Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Politika
  4. »
  5. Emekliye ek zam için iki formül masada…

Emekliye ek zam için iki formül masada…

admin admin - - 4 dk okuma süresi
20 0

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, SSK ve Bağ-Kur emeklisinin merakla beklediği ek maaş artırımlarına ait çalışma talimatı verdi. AK Parti Kümesi ve ilgili bakanlıklar alternatifli bir çalışma yaptı. Amaç, SSK ve Bağ/Kur emeklileri ile memur emeklilerinin maaş artırımlarının eşitlenmesi. Bunun için iki formül üzerinde duruluyor: “SSK ve Bağ-Kur emeklisine ocakta yüzde 12 ek artırım, ocak ve temmuzda iki kademeli artış.”

ERDOĞAN TALİMAT VERDİ

Sabah’tan Zübeyda Yalçın’ın haberine nazaran, Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçtiğimiz günlerde, Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanlığı, ilgili öteki bakanlıklar ve AK Parti küme idaresiyle bir ortaya geldi. SSK-Bağ-Kur emekli maaşlarına yapılacak ek artırımın değerlendirildiği toplantıda Erdoğan, “Grup ve bakanlık bir çalışma yapsın. Alternatifli bir çalışma hazırlayın” dedi. Erdoğan’ın talimatı doğrultusunda ilgili bakanlıklar ve AK Parti Kümesi kelam konusu çalışmaları yaptı. Çalışmanın önümüzdeki hafta Kabine’de ele alınması, sonra da TBMM gündemine taşınması bekleniyor. AK Parti’nin, üzerinde çalıştığı torba yasa teklifine maaş artışlarına ait düzenlemenin de eklenmesi planlanıyor.

İKİ SEÇENEK MASADA

Emekli maaş artışlarının eşitlenmesi için iki seçenek masada. Bunlardan birincisi ocak prestijiyle SSK-Bağ-Kur emeklisine yaklaşık yüzde 12 ek artış verilmesi ve toplam artırımın memur emeklisinde olduğu üzere yüzde 49.25 ya da birkaç puan altına çekilmesi. Tartışılan öteki alternatif ise bütçe imkânlarını çok zorlayacak bir tablo ortaya çıkacaksa ek artışın yıl içine yayılması. Bir kısmının bu ay, bir kısmının de temmuz artışlarında maaşlara yansıtılması. İki alternatifte de 2024 yılı içinde iki bölüme yapılacak artırımlar eşitlenecek. Örneğin memur emeklisi yıl içinde toplam yüzde 60 artırım alacaksa, SSK ve Bağ- Kur emeklisine birebir oranda artış yapılmış olacak.

9 BİN TL’NİN ALTI OLMAYACAK

İlk hazırlık 7 bin 500 lira olan en düşük emekli maaşının yükseltilmesini içeriyor. Yapılan hesaplamalar 9 bin liradan başlıyor. 10 ve 11 bin lira ortasındaki tüm sayılar tek tek değerlendirildi. Bu mevzuda son kararı Kabine toplantısında Cumhurbaşkanı Erdoğan verecek. Böylelikle en düşük emekli maaşı netleşmiş olacak.

ARTIŞ EŞİTLENECEK ARTIŞ EŞİTLENECEK

TÜİK tarafından 3 Ocak’ta yüzde 64.77 olarak açıklanan 2023 yılı enflasyon sayısıyla memur ve emeklilerin maaş artış oranı da netleşmişti. Memur ve memur emeklisinin yüzde 49.25’lik maaş artışına rağmen, personel ve Bağ-Kur emeklisinin artırım oranının 37.57’de kalması kamuoyunda beklentilere yol açmıştı. İkinci hazırlık, SSK ve Bağ-Kur emeklisinin yüzde 37.57 olan maaş artırımına ek artış yapılması. Memur ile SSK ve Bağ-Kur emeklileri ortasında yaklaşık yüzde 12’lik bir artış farkı bulunuyor. İki kesitin emekli maaş artırımlarının eşitlenmesi hedefleniyor.

patronlardunyasi.com

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın