Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Politika
  4. »
  5. Faiz kararı öncesi New York Borsası karışık seyirde

Faiz kararı öncesi New York Borsası karışık seyirde

admin admin - - 3 dk okuma süresi
25 0

Açılışta Dow Jones endeksi yüzde 0,17 artarak 38.531,86 puana çıktı.

S&P 500 endeksi yüzde 0,48 azalarak 4.901,20 puana ve Nasdaq endeksi yüzde 1,10 kayıpla 15.339,12 puana geriledi.

ABD’de gözler bu yılın birinci Fed toplantısından çıkacak kararlara çevrilirken hisse piyasalarında karışık bir seyir izleniyor.

Fed’in bugün siyaset faizini sabit bırakacağına kesin gözüyle bakılırken analistler, para siyaseti metni ve Fed Lideri Powell’ın açıklamalarından alınacak sinyallerin varlık fiyatlarında oynaklığı artırabileceğini belirtti.

Analistler, ABD iktisadının atılan şahin adımlara rağmen beklendiği halde yavaşlamadığını kaydederek, bu durumun para piyasalarındaki fiyatlamalarda faiz indirimlerinin hangi ayda başlayacağına ait iddiaları ötelediğini bildirdi.

Piyasalarda ağır bilanço devri de yakından takip edilirken, Alphabet ve Microsoft üzere büyük teknoloji şirketlerinin yapay zeka maliyetlerinin artacağına ait varsayımları teknoloji paylarını olumsuz etkiledi.

Alphabet’in payları, şirketin gelir ve karının geçen yılın son çeyreğinde artmasına rağmen reklam satışlarının beklentilerin altında kalması ve yapay zekayı güçlendirecek öğelere bu yıl daha yüksek harcama yapılmasını öngörmesinin akabinde yüzde 5’in üzerinde bedel kaybetti.

ABD’li yarı iletken şirketi AMD’nin payları de şirketin beklentilere paralel gelen finansal sonuçlarına karşın yüzde 2’nin üzerinde düştü.

Geçen yılın ekim-aralık periyodunda gelir ve karının arttığını bildiren Microsoft’un payları ise yataya yakın bir seyir izledi.

Bilançosunu bugün açıklayan ABD’li havacılık şirketi Boeing’in payları, şirketin geçen yılın son çeyreğindeki kaybının beklenenden düşük olması sonrası yüzde 3’ün üzerinde kıymet kazandı.

ABD’li perakende devlerin Walmart’ın payları de pay senedi bölünmesine gitmesi ve gelecek 5 yıl içinde daha fazla mağaza açmayı ve daha fazla şahsa istihdam sağlamayı planladığını duyurmasının akabinde yüzde 1’e yakın yükseldi.

Makroekonomik data tarafında ise ABD’de özel bölüm istihdamı, ocakta 107 bin bireyle piyasa beklentilerinin altında artış kaydetti.

Ülkede İstihdam Maliyet Endeksi de geçen yılın dördüncü çeyreğinde bir evvelki çeyreğe kıyasla yüzde 0,9 artarak piyasa beklentilerinin altında gerçekleşti.

Analistler, İstihdam Maliyet Endeksi’nin Fed için fiyat artışının en kaliteli ölçütü olarak görüldüğünü, endekse ait dördüncü çeyrek bilgilerinin iş gücü piyasasının soğumaya devam ettiğini gösterdiğini belirtti.

patronlardunyasi.com

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın