Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Politika
  4. »
  5. IMF küresel ekonomik büyüme tahminini yükseltti

IMF küresel ekonomik büyüme tahminini yükseltti

admin admin - - 6 dk okuma süresi
1 0

“Yavaşlayan Enflasyon ve İstikrarlı Büyüme Yumuşak İnişin Yolunu Açıyor” başlığıyla yayımlanan raporda, geçen yıl yüzde 3,1 büyüdüğü kestirim edilen global iktisadın bu yıl da yüzde 3,1 büyümesinin beklendiği, büyüme suratının gelecek yıl ise yüzde 3,2 olacağının kestirim edildiği bildirildi.

IMF, geçen yıl ekim ayında yayımlanan raporunda, dünya iktisadının 2024’te yüzde 2,9 ve 2025 yüzde 3,2 büyüyeceğini öngörmüştü.

Raporda, ABD ve birtakım büyük gelişmekte olan iktisatların beklenenden fazla dayanıklılık göstermesi ve Çin’deki mali takviyenin, büyüme iddiasındaki üst istikametli revizyonda tesirli olduğu aktarıldı.

IMF raporunda, enflasyonla gayret için faiz oranlarının yükseltilmesinin, yüksek borcun ekonomik faaliyet üzerinde oluşturduğu baskı nedeniyle mali takviyenin geri çekilmesinin ve temeldeki düşük verimlilik artışının tesiriyle 2024-2025 için iddiaların yüzde 3,8’lik tarihi ortalamanın altında kaldığı kaydedildi.

BÜYÜME VARSAYIMI ABD İÇİN YÜKSELTİLDİ EURO BÖLGESİ İÇİN DÜŞÜRÜLDÜ

Ülkelerin güncellenen ekonomik büyüme varsayımlarının de paylaşıldığı raporda, ABD iktisadına ait büyüme beklentisinin 2024 yılı için yüzde 1,5’ten yüzde 2,1’e yükseltilirken 2025 yılı için yüzde 1,8’den yüzde 1,7’ye düşürüldüğü aktarıldı.

Raporda, Avro Bölgesi iktisadına ait büyüme kestiriminin ise bu yıl için yüzde 1,2’den yüzde 0,9’a ve 2025 yılı için yüzde 1,8’den yüzde 1,7’ye düşürüldüğü kaydedildi.

Avrupa’nın önde gelen ekonomilerinden Almanya’nın büyüme iddianın bu yıl için yüzde 0,9’dan yüzde 0,5’e ve gelecek yıl için yüzde 2’den yüzde 1,6’ya indirildiği belirtilen raporda, Fransa iktisadına ait büyüme beklentisinin ise bu yıl için yüzde 1,3’ten yüzde 1’e, gelecek yıl için de yüzde 1,8’den yüzde 1,7’ye düşürüldüğü aktarıldı.

Raporda, İtalya iktisadına ait büyüme varsayımı 2024 yılı için yüzde 0,7 olarak korunurken, gelecek yıl için yüzde 1’den yüzde 1,1’e çıkarıldığı bildirildi.

İspanya iktisadına ait büyüme varsayımın ise bu yıl için yüzde 1,7’den yüzde 1,5’e düşürülürken gelecek yıl için yüzde 2,1’de sabit tutulduğu belirtilen raporda, İngiltere iktisadının büyüme beklentisinin de bu yıl için yüzde 0,6 olarak korunurken gelecek yıl için yüzde 2’den yüzde 1,6’ya düşürüldüğü kaydedildi.

ÇİN İKTİSADI ÜST YÖNLÜ

Raporda, yükselen piyasalar ve gelişmekte olan ülke ekonomileri kümesinde ise Çin iktisadına ait büyüme beklentisinin bu yıl için yüzde 4,2’den yüzde 4,6’ya yükseltilirken gelecek yıl için yüzde 4,1 olarak korunduğu aktarıldı.

Hindistan iktisadının bu ve gelecek yıla dair büyüme beklentilerinin de yüzde 6,3’ten yüzde 6,5’e çıkarıldığı belirtilen raporda, Rusya iktisadına ait büyüme varsayımın ise bu yıl için yüzde 1,1’den yüzde 2,6’ya ve gelecek yıl için yüzde 1’den yüzde 1,1’e yükseltildiği kaydedildi.

Raporda, Türkiye iktisadının bu yıl yüzde 3,1 ve gelecek yıl yüzde 3,2 büyümesinin beklendiği bildirildi.

IMF, geçen yılki varsayımlarında Türkiye iktisadının 2024’te yüzde 3 ve 2025’te yüzde 3,2 büyüyeceğini öngörmüştü.

Enflasyonda düşüş beklentisi

Arz taraflı problemlerin çözüldüğü ve kısıtlayıcı para siyasetlerinin olduğu bir devirde enflasyonun birden fazla bölgede beklenenden daha süratli düştüğüne dikkatin çekildiği raporda, global manşet enflasyonun 2024’te yüzde 5,8’e ve 2025’te ise yüzde 4,4’e düşmesinin beklendiği aktarıldı.

Raporda, enflasyondaki düşüş ve istikrarlı büyümeyle birlikte global iktisatta “sert iniş” mümkünlüğünün azaldığı ve global ekonomik büyümeye yönelik risklerin genel olarak dengelendiği söz edildi.

Enflasyonun daha süratli düşmesinin finansal şartların daha da gevşemesine yol açabileceğine dikkatin çekildiği raporda, gerekenden ve kestirim edilenden daha gevşek bir maliye siyasetinin süreksiz olarak daha yüksek bir büyüme manasına gelebileceği lakin daha sonra daha maliyetli bir ayarlama riski taşıdığı aktarıldı.

Raporda, Kızıldeniz’de devam eden akınlar da dahil olmak üzere jeopolitik şoklardan kaynaklanan emtia fiyatlarındaki yeni artışların ve arz kesintileri ile daha kalıcı enflasyonun sıkı mali şartların mühletini uzatabileceği, Çin’de emlak bölümündeki kahırların derinleşmesi ya da vergi artışları ve harcama kesintilerine yönelik yıkıcı dönüşün de büyümede hayal kırıklıklarına neden olabileceği ikazında bulunuldu.

IMF raporunda, enflasyonun maksada yanlışsız düşüşünü başarılı bir halde direktörün, para siyasetini altta yatan enflasyon dinamiklerine nazaran ayarlamanın, fiyat ve fiyat baskılarının açıkça dağıldığı durumlarda daha az kısıtlayıcı duruşa ahenk sağlamanın siyaset yapıcıların kısa vadede karşılaşacağı zorluklar olduğu aktarıldı.

patronlardunyasi.com

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın