Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Politika
  4. »
  5. Fed’den ilk faiz indirimi mayıs veya haziranda bekleniyor

Fed’den ilk faiz indirimi mayıs veya haziranda bekleniyor

admin admin - - 4 dk okuma süresi
5 0

Rabobank Kıdemli ABD Stratejisti Philip Marey yaptığı değerlendirmede Federal Açık Piyasa Komitesinin (FOMC) yarın beklemede kalacağını, bilgilere bağlılığını ve dikkatli ilerleme niyetini tekrarlayacağını belirtti.

”Odak noktası Powell’ın basın toplantısında piyasanın erken faiz indirimi beklentilerine karşı tekrar ne kadar direneceği olacak.” değerlendirmesinde bulunan Marey, birinci faiz indiriminin haziran ayında gerçekleşebileceğini söz etti.

Marey, haziran ayından sonra Fed’in her çeyrekte 25 baz puanlık bir indirime devam edebileceğini aktardı.

2023’ün son çeyreğine ait yüzde 3,3’lük güçlü büyüme sayısının 2022’nin birinci yarısındaki teknik sakinliğin akabinde ekonomik aktivitenin dirençli olduğunu ve Fed’in faiz artırımı döngüsünden yalnızca ölçülü bir biçimde etkilendiğini gösterdiğini lisana getiren Marey, ferdî tüketim harcamalarının 2023’ün ikinci yarısında sağlam bir performans sergilediğini söyledi.

Reel siyaset faizlerinin uzun müddettir müspet ve kısıtlayıcı olmadığını bu nedenle 2024 yılı boyunca ekonomik büyümede hala bir yavaşlama ve büyük ihtimalle sığ bir resesyon gerçekleşebileceğini kaydeden Marey, ”Ancak 2023’ün dördüncü çeyreğindeki ekonomik ivme ve işsizlik bilgilerindeki aşağı taraflı revizyon, resesyon iddiamızı 2024 yılının birinci ve ikinci çeyreğine nazaran biraz daha ileri bir tarihe kaydırmamız gerekebileceğini gösteriyor. Bu tıpkı vakitte FOMC’nin erken faiz indirimini tercih etme mümkünlüğünü da azaltıyor.” dedi.

“POLİTİKA YAPICILARI FAİZLERİ İNDİRMEDEN EVVEL MUHTEMELEN
DAHA FAZLA DATAYA GEREKSİNİM DUYABİLİR”

FWD Bonds Başekonomisti Chris Rupkey de aralık ayındaki Fed toplantısında faiz indirimleri tartışılmadığını lakin ocak toplantısında katiyetle sıcak bir bahis olacağını tabir etti.

Çekirdek ferdî tüketim harcamalarındaki artış suratının yüzde 2,9’a gerilediğini anımsatan Rupkey, ”Çekirdek ferdî tüketim harcamaları önümüzdeki aylarda maksada daha da yaklaşacak ve Fed’e bu yılın mayıs yahut haziran aylarında birinci sefer faiz indirimi bahtı verecek.” dedi.

Rupkey, siyaset yapıcıların faizleri indirmeden evvel muhtemelen daha fazla dataya gereksinim duyabileceğini söyledi.

Berenberg Başekonomisti Holger Schmieding ise Fed’in ocak ayı toplantısında beklemede kalacağı öngörüsünde bulundu. Birinci faiz indiriminin en geç mayıs ayında olabileceğini lisana getiren Schmieding, çekirdek ferdî tüketim harcamalarının daha fazla düşmesi durumunda birinci faiz indiriminin mart ayında gerçekleşebileceğini belirtti.

ING milletlerarası başekonomisti James Knightley ise güçlü büyüme ve istihdam piyasasının sıkılık göz önüne alındığında mart ayının faiz indirimi için çok erken olabileceğini kaydetti.

Bu nedenle Fed yetkililerinin yakın vakitte bir faiz indirimi ihtimalini küçümseyen son yorumlarının sürpriz olmadığını lisana getiren Knightley, Fed’in mayıs ayına kadar bekleyebileceğini aktardı.

patronlardunyasi.com

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın