Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Politika
  4. »
  5. İskoçya Başbakanının eşi: Ailemi Gazze’den Türkiye kurtardı

İskoçya Başbakanının eşi: Ailemi Gazze’den Türkiye kurtardı

admin admin - - 4 dk okuma süresi
17 0

Başbakan Yusuf’un eşi Nadia El-Nakla, The Guardian gazetesine verdiği mülakatta Gazze’deki kardeşinin eşi ve çocuklarını İngiltere’ye getirebilmek için hükümetten Ukraynalılara uyguladığı vizenin benzerini uygulamaya geçirmesini istedi.

El-Nakla, Ukraynalılara uygulanan vize programı sayesinde birçok kişinin savaştan kurtulduğunu belirterek, “Özellikle İngiltere’de aile üyeleri bulunan Gazzelilerin de tıpkı hakka sahip olması gerek.” değerlendirmesinde bulundu.

İsrail’in Gazze’deki taarruzlarını “soykırım” olarak nitelendiren El-Nakla, “İlk defa ders kitaplarında okuduğumuz soykırımı gerçek vakitli görüyoruz.” tabirini kullandı.

El-Nakla, Kasım 2023’te Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın davetiyle toplanan ve ateşkes isteyen önder eşleri doruğuna katıldığını, Türkiye’nin süreksiz müdafaa statüsü vereceği Gazzeli aile üyelerinin listesini İsrail’e ilettiğini, kendi kardeşi ve ailesinin isimlerinin de bulunduğunu fakat İsrail’in daha sonra kardeşinin ismini listeden sildiğini belirtti.

Bu nedenle sırf yengesi ve 4 yeğeninin Gazze’den çıkarıldığını ve Türkiye’ye götürüldüğünü kaydeden El-Nakla, “Güvende oldukları için çok memnunum. Kardeşim, çocuklarını kurtardığımız için bize daima teşekkür ediyor.” tabirlerini kullandı.

El-Nakla, aile üyelerini İskoçya’ya getirecek sistemlerin eksikliğinden ötürü ıstırap duyduğunu belirterek, “Kendi ülkemde ikinci sınıf vatandaş üzere hissediyorum zira kendi kardeşimi kendi meskenime getirme hakkım yok. Karşıdaki meskende haklı olarak Ukraynalı aileyi ağırlayan beşerler var lakin ben kendi kardeşimi ağırlayamıyorum ve bu, beni çok üzüyor. Burada doğdum, vergilerimi ödüyorum, topluma katkıda bulunuyorum lakin beni temsil etmesi gereken hükümet bu türlü bir iş yapıyor.” değerlendirmesinde bulundu.

O AYETİ GÜNDE 100 KEZ OKUYORUM”

Bu yılın ikinci yarısında düzenlenecek seçimlerde seçmenlerin kıymetlendirme yaparken partilerin Gazze tavrını göz önünde bulundurmaları gerektiğini kaydeden El-Nakla, İngiliz siyasetinin ABD dış siyasetini takip ettiğini öne sürdü ve “Her ne kadar mecliste ‘Filistinlilerin hayatı değerlidir.’ telaffuzunda bulunsalar da İngiltere hükümeti, Filistinlileri önemsemiyor.” görüşünü paylaştı.

El-Nakla, Emekçi Partisi başkanı Keir Starmer’ı kendisini “insan hakları avukatı” olarak tanımlasa da Gazze’de ateşkes daveti yapmaması konusunda eleştirerek, “Bir sonraki başbakan olmayı çok istiyor lakin bunlar hangi tarafta yer aldığını gösteren siyasetteki değerli noktalardır.” değerlendirmesinde bulundu.

Anne ve babasının, gelinleri ve torunlarına takviye için Türkiye’ye gittiğini anlatan El-Nakla, “Annem Gazze’deyken ‘Dünya, burada olanları görseydi yaşananlara pürüz olurdu’ diye düşünüyormuş. Artık yaşananları izliyor ve kimse yardıma gitmiyor.” sözünü kullandı.

El-Nakla, Gazze’den çıkamayan kardeşinin ise acil servis hekimi olarak misyonuna devam ettiğini belirterek, şunları kaydetti:

“Onu rahatlatmak için söyleyecek hiçbir kelam yok. Kur’an’daki ‘Her zorlukla bir arada bir de kolaylık vardır.’ ayetini hatırlatıyorum ve kolaylığın yakın olduğunu söyledim. Bana, ‘O ayeti günde 100 defa okuyorum.’ dedi. Sahiden çok yorgunlar ve hiç mola vermiyorlar.”

İskoçya Bölgesel Başbakanı Yusuf’un eşi ve Dundee’de belediye meclis üyesi olan El-Nakla’nın ailesi, Gazze’ye hücumlar başladığında bölgede bulunuyordu.

El-Nakla’nın annesi Elizabeth ve babası Macid, taarruzların 28’inci gününde Refah Hudut Kapısı üzerinden Mısır’a geçerek Gazze’den ayrılabilmişti.

patronlardunyasi.com

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın