnızca Rusya ve Ukrayna’nın Laleli’nin ihracatındaki hissesi yüzde 70’lerde iken oranın bugün yüzde 40’lara kadar düştüğü görülüyor. Türkiye geneli bavul ticareti 10 aylık datalarında ise yüzde 46.8’lik düşüş dikkat çekiyor. 2023 Ocak-Ekim devri bavul ticareti 2.1 milyar dolar olarak kayıtlara geçti.

patronlardunyasi.com

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın