Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Politika
  4. »
  5. Forbes Türk inşaat şirketi Limak tarafından yenileme çalışmaları süren Barcelona’nın mabedi Camp Nou’yu yazdı

Forbes Türk inşaat şirketi Limak tarafından yenileme çalışmaları süren Barcelona’nın mabedi Camp Nou’yu yazdı

admin admin - - 3 dk okuma süresi
33 0

Bu ayın başlarında Barcelona, Deloitte’un para ligi sıralamasında 800,1 milyon euro (868 milyon dolar) gelirle dördüncü sırada yer alarak bir evvelki yıla nazaran üç basamak yükseldi. Fakat tekrar de Real Madrid’in gerisinde kaldı.

Forbes’ın haberine nazaran manevi meskeni Camp Nou’dan uzun mühlet uzak kalacak olması Barcelona’nın mali durumuna ziyan veriyor. Ve hala 1 milyar euro’nun (1,1 milyar dolar) üzerinde olan borcu azaltmaya yetmiyor.

Camp Nou, 2023 yılında başlayan ve 2026 yılında bitmesi planlanan bir yenileme projesinin içinde. Proje kapsamında stadın kapasitesi 105 bine çıkarılacak. Ayrıyeten, stadın etrafındaki alanlar da modernize edilecek.

125’İNCI YILINI MABEDİNDE KUTLAMAK İSTİYOR

Barcelona, stadının yenilenmesini, kulübün 125. yıldönümü olan Kasım 2024’te kutlamak istiyor. Fakat bu tarihe hedeflenenin yarısı kadar koltuk. Barça’nın yıllık yararının değerli bir kısmını maç günlerinden elde ettiği düşünüldüğünde, stadyuma bir an evvel kavuşması gerekiyor.

LİMAK’IN HIZLLILIĞI BARCELONA İÇİN BELİRLEYİCİ OLDU

Camp Nou’nun yenilenmesi için Barcelona’nın seçtiği Türk inşaat şirketi Limak Holding’in süratli çalışması başından beri belirleyici bir konu oldu.

Limak’ın başka kayda paha projeleri ortasında 2022 yılında açılan dünyanın en uzun asma köprüsü olan Çanakkale Köprüsü de yer alıyor.

Haberde Limak’ın argümanlı inşaat projelerini vaktinde, bütçe dahilinde ve mümkün olan en yüksek milletlerarası standartlarda tamamlama marifeti Barcelona ihalesinin kilit ögeleri olduğu belirtilerek, “Limak tıpkı vakitte bir aile şirketidir ve bu da kuruluşun süratli kararlar almasını ve projelerinin günlük idaresini kolaylaştırmasını sağlamaktadır” tabirleri kullanıldı.

1.5 MİLYAR EURO’LUK YENİLEME

Camp Nou operasyonunun tamamının yaklaşık 1,5 milyar euro’ya (1,6 milyar dolar) mal olduğu ve 20 yatırımcıdan finansman sağlandığı bildirildi. Bu hatırı sayılır bir harcama olsa da Barcelona, stat tam olarak faaliyete geçtiğinde bu parayı birkaç dönemde kademeli olarak geri kazanabilir. Ve daha da değerlisi, daha fazla kazanabilir.

REAL MADRİD BİR ADIM ÖNDE

Barcelona meskene dönüşünün yararını o tarih geldiğinde sandığından çok daha fazla görecek denilen haberde olurken Real Madrid’in yenilenmiş Santiago Bernabeu ile bir adım önde olduğu ve bunun avantajlarının tadını çıkarttığı söz edildi.

Forbes, stadyum gelirlerinin garanti altında olmasının Barcelona’ya transfer piyasasında büyük katkı sağladığını söz etti.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın