Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Politika
  4. »
  5. Husiler: ABD savaş gemisini vurduk

Husiler: ABD savaş gemisini vurduk

admin admin - - 3 dk okuma süresi
1 0

Husilerin Askeri Sözcüsü Yahya Seri, X toplumsal medya platformundan yaptığı açıklamada, Kızıldeniz’de Husi güçlerinin ABD donanmasına düzenlediği atağa ait bilgi verdi.

ABD donanmasına ilişkin “USS Gravely” muhribini “uygun deniz füzeleri” ile gaye aldıklarını belirten Seri, kelam konusu hücumun, Filistin halkına dayanak ve ABD ile İngiltere’nin Yemen’e yönelik taarruzlarına karşılık vermek için gerçekleştirildiğini söz etti.

Seri, “Yemen Silahlı Kuvvetleri, Kızıldeniz ve Umman Denizi’nde ülkemize yönelik taarruza katılan tüm Amerikan ve İngiliz savaş gemilerinin güçlerimizin maksat bankası içinde olduğunu ve ülkemizin, halkımızın ve milletimizin legal savunma hakkı kapsamında maksat alınacağını teyit etmektedir.” dedi.

Yemen halkının Filistin davasına ait tavrına dikkati çeken Seri, “Yemen Silahlı Kuvvetleri, Gazze’ye yönelik atak duruncaya ve abluka kaldırılıncaya kadar İsrail’e ilişkin yahut irtibatlı gemilerin, işgal altındaki Filistin limanlarına gidişini yahut seyrüseferini engellemeye devam edecektir.” sözlerine yer verdi.

KIZILDENİZ’DEKİ DURUM

İran’ın desteklediği Yemen’deki Husiler, İsrail’in Gazze’deki akınlarına reaksiyon gerekçesiyle 31 Ekim 2023’te Yemen açıklarında İsrailli şirketlere bağlı olduğunu belirttikleri ticari gemilere el koymaya, kimilerine da dron ve füzelerle ataklar düzenlemeye başladı.

ABD güçleri bu süreçte birçok kere Yemen’den atılan füze ve kamikaze dronları düşürdüğünü duyurdu.

Husilerin hareketlerinin akabinde çok sayıda gemicilik şirketi, Kızıldeniz’deki seferlerini durdurma kararı aldı.

ABD, global deniz ticareti güvenliğinin tehlikeye girdiği gerekçesiyle 18 Aralık 2023’te bir küme ülkenin iştirakiyle Husi güçlere karşı “Refah Muhafızı Operasyonu” isminde çok uluslu “deniz misyon gücü” oluşturulduğunu açıkladı.

Kızıldeniz’de 31 Aralık 2023’te İsrail ile temaslı gemiyi ele geçirmeye çalışan Husilere ilişkin 3 hız teknesi, ABD helikopterleri tarafından ateş altına alındı.

Husiler, 10 Ocak’ta da İsrail’e dayanak olduğu gerekçesiyle Kızıldeniz’de ABD’ye ilişkin bir geminin füze ve kamikaze dronlarla gaye alındığını duyurdu.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Kurulu, 11 Ocak’ta ABD ve Japonya tarafından sunulan, Husilerin Kızıldeniz’deki ataklarının hemen sonlandırılmasının talep edildiği kararı kabul etti.

Küresel ticaretin yaklaşık yüzde 12’si Akdeniz’i Kızıldeniz’e bağlayarak Avrupa ile Asya ortasındaki en kısa rotayı sunan Süveyş Kanalı üzerinden yapılıyor.

patronlardunyasi.com

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın