Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Politika
  4. »
  5. İstanbul’da büyüyen Saja Group yöneticileri, Endonezya’da yatırım yapmak için temasa geçti…

İstanbul’da büyüyen Saja Group yöneticileri, Endonezya’da yatırım yapmak için temasa geçti…

admin admin - - 4 dk okuma süresi
5 0

7 yıl evvel Türkiye’ye gelen Saja Group dünyaya açılıyor. Bilhassa mikro denilecek şirketlere yaptığı yatırımlarla bilinen Saja Group Endonezya’da yatırım yapmak için temasa geçti. Dünya’da Kerim Ülker ise şirketle ilgili “İstanbullu Suudi, Endonezya’da otel ve tatil köyü kurmak istiyor” başlıklı yazı kaleme aldı. Ülker’in yazısının tamamı şu halde:

“Türkiye, dünyanın değişik coğrafyalarından iş insanları için de fırsat yaratıyor. Ukraynalı, Rus, Azerbaycanlı, İranlı, Suriyeli iş insanları, Türkiye’ye gelerek kendi tecrübelerini fırsata çevirmeye başlamış durumda.

Geçtiğimiz günlerde karşılaştığım bir haber, bu fırsatın en değerli örneği. Abdullah Al Amri’nin 2017’de kurduğu şirketin merkezi İstanbul. Suudi Arabistan’da Saudi Bin Ladin, SABIC üzere Ortadoğu’nun en değerli şirketlerinde çalışmış olan Al Amri, 7 yıl evvel Türkiye’ye gelerek Saja Group isimli bir şirketi kurmuş.

İstanbul Ticaret Odası (İTO) kayıtlarına nazaran 500 bin TL sermayesi bulunan şirket, şu ana kadar 150 milyon TL’ye yakın yatırımda bulunmuş. Suudi Arabistan, Japonya üzere ülkelerde MÜSİAD, DEİK üzere tertiplerle iş birliği ve etkinlikler düzenleyen Saja Group, bilhassa mikro denilecek şirketlere yaptığı yatırımlarla biliniyor.

Jana Capital, Kovano üzere ödeme sistemlerinin yanı sıra Kaukap Laboratuvarı, Paketman, Hub Lojistik, 1001 Küresel üzere şirketlere yatırım yapan Saja Group yöneticileri, geçtiğimiz günlerde Endonezya’da yatırım yapmak için temasa geçti.

Sumatra mahallî yöneticileriyle görüşen İstanbul merkezli şirketin idaresi, Mandeh ve Mentawai bölgelerinde turizm yatırım yapmak için çalışma başlattı. Şirketin İdare Konseyi Lideri Al Amri, Batı Sumatra Valisi Mahyeldi ve Batı Sumatra Yatırım Ofisi Lideri Adib Alfikri ile görüştü.

ÖNCELİK OTEL VE TATİL KÖYÜ

Batı Sumatra Bölge Valisi Mahyeldi, geçtiğimiz cuma günü Padang kentinde yaptığı görüşmede, Batı Sumatra’nın, sermayelerini eyalete yatırmak isteyen yerli ve memleketler arası iş oyuncularına açık olduğunu söyledi. Bölgenin turizm açısından fırsat oluşturduğunu, bunun da turizm sayılarına yansıdığını lisana getiren Mahyeldi, “Batı Sumatra’nın turizm dalı, eyaleti ziyaret eden toplam turist sayısı 2023’te 11,5 milyon şahsa ulaştı. Bu muvaffakiyet, yatırımcılara sermayelerini buraya yerleştirmeleri için bir referans olabilir” diye konuştu. Saja Group İdare Heyeti Lideri Abdullah Al Amri, şirketinin Mandeh ve Mentawai’de tatil köyleri ve oteller inşa ederek Batı Sumatra’ya yatırım yapmayı planladıklarını söyledi.

GEÇEN YIL MÜSİAD İLE PROTOKOL İMZALAMIŞTI

Saja Group, geçen yıl mart ayında MÜSİAD Invest ile milletlerarası danışmanlık, yatırım ve tanıtım alanların da iş birliği protokolü imzalamış, daha sonra da İstanbul’da düzenlenen, Suudi Sanayi ve Madencilik Bakanı Sayın Bandar Al-Khorayef ’in de iştirak sağladığı DEİK Suudi Arabistan-Türkiye Yuvarlak Masa toplantılarına da katılmıştı.

İstanbul, bölgenin finans merkezi olma yolunda değerli atılımlar yaparken, bir yandan da Ortadoğu başta olmak üzere birçok ülkedeki yabancı yatırımcı için dünyaya açılan kapı olma özelliğini taşıyor. Suudi Arabistan kökenli İstanbullu Saja Group, bunlardan biri.”

patronlardunyasi.com

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın