Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Politika
  4. »
  5. ‘Hedef Suudi Arabistan ile 30 milyar dolarlık karşılıklı ticaret’

‘Hedef Suudi Arabistan ile 30 milyar dolarlık karşılıklı ticaret’

admin admin - - 5 dk okuma süresi
9 0

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Türkiye-Suudi Arabistan İş Forumu açılış merasimine katıldı. Dış Ekonomik Münasebetler Şurası (DEİK) tarafından Beşiktaş’ta bir otelde düzenlenen foruma Suudi Standartları, Metroloji ve Kalite Örgütü Lideri Saad Al-Kasabi, DEİK Lideri Nail Olpak, DEİK Türkiye-Suudi Arabistan İş Kurulu Lideri Fatih Gürsoy ve Suudi Arabistan-Türkiye İş Kurulu Lideri Sami Al-Osaimi ve çok sayıda Türk ve Suudi iş insanı katıldı.

İKİ ÜLKE ORTASINDA 30 MİLYAR DOLARLIK TİCARET HEDEFİ

Toplantıda konuşan Bolat, “İkili ticari ilgilerimiz bağlamında, 2022 yılında yüzde 41’lik bir artışla 6 buçuk milyar dolara ulaşan karşılıklı ticaretimiz bu yılın 11 ayında 6,2 milyar dolara yaklaşmıştır. İnşallah geçen yılın sayısını rahatlıkla aşacağız. Burada altını çizmek istediğim konu dünyada 2024 yılında büyük bir talep daralması ve sakinlik ve ticaret gerilemesi bulunmakta, başta güç olmak üzere emtia fiyatları, besin fiyatlarında önemli bir düşüş var. Hasebiyle bizim Suudi Arabistan’la ticaretimiz temelinde ölçü bazında çok daha artış kaydetmiştir. İnşallah orta vadede 10 milyar dolar, uzun vadede de 30 milyar dolarlık karşılıklı ticaret iki ülkenin stratejik gayeleridir. İhracatçılarımız başta konfeksiyon, dokumacılık, makine, besin, savunma sanayi eserleri olmak üzere Suudi Arabistan’ın sağlam ortakları pozisyonundadır. Suudi Arabistan’da başta petrol eserleri, kimyasallar ve demir çelikte ülkemiz için kıymetli bir tedarikçidir” diye konuştu.

TÜRK MÜTEAHHİTLERİ ÇİN’İN AKABİNDE İKİNCİ SIRADA

Bolat, “Türk müteahhitlik kesimi 1972 yılında Libya, Irak ve Suudi Arabistan’la başladı. Memleketler arası taahhütler seyahatinde bugüne kadar 133 ülkede 11 bin 850 projeyi 480 milyar dolarlık bir ihale bedeliyle muvaffakiyetle tamamlamışlardır. Dünyada ki en büyük müteahhitler listesinde 42 firma ile Türk müteahhitleri Çin’in akabinde dünyada ikinci sırada gelmektedirler ve müteahhitlerimiz, Suudi Arabistan’ın kalkınmasında, alt yapı ve üst yapı projelerinde bugüne kadar 28 milyar dolar pahasında 400 projeyi muvaffakiyetle üstlenmişlerdir” sözlerini kullandı.

“YATIRIMLAR İÇİN GÜÇLÜ BİR YASAL ALTYAPI BULUNMAKTADIR”

Bolat, “Suudi Arabistan’ın bugüne kadar Türkiye’de 2 milyar dolar pahasında özel kesim yatırımları olmuştur. Bu noktada her iki ülke ortasında ikili vergilendirmenin önlenmesi muahedesi ve yatırımların karşılıklı teşviki ve korunması muahedesi imzalanmış ve yürürlüktedir. Hasebiyle yatırımlar için güçlü bir yasal altyapı bulunmaktadır. Türkiye olarak da Suudi yatırımların teşviki noktasında her türlü uygun ortamı sağlamaktayız. Hakikaten bugüne kadar tam bin 400 Suudlu firma Türkiye’de kurulacak yatırım fırsatlarından yararlanmaktadırlar” formunda konuştu.

EN YÜKSEK BÜYÜMEYİ SAĞLAYAN BİRİNCİ İKİ ÜLKE ARASINDAYIZ

Suudi Arabistanlı özel firma yetkililerine Türkiye’nin ekonomik durumu hakkında bilgiler veren Bolat, “Türkiye iktisadının son 21 yılda aşağı üst ulusal gelirinde 5 katı seviyesinde arttırmıştı. Bu yılın 3’üncü çeyrek sonu itibariyle 1 trilyon dolar, 1 trilyon 75 milyar dolarlık bir ulusal gelire sahibiz. 2021’de yüzde 11,4, 2022’de yüzde 5 buçuk ve bu yıl birinci 9 ay itibariyle yüzde 4,7’lik ekonomik büyüme oranı sağladık. OECD ve G20 ülkeleri ortasında bu yıl en yüksek büyümeyi sağlayan birinci iki ülkesi ortasındayız. Türkiye’nin dış ticareti de geçen yıl itibariyle 620 milyar dolara ulaşmıştır. 254 milyar dolar ihracatımız vardır. 366 milyar dolar civarında da ithalatımız gerçekleşmiştir. Türkiye son 20 yılda 255 milyar dolarlık yabancı milletlerarası yatırım çekmeyi başarmıştır. Son 21 yılda tam 76 bin yeni milletlerarası yatırımcı Türkiye’ye geldi. Toplam yabancı memleketler arası yatırımcı sayısı 81 bine ulaştı. Ve bunların toplam yatırımları da 270 milyar doları aştı. Bu ortada Türk şirketleri de memleketler arası alanda 50 milyar dolar civarında direkt yatırım yapmışlardır” dedi.

patronlardunyasi.com

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın