Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Politika
  4. »
  5. Fransa Başbakanı Attal, Paris’i kuşatma altına alan çiftçilere 150 milyon euroluk destek içeren yeni tedbirleri açıkladı

Fransa Başbakanı Attal, Paris’i kuşatma altına alan çiftçilere 150 milyon euroluk destek içeren yeni tedbirleri açıkladı

admin admin - - 4 dk okuma süresi
25 0

Avrupa Birliği’nin (AB) çevreci siyasetlerinden ve haksız rekabetten şikayet eden Fransız çiftçilerine “yanınızdayız” iletisi veren Attal, maddelerle korunan bir “gıda egemenliği” kurmak istediklerini belirtti.

Attal, “Egemen olmak istiyoruz; tarım yapmak için hükümran, hasat yapmak için hâkim, beslenmek için hükümran.” sözlerini kullandı.

Güney Amerika Ortak Pazarı MERCOSUR ülkeleri ile AB ortasında planlanan ticari muahedenin Fransız çiftçileri açısından haksız rekabete yol açacağına işaret eden Attal, “Fransa’nın bu muahedeyi kabul etmesi kelam konusu değildir.” dedi.

Attal, çiftçilerin taleplerine yönelik “mücadelenin Avrupa kapsamında verilmesi” gerektiğini vurguladı.

Çiftçilerin toplumsal ve finansal kaidelerini uygunlaştırmak için 150 milyon euroluk takviye paketi açıklayan Attal ayrıyeten Fransız çiftçilerin komşu ülkelerden ithal edilen eserlere karşı “korunmasını” hedefleyen bir yasa tasarısının Senato’da görüşülmesi için çalışmaya başlayacaklarını duyurdu.

SENDİKADAN YOL KAPATMA HAREKETLERİNİ ASKIYA ALMA DAVETİ

Diğer yandan, “Paris’i kuşatma” davetinde bulunan sendikalardan Genç Çiftçiler Sendikası Attal’ın yeni tedbirlere ait konuşmasının akabinde üyelerine “eylem yolumuzu değiştirelim” daveti yaptı.

Sendika, günlerdir Paris’e giriş-çıkış güzergahlarını ve başşehrin en büyük pazarı Rungis’in giriş kapısını traktörleri ile kapatan çiftçilerden trafik akışına müsaade vermelerini istedi.

ÇİFTÇİLER HALK TAKVİYESİNDEN MEMNUN

Ülkenin en büyük çiftçi sendikası FNSEA’nın Lideri Arnaud Rousseau basına yaptığı açıklamada, hareketler başladığından beri çok sayıda takviye iletisi aldıklarını belirterek, kamuoyunun kendilerine verdikleri dayanaktan memnuniyet duyduklarını söyledi.

Rousseau “ilk sefer bu türlü bir halk desteği” hissettiklerini ve bunun Fransız çiftçilerinin kararlılığını güçlendirdiğini vurguladı.

Ülke genelinde çiftçiler, Toulouse, Agen, Beauvais, Rennes üzere çok sayıda kentte gelirlerinin az olmasını ve hükümetin tarım siyasetini protesto ediyor.

Çiftçiler hükümetin taleplerine kulak vermesini sağlamak için traktörleriyle günlerdir yol ve otoyolları trafiğe kapatıyor.

Başta Almanya, Fransa, İspanya, Hollanda, Belçika, Polonya, İtalya ve Macaristan olmak üzere pek çok AB ülkesinde çiftçiler son devirde uygulanan tarım siyasetlerine reaksiyon gösteriyor.

Çiftçilerin eleştirdiği mevzular ortasında AB’nin tarım siyasetleri, tabiat onarım maksatları, dayanak ödemelerindeki kesintiler, Rusya-Ukrayna Savaşı sonucunda ortaya çıkan yüksek güç, yakıt ve gübre maliyetleri, Ukrayna’dan gelen ucuz tahıl eserleri ve su tasarruf önlemleri yer alıyor.

Avrupa’nın dört bir yanındaki çiftçiler geçen yıldan beri akaryakıt fiyatları, vergilerdeki artış ve takviye ödemelerinin yetersizliğini münasebet göstererek kamu kurumları ve çeşitli kuruluşların önüne çamur yahut gübre dökerek ya da yolları kapatarak protestolar düzenliyor.

Avrupalı çiftçiler, AB’nin, “Yeşil Mutabakat kapsamında karbon gübre ve pestisit kullanımına ait katı kurallar getirerek ziraî üretimi zorlaştırdığı” tenkidinde bulunuyor.

Polonya ve Romanya’da ucuz Ukrayna tahılının ithalatının yasaklanması talebi öne çıkarken, Fransa’da artan yakıt fiyatları, İtalya’da ise AB’nin “Yeşil Mutabakat” programı ve artan maliyetler yansıların odak noktasını oluşturuyor.

patronlardunyasi.com

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın