Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Politika
  4. »
  5. İnşaatçılar İstanbul’da günlüğü 2 bin liraya işçi bulamıyor

İnşaatçılar İstanbul’da günlüğü 2 bin liraya işçi bulamıyor

admin admin - - 5 dk okuma süresi
27 0

Depremlerin tesiriyle İstanbul üzere büyükşehirlerde sürat verilen kentsel dönüşüm projelerinde, yüksek maaşlara karşın yetişmiş inşaat çalışanı bulma kasveti yaşanıyor.

Anadolu Yakası İnşaat Müteahhitleri Derneği (AYİDER) Lideri Hakan Şişik, inşaat kesiminde mavi yakalılar konusunda yaşanan sorunu anlattı. Bu sorunun nedeninin son 15 yıla dayandığını ve son yıllarda usta-çırak alakasında daha büyük kopukluklar yaşandığını aktaran Şişik, “Eleman problemi nedeniyle çıraklar daha işin inceliklerini öğrenmeden usta pozisyonuna geliyor. Türk inşaat firmalarının yurt dışında birçok projesi var. Pandemi devrinden sonra bu firmalar nitelikli elemanları yurt dışına götürdü. Bunun sonucunda dalda bir ıstırap baş gösterdi. Son periyotta yaşanan enflasyonist ortam da sorunu tetikleyince kalifiyeli eleman bulma noktasında bir açık ortaya çıktı.” dedi.

GÜNLÜĞÜ 2 BİN LİRAYA EMEKÇİ SIKINTI BULUNUYOR

Şişik, bu probleme paralel olarak, 6 Şubat’ta yaşanan asrın felaketinden sonra birçok inşaat firmasının sarsıntı bölgesinde faaliyette bulunduğuna ve büyükşehirlerdeki emekçilerin buraya yöneldiğine dikkati çekti.

Bu durumu fırsata çevirmeye kalkanların da olduğunu vurgulayan Şişik, kelamlarını şöyle sürdürdü: “Müteahhidin en büyük sorunu vakit. Vakitle yarıştığı için bir kalfa, sıvacı ya da boyacı muhtaçlığı olduğunda, eleman bulmakta eza yaşadığında, rayicin üzerinde fiyat ödemek zorunda kalıyor. Piyasadaki meslektaşlarımızdan duyuyoruz; günlüğü 2 bin liraya personel sıkıntı bulunuyor. Bu devir vinç operatörleri ise hiç bulunamıyor. Onlara aylık 100-150 bin lira ödeniyor. 6 Şubat’taki zelzeleden sonra 11 vilayette başlatılan inşaatlar nedeniyle yetişmiş elemanların bölgeye gitmesi İstanbul başta olmak üzere büyükşehirlerde personel bulma konusunda problem yarattı.”

ARA ELEMAN YETİŞTİRİLMELİ

Bu sorunu çözmek için süreksiz personel ithalatı yapılabileceğini, bunların süreksiz tahliller olduğunu ve dönemsel olarak yapılması gerektiğini de kaydeden Şişik, probleme kalıcı tahlil getirmek için meslek okullarına ehemmiyet verilmesi gerektiğini söyledi.

“Her aile çocuğunun mimar, mühendis olarak yetişmesini istiyor lakin kesim orta eleman bulmakta zorlanıyor. Bunun için AYİDER olarak, ilgili bakanlıklarla görüşme yapacağız. Tahlil için ivedilikle meslek okullarının da kelam sahibi olması lazım. Kesim için orta eleman yetiştirilmesi gerekiyor. Tahlilin odağına meslek okullarını koymalıyız.” diyen Şişik, yurt dışından emekçi ithal etmenin reaksiyon çekeceğini lisana getirdi.

VİNÇ OPERATÖRÜ MÜHENDİSTAN FAZLA MAAŞ ALIYOR

AYİDER üyesi müteahhit Melih Tavukçuoğlu da zelzelenin isminden devletin başlattığı özverili imar çalışmaları nedeniyle Türkiye’nin her bölgesinden inşaat personellerinin bölgeye gittiğine dikkati çekti.

Bu nedenle büyükşehirlerde inşaat kesiminde yetişmiş eleman derdi çektiklerine işaret eden Tavukçuoğlu, şöyle devam etti:

“Sektörün en kıymetli sorunu orta eleman yetişmemesi. Üniversitelerden çok sayıda mimar, mühendis mezun ediyoruz lakin orta eleman yetiştiren meslek ve teknik liselerimiz kâfi değil. İnşaat dalı riski yüksek bir iş kolu. Kışın soğukta, yazın sıcakta çalışmak gerekiyor. O yüzden herkes çalışmak istemiyor. Bu da fiyatlara yansıyor. Bazen kalfa, kalıpçı ustası ya da vinç operatörü bir mimar ve mühendisten daha fazla maaş alabiliyor. Bugün güzel bir ustanın yevmiyesi 2 bin 500 liradan aşağı değil. Vinç operatörünün aylığı ise 80 bin liradan başlıyor. Düz bir emekçinin yevmiyesi ise 1500 lira civarında. Bir vinç ve makina operatörü kolay yetişmiyor. En az 5-10 yıl tecrübe gerekiyor. Tıpkı biçimde kalfalık içinde bu kadar tecrübe gerekiyor. Uygun bir usta için 3-5 yıla muhtaçlık var.”

patronlardunyasi.com

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın