Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Politika
  4. »
  5. İSO Başkanı Erdal Bahçıvan: Asıl sınav yılın ikinci yarısında

İSO Başkanı Erdal Bahçıvan: Asıl sınav yılın ikinci yarısında

admin admin - - 8 dk okuma süresi
32 0

İstanbul Sanayi Odası (İSO) İdare Heyeti Lideri Erdal Bahçıvan, İSO Meclisi’nin 2024 yılı birinci olağan toplantısında konuştu.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in konuk olduğu ve Türkiye ve dünya iktisadına ait bir sunum gerçekleştirdiği toplantıya, Türkiye Bankalar Birliği (TBB) İdare Heyeti Lideri Alpaslan Çakar, Halk Bankası Genel Müdürü Osman Arslan ve Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Lideri Mustafa Gültepe de katıldı.

KÜRESEL İKTİSATTA GÜÇLÜ REKABET ŞARTLARI SANAYİCİYİ ZORA SOKUYOR

Küresel iktisattaki şiddetli rekabet koşullarınını sanayicileri zora soktuğunu lisana getiren Bahçıvan, “Ülkemizde ise iktisatta yeni dengelenme uğraşları, enflasyonla uğraş, dış pazarlarımızdaki daralma, kur-ihracat bağı ve ihracatımızın kompozisyonuyla ilgili bahisler öne çıkıyor. İşte bu noktada kıymetle vurgulamak isterim ki bizim için her vakit, her yerde savunduğumuz üzere en öncelikli konu finansal istikrardır. Finansal istikrar adeta bir binanın temeli üzere sağlamlığı ve itimadı tabir ediyor. Finansal istikrar her şeyin başı olduğuna nazaran başta iktisat idaresi olmak üzere tüm paydaşların bu konuda azami ihtimam, dikkat ve uğraşı göstermesinin ülkemiz için çok kıymetli olduğunu kıymetlendiriyoruz.” diye konuştu.

2023’Ü TEPE ENFLASYONDA KAPATMIŞ DURUMDAYIZ

Türkiye iktisadına bakıldığında, düşük global büyüme, zayıf dış talep şartları ve para siyasetinde yaşanan sıkılaşmaya bağlı olarak Türkiye’de ivme kaybının gözle görünür hale geldiğini belirten Bahçıvan, “2023’ün son ayı prestijiyle İSO Türkiye İmalat PMI 6 aydır kesintisiz daralma bölgesinde seyrediyor. Toplam yeni siparişler ve yeni ihracat siparişleri üzere alt kalemler talepte zayıflığa işaret ediyor ve önümüzdeki aylar için güçlü bir optimistlik de sunmuyor. Her ne kadar iç talepteki yavaşlama şimdi enflasyon amaçları bakımından istenilen ölçülerde olmasa da bu yıl büyümenin yüzde 4’lük OVP gayesinin altında kalacağına dönük yaygın bir beklenti hakim. Öteki taraftan 2023’ü yüzde 65 ile tepe düzeydeki bir enflasyonla kapatmış durumdayız. 2024 yılının birinci aylarında, minimum fiyat artırımı ve vergi ayarlamalarının tesiriyle aylık enflasyonun seyrinde yine bir bozulma göreceğiz ve muhtemelen yıllık enflasyon yıl ortalarına hakikat yüzde 70’ler seviyesinde yeni bir tepe yapacak. Yani asıl imtihanın yılın ikinci yarısında başlayacağı açık.” değerlendirmesinde bulundu.

YABANCI YATIRIMCININ AYAK SESLERİ YÜKSELİYOR

Dış finansman tarafında iktisat siyasetlerindeki değişimin birinci meyvelerinin görülmeye başladığını aktaran Bahçıvan, şunları söyledi:

“Özellikle bankalarımızın memleketler arası piyasalarda yine borçlanmaya başlaması itimat ortamında güzelleşme sinyali vermesi açısından olumlu. Tahvil piyasamızda da yabancı yatırımcının ayak sesleri tekrar yükseliyor. Seçim belirsizliğinin ortadan kalkması, kırılganlıklarımızın azalması, CDS’lerde düşüşün sürmesi ve kredi notlarımıza yönelik muhtemel artışlarla, ülkemizin milletlerarası piyasalardan hak ettiği yatırımı çeker hale geleceğine inanıyorum. Her ne kadar 2023’ü OVP’de öngörülenden düşük bir bütçe açığı ile kapatmış olsak da aralık bütçe sayıları önümüzdeki süreç için değerli bir ihtar niteliği taşıyor.

Deprem kaynaklı harcamalardan kısmak elbette ki kelam konusu olamaz. Lakin öteki harcama kalemlerinden tasarruf yapmak, harcamaları aktif, verimli alanlara yönlendirmek bu süreçte kıymetli bir muhtaçlık olarak kendisini dayatıyor. Bu manada, Bakanımızın son periyotta yaptığı ihtarları ziyadesiyle pahalı bulduğumuzu söylemeliyiz. Bu çerçevede bugün toplum vicdanını rahatlatacak bir kamu tasarruf siyaseti ve bütçe disiplinine gereksinimimiz olduğunu bilhassa tabir etmek istiyorum. O denli ki tesirli ve sonuç odaklı bir yaklaşımla, tasarruf ve harcamaların niteliğini artırmak, hem kamu mali dengelerimizin sıhhatini korumak hem de enflasyonla uğraş açısından kritik ehemmiyet taşıyor.”

GÜVEN VE SABIR VURGUSU

İSO Lideri Bahçıvan, ekonomiyi tekrar rasyonel bir çizgiye taşıma istikametindeki uğraşların sonuç vermesinin vakit alacağına vurgu yaparak, yeni iktisat anlayışının başlamasından bu yana bu husustaki itimat ve sabır vurgularını her platformda lisana getirdiklerini ve bugün de sürdürdüklerini tabir etti.

Herkesin aslında bir manada sabır ve gerilim testinden geçtiğini söz eden Bahçıvan, “Kimilerinin yalnızca sayılara bakarak endüstrinin büyüme performansı üzerinden yaptıkları yorumlar için burada şunu tabir etmek istiyorum: Evet samimi konuşmak gerekirse aslında sanayi, pandemi sonrasındaki süreci olumsuz geçirmedi. Birikmiş ve yüksek talep, bilhassa ihracat pazarları kanalıyla endüstriye olumlu yansıdı. Büyüme sayılarında endüstrinin aldığı hissede da bu görüldü. Lakin enflasyonun kalıcı olarak devam etmesinin üretim hayatına asla huzur getirmeyeceğini de daima birlikte gördük.” açıklamasında bulundu.

Enflasyonist ortamlarda sayıların yarattığı illüzyonun bir mühlet sonra ortadan kalktığını ve aksiliklerin görülmeye başlandığını lisana getiren Erdal Bahçıvan, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Sanayiciler olarak illüzyonun sonuna geldiğimizi burada açıkça tabir etmek istiyorum. Uzun vakittir bir muhtaçlık olarak kendisini dayatan enflasyon muhasebesine geçişin akabinde bu çok daha net bir formda görülecektir. Kelamını ettiğim illüzyonun bir tarafında artan cirolar varsa, öteki tarafında da endüstricinin ham husustan iş gücüne kadar artan maliyetlerinin bulunduğunu unutmayalım. Bugün maliyetleri artıran bu faktörlerin, dünya pazarlarında birçok dalımızın rekabet gücünü, ihracat potansiyelini zayıflattığını görüyoruz. Gerçekten öncü ihracatçı dallarımızdan ana metal, dokuma eserleri ve giysi eşyalarında bariz düşüşler dikkat çekiyor.” dedi.

patronlardunyasi.com

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın