Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Politika
  4. »
  5. İngiltere elektronik sigaraya karşı yeni önlemler aldı

İngiltere elektronik sigaraya karşı yeni önlemler aldı

admin admin - - 4 dk okuma süresi
31 0

İngiltere Başbakanlık Ofisi 10 Numara’dan yapılan açıklamada, son üç yılda elektronik sigara kullanan çocuk sayısının 3 katına çıktığı, 11-15 yaş aralığındaki çocukların yüzde 9’unun elektronik sigara kullandığı belirtildi.

Son 2 yılda tek kullanımlık elektronik sigara kullanan 11-17 yaş ortası çocuk sayısının 9 kat arttığı vurgulanan açıklamada, elektronik sigaralardaki aromanın azaltılmasına, paketlerin daha az dikkat çekmesine ve marketlerde görülecek formda satılmamasına karar verildiği bildirildi.

Açıklamada, ayrıyeten nikotin içeren sigara dışı eserlerin de çocuklara satışının yasaklanacağı kaydedildi.

Çocuklara bu eserleri satanlara 2 bin 500 sterlin (yaklaşık 96 bin lira) ceza uygulanacağı belirtilen açıklamada, elektronik sigara kaçakçılığı ve ülke içindeki satışlarla uğraş için 30 milyon sterlinlik (yaklaşık 1,1 milyar lira) bütçe ayrılacağı aktarıldı.

Açıklamada, sadece sigarayı bırakmak isteyen yetişkinlerin elektronik sigara kullanımına teşvik edildiği hatırlatılarak, yılda 50 bin ile 70 bin ortasında kişinin bu metot ile sigarayı bıraktığı bilgisi paylaşıldı.

Öte yandan açıklamada, çöpe atılan elektronik sigaraların çöp kamyonu ya da atık tesislerinde yangınlara sebep olduğuna da vurgu yapıldı.

“ELEKTRONİK SİGARALARIN, ÇOCUKLARA SATIŞI KABUL EDİLEMEZ”

Yeni uygulamayla halk sıhhatinin yanı sıra etrafa yönelik de tedbirler alındığı aktarılan açıklamada, geçen yıl her hafta yaklaşık 5 milyon tek kullanımlık elektronik sigaranın çöpe atıldığı, bu sayının 2022’de haftalık 1,3 milyon olduğu belirtildi.

Çöpe atılan 5 milyon tek kullanımlık elektronik sigaranın içinde bulunan lityum bataryaların 5 bin elektrikli araç bataryasına eşit olduğunun altı çizilen açıklamada, Başbakan Rishi Sunak ile Sıhhat ve Etraf Bakanlarının değerlendirmelerine de yer verildi.

Sunak, elektronik sigaraların insan sıhhatine uzun vadede tesirlerinin bilinmediğine dikkati çekerek, “Elektronik sigaralar, sigarayı bırakmada kullanışlı olsa da çocuklara satışı kabul edilemez. Başbakan olarak ülkemiz için uzun vadede hakikat olanı yapmak vazifem. Bu nedenle tek kullanımlık sigaralara karşı adım atıyorum.” tabirlerini kullandı.

Sağlık Bakanı Victoria Atkins, “Sigara, İngiltere’de yaşanan vefatlar ortasında en büyük önlenebilir sebep. Neredeyse her dakikada bir kişi sigarayla ilişkili bir sebepten hastanelere başvuruyor. Bu, toplumumuza her yıl 17 milyar sterline (yaklaşık 655 milyar lira) mal olurken, sıhhat sistemimize de büyük yük getiriyor.” değerlendirmesini yaptı.

Çevre Bakanı Steve Barclay, geri dönüşümü çok güç olan tek kullanımlık elektronik sigaraların milyonlarcasının çöpe atıldığına dikkati çekti.

İngiltere hükümeti, geçen sene açıkladığı kararlarla 2009 sonrası doğanların hayatları boyunca tütün ve elektronik sigara eserleri alamamasını sağlamak için sigara alma yaşının her yıl artırılması da dahil bir dizi tedbir almıştı.

Bu kapsamda “ilk sigarasız nesil” maksadını açıklayan hükümet, gelecek 5 yılda sigara kaçakçılığını önlemek, satış standartlarını düzenlemek ve satışları denetlemek için misyon gücü kurmak gayesiyle 100 milyon sterlinlik bir fon oluşturulacağını duyurmuştu.

patronlardunyasi.com

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın