Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Politika
  4. »
  5. Fabrikadan halka ev satışı başlıyor 4 ayda apartman yapmak mümkün

Fabrikadan halka ev satışı başlıyor 4 ayda apartman yapmak mümkün

admin admin - - 7 dk okuma süresi
1 0

Fabrikada üretilip yerde birleştirilen ‘off-site construction’ tekniğiyle konut üretimi dünyada yaygınlaşıyor. Toyota, Elon Musk üzere global oyuncuların da girdiği bu bölümdeki ‘yerli ve milli’ üretici Consera’nın Kurucusu Melih Şimşek, “5 katlı (10 dairelik) apartmanı, fabrikadaki üretiminden yerinde montajına kadar 4-6 ay müddette tamamlıyoruz, geçen yıl fabrikamızda ürettiğimiz konutların yüzde 70’ini ihraç ettik” diyor.

Ekonomim’den Sadi Özdemir’in haberine nazaran, evvelce beri ‘inşaatın bir sanayi bölümü olduğunu’ söylediğimde ekseriyetle endüstriciler itiraz ederdi. Tahminen bundan sonra inşaatçılar itiraz edecek lakin dünya genelinde konutlar, siteler, her türlü yapılar fabrikalarda ‘üniteler’ halinde üretilip satın alanın yerinde birkaç ayda birleştirilecek. Bu hizmeti de ‘fabrika ekibi’ ya da fabrikanın eser bayileri verecek. İnşaat mühendisleri ve ustalar da fabrikaların elemanı olacak.

Bir arabanın bütün modüllerinin, bir inşaatın bütün gereçlerinin fabrikalarda üretildiğini hepimiz biliriz. Arabanın kesimleri fabrikada montajlanıyor ve böylelikle araba üretiliyor. Lakin inşaat materyalleri fabrikada üretilse de fabrika içinde konuta dönüşmüyor. Bunun yerine emlakın üzerinde yıllarca süren karmaşık inşaat faaliyetleriyle konut ya da binalar yapılıyor. İşte bu önümüzdeki 10 yıl içinde önemli boyutlarda değişecek.

Peki, ben neden araba ile konut üretiminden tıpkı anda bahsediyorum? Bütün bunların bizimle ne ilgisi var? Zira dünyanın en büyük araba üreticilerinden Toyota şu anda yılda ortalama 40 bin adet modüler konut üretiyor. Bir ayağını Mars’a basmaya çalışan dünyanın en büyük elektrikli araba üreticisi Tesla’nın sahibi Elon Musk da modüler konut üretiminde büyük yatırımcı oldu.

TÜRKİYE, DAHA İNANÇLI KONUTU DAHA SÜRATLİ ÜRETMEK ZORUNDA

Türkiye’nin konut gereksinimi ile konut üretimimiz ortasındaki açık süratle artıyor. Sarsıntılar ve kentsel dönüşüm de eklenince tablo daha da berbatlaştı. 5 yıl boyunca yılda ortalama 1 milyonun üzerinde yeni konut üretmek zorundayız. Bunun için çok daha süratli çok daha inançlı, kaliteli ve konforlu konut üretmenin yolunu bulmalıyız. Başarmak için iki avantajımız var lakin organize olamıyoruz. Avantajlarımızdan biri çok başarılı inşaat bölümümüz, ikincisi ise dünyanın en büyük inşaat gereçleri üreticilerinden biri olmamız. Yani tekrar helva için un, şeker, yağ ve ateşimiz mevcut. ‘İnşallah başaracağız’ diyelim.

Bu mevzulara 1999 zelzelesinden beri baş yoran sanayicilerimizden Melih Şimşek, son olarak Consera’yı kurdu ve fabrikada üretilip inşaat alanında birleştirilen hafif çelik taşıyıcı ‘off-site construction’ prosedürünün Türkiye’de ivedilikle yaygınlaşması gerektiğini söylüyor. Çerkezköy’deki fabrikasında ürettiği modüler çelik yapıları, Avrupa ülkelerine sattıklarını ve geçen yıl cironun yüzde 70’ini ihracattan sağladıklarını belirten Şimşek, şöyle konuşuyor:

“Aslında bizim işlerimiz çok yeterli. Avrupa ülkeleri başta olmak üzere dünyadan talep çok yüksek. Fakat zelzelelerle ağır yara almış ülkemizin konut gereksinimi için gözümüzün önündeki tahlili anlatmak ve uygulamak istiyoruz. ‘fabrikadan halka konut satışı’ yapabiliriz, Konut markamız Homera ile yurt içinde satışa başlıyoruz. Vatandaşımıza, ‘hazır konut paketi’ sunuyoruz. Konut sahibi olma kurallarını değiştireceğiz, klâsik konut üretimine nazaran yüzde 20 daha ucuza, sarsıntıya karşı daha inançlı konutları fabrikada üretip çok kısa müddette teslimini sağlıyoruz. Zelzele bölgesinde konutların kısa müddette tamamlanması çok değerli. İstanbul üzere sarsıntı riski yüksek kentlerde zelzeleye yakalanmadan kentsel dönüşümü tamamlamak koşul. 5 katlı bir apartman, fabrikamızda üretiminden yerindeki imara uygun montajına kadar 4-6 ay üzere kısa müddette tamamlanabiliyor. Antalya’daki Club Marco Polo, Kaş’taki Kairos Hotel, Kartepe’deki Tumba Sisli Vadi Otel üzere farklı yapıları da bu türlü ürettik. Belçika, Avusturya ve Dominik’te projeler teslim ettik. Bugüne kadar bu prosedürle 2 milyon metrekare yapı ürettik. 6 ayda bin 450 konut teslim ettik. Bin yataklı bir oteli 4 ayda hizmete açtık. Yurt dışında bir otelin fabrikada üretimi, ihracatı, alanda montajı 8 ayda tamamlandı.”

ÇERKEZKÖY’DE ÜRETİP DÜNYAYA SATIYOR

Homera, Tekirdağ’ın, Çerkezköy ilçesinde 11 bin metrekare kapalı (20 bin metrekare açık) alanına sahip Akkon Çelik Fabrikası’nda üretiliyor. Melih Şimşek, “2000 yılında ABD’den know-how alarak üretime başladık. İşimizi Türkiye odaklı kurduk ancak ihracat öne çıktı. Geçen yıl 32 ülkeye ihracat yaptık. Önümüzdeki devirde daha çok Avrupa pazarında büyüyeceğiz. Off-site construction, inşaatlardaki insan yanılgısını da önlüyor. Gereçten çalma, yanlış hesap ortadan kalkıyor” diyor.

Şimşek, Türkiye’nin çelik üretiminde Avrupa başkanı olduğunu da hatırlatıyor ve şöyle devam ediyor: “Çerkezköy fabrikamızda yılda bin konut üretebiliyoruz. Burayı büyütüyoruz. Mersin ve İzmir’de fabrika yatırımı kararı aldık. 25’er milyon dolarlık yatırımlar olacak. 2027’de yılda 5 bin konut üreten ve 2 bin kişilik istihdama sahip bir firma olacağız. Türkiye’de şu anda 1 metrekare inşaatın maliyeti 1000 Euro. Hollanda ve Almanya’da ortalama 3 bin 500 Euro. Bu, bize ihracatta büyük avantaj sağlıyor. Ürettiğimiz konutun ihracat kilogram pahası de inşaat materyallerinin tek tek kilogram ihraç pahasına nazaran çok daha yüksek.”

patronlardunyasi.com

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın