Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Politika
  4. »
  5. İsrail güçleri Batı Şeria’da hastaneye baskın düzenleyerek 3 Filistinliyi öldürdü

İsrail güçleri Batı Şeria’da hastaneye baskın düzenleyerek 3 Filistinliyi öldürdü

admin admin - - 4 dk okuma süresi
44 0

Bakanlıktan yapılan açıklamada, hastanedeki suikastın kabahat olduğu kaydedildi. Hamas Hareketi de 3 Filistinli gencin vefatıyla sonuçlanan taarruzun karşılıksız kalmayacağını bildirdi.

Hamas’tan yapılan açıklamada şu sözlere yer verildi:

“Siyonist işgal güçlerinin, Cenin’deki İbni Sina Hastanesi’nde biri hasta yatağında olmak üzere 3 vatandaşı kurşunlayarak öldürmesi, eksiksiz tam bir savaş hatasıdır. Bu cürmün karşılıksız kalmayacağını, işgal yenilene ve tüm haklar sağlanana kadar halkımıza cihad kelamı veren direnişin suikastlarla yıldırılmayacağını, korkak düşmanlar tarafından işlenen kabahatlerle zayıflatılamayacağını bildiririz.”

Açıklamada dün gece İbni Sina Hastanesi’nde İsrail güçlerinin sivil kıyafetlerle düzenlediği silahlı baskında öldürülen Filistinli gençlerin Muhammed Eymen el-Gazavi ve Basil Eymen el-Gazavi ile Muhammed Velid Celamine olduğu kaydedildi.

İslami Cihad Hareketi de Cenin’deki hastane suikastının “savaş suçu” niteliğinde bir taarruz olduğunu belirtti.

İsrail’in bu çeşitten savaş cürümlerini işlemeye alıştığını kaydedilen İslami Cihad açıklamasında, bu suikastla memleketler arası hukukun hiçe sayıldığı söz edildi.

Açıklamada, direniş güçleri ve Filistin halkının buna uygun bir karşılığı vermeden geri kalmayacağı vurgulandı.

SİVİL KIYAFETLERLE HASTANEYE GİREN İSRAİL GÜÇLERİ 3 FİLİSTİNLİYİ ÖLDÜRDÜ

Cenin’de bulunan İbni Sina Hastanesi’ne 30 Ocak sabaha karşı sivil kıyafet, tabip ve hemşire önlüğü giyerek giren yaklaşık 10 İsrail özel harekat mensubu, 3 Filistinliyi susturucu silahlarla öldürmüştü.

Filistin resmi haber ajansı WAFA, öldürülen 3 Filistinliden ikisinin kardeş olduğunu ve Basil Eymen el-Gazavi’nin 25 Ekim 2023’ten bu yana hastanede tedavi gördüğünü aktarmıştı.

Filistin Sıhhat Bakanı Mey el-Keyle, olaya ait yaptığı açıklamada, İsrail güçlerinin Gazze Şeridi ve işgal altındaki Batı Şeria’da Filistin halkı ve sıhhat kuruluşlarına karşı işlediği cürümlere son vermesi, sıhhat merkezleri ve takımlarına yönelik gerekli muhafaza sağlanması için Birleşmiş Milletler ile milletlerarası ve insan hakları kuruluşlarına davette bulunmuştu.

İsrail ordusu ise yaptığı açıklamada, “iç güvenlik teşkilatı Şin-Bet (Şabak) ile düzenlenen ortak operasyonda öldürülen 3 kişinin Hamas’a mensup olduğunu, İsrail güçlerine karşı daha evvel hücumlar düzenleyerek taarruz planları yaptığını” öne sürmüştü.

İsrail’in Gazze’ye atak başlattığı 7 Ekim 2023’ten bu yana işgal altındaki Batı Şeria ve Doğu Kudüs’te Filistinlilere yönelik gözaltı, baskın ve hücumlarda artış yaşanıyor.

İşgal altındaki Batı Şeria ve Doğu Kudüs’te de 7 Ekim 2023’ten bu yana İsrail güçleri ile yasa dışı Yahudi yerleşimcilerin akınlarında öldürülen Filistinlilerin sayısı 381’e yükseldi.

patronlardunyasi.com

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın