Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Politika
  4. »
  5. Garanti BBVA’dan 86,9 milyar TL konsolide net kar

Garanti BBVA’dan 86,9 milyar TL konsolide net kar

admin admin - - 6 dk okuma süresi
29 0

Türkiye Garanti Bankası A.Ş., 31 Aralık 2023 tarihli finansal tablolarını açıkladı. Banka’nın konsolide finansal tablolarına nazaran, 2023 yılı net kârı 86 milyar 907 milyon 216 bin TL oldu. Etkin büyüklüğü 2 trilyon 201 milyar 713 milyon 095 bin TL düzeyinde gerçekleşirken, iktisada nakdi ve gayri nakdi krediler aracılığıyla sağladığı takviye ise takviye 1 trilyon 613 milyar 753 milyon 675 bin TL oldu.

Fonlama bazını dinamik bir halde yöneten Garanti BBVA’nın fonlama kaynakları içindeki en büyük yükü %73 ile müşteri mevduatları oluşturmaya devam etti. Müşteri mevduat tabanı 2023 yılında %77 büyüme ile 1 trilyon 602 milyar 608 milyon 112 bin TL oldu. Güçlü sermaye odağını koruyan Bankanın sermaye yeterlilik oranı %16.5*, özkaynak kârlılığı %44.5, faal kârlılığı ise %4.9 düzeylerinde gerçekleşti.

Konuyla ilgili bilgi veren Garanti BBVA Genel Müdürü Recep Baştuğ; “2023 yılı, mayıs seçimleri öncesi ve sonrası olarak ayrışan, iki farklı ekonomik siyasetin uygulandığı bir yıl oldu. Her iki periyotta de bankacılık kesiminin rotasını makro-ihtiyatı tedbirler ve regülasyonlar belirlerken, kur muhafazalı mevduat bankaların temel odak noktası halindeydi. Seçime kadar kur muhafazalı mevduata geçiş, seçim sonrasında ise kur muhafazalı mevduattan Türk Lirası mevduata dönüş dalın ana gündemiydi. Lakin, bankalar bu iki farklı dünyaya kendilerini süratlice adapte etmeyi başardı. Bununla birlikte kârlılık ve marj idaresi bölümde temel sorun olarak devam etti. Sermaye getirileri, geçtiğimiz son birkaç yılda olduğu üzere enflasyonun ve başka bölüm sermaye getirilerinin epey altında kaldı. 2023, sıkıntılı kredilerde son devirlerin en düşük artışına sahne oldu. Lakin yılın ikinci yarısında besbelli bir dengelenme görülmeye başladı ve 2024 risk maliyetlerinin de olağanlaştığı bir yıl olacak.” dedi.

Baştuğ kelamlarına şöyle devam etti; Seçim sonrasında siyaset değişimi ile yaşanan sadeleşme, KKM bakiyesinin düşmesi, kur ve faizin öngörülebilirliği, kredi derecelendirme kurumlarından gelen müspet adımlar ve olağanlaşmaya başlayan ülke risk primi ile artan yabancı ilgisi 2023 yılının son periyodunda olumlu faktörler olarak öne çıktı. Mart ayındaki mahallî seçimden sonraki dört yıl boyunca ülkede bir seçim olmayışı enflasyonla gayrete yönelik siyasetlerin uygulanmaya devam edeceğine dair beklentimizi destekliyor.

Baştuğ bilanço büyümelerinin bundan sonra dijitalleşmeyle de şekilleneceğini vurgulayarak şunları söyledi; “Ulaştığımız hacimsel ve adetsel büyüklüklerde dijitalleşmenin değerli bir katkısı var. Şubelerimizde ehil çalışma arkadaşlarımız her geçen gün daha nitelikli ve danışman istikametlerini daha fazla ortaya koyan hizmetler sunarken, kitle idaresi ve operasyonel süreçler yapay zeka teknolojileri ekseninde yürütülüyor. Garanti BBVA olarak bugün makine öğrenmesinden derin öğrenmeye çok farklı algoritmalarla kurulmuş, pazarlama ve satış, fiyatlama, fraud, kredi kıymetlendirme, müşteri memnuniyeti üzere alanlarda yüzlerce modelimiz bulunuyor. Önümüzdeki devirde ise üretken yapay zekâ teknolojisi hayatımızda olacak. Mevcut dataları tahlil etmenin ötesinde, yeni bilgi üreterek yeni içerik ortaya koyabilen üretken yapay zekâ ile daha geniş bir müşteri tabanına daha yüksek kalitede hizmet sunabileceğiz. Maksadımız; taşınabilir uygulamamız içerisinde yer alan akıllı asistanımızı, müşterilerimizin muhtaçlığını anlayan ve onları proaktif tekliflerle yönlendiren, ferdî bir asistana dönüştürmek. Tıpkı vakitte çalışma arkadaşlarımızın ve yeni yeteneklerin memnun ve üyesi olmaktan gurur duydukları kurum olmaya devam ederek, müşteri memnunluğunu çok daha yükseğe taşımak”.

Baştuğ, Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yaşına tanıklık eden şanslı bir kitle olduğumuzu hatırlatarak kelamlarını şöyle sürdürdü: “Türkiye Cumhuriyeti gayri safi ulusal hasılası 1 trilyon doları bulan ülkeler ortasına girdi. Cumhuriyet’in kıymetlerinden ilham alan en büyük özel kesim bankalarından biri olarak ekonomik ve toplumsal kalkınma için üzerimize düşen sorumluluğun farkındayız. Bizi bu seyahatte destekleyen ve bize güvenen, başta müşterilerimiz olmak üzere tüm paydaşlarımıza teşekkür ediyorum.”

patronlardunyasi.com

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın