Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Politika
  4. »
  5. Dünyaca ünlü sporcuların yatırım tavsiyesinin anahtarı: Parayı ikiye böl

Dünyaca ünlü sporcuların yatırım tavsiyesinin anahtarı: Parayı ikiye böl

admin admin - - 7 dk okuma süresi
1 0

Siz siz olun kolay para kazanma tuzağından uzak durun.

Bunun son örneğini bankacı Seçil Erzan’ın bilinmeyen fonuna milyon dolarlar kaptıran futbolcularda gördük.

Dünyaca ünlü sportmenlerin yatırım tavsiyesinin anahtarı ise, ‘yatırımları ikiye bölmekte’ bâtın.

Gelin artık bu dünyaca ünlü atletlerin yatırım tavsiyelerine kulak verelim.

Her transfer devrinde eurolar, dolarlar, TL’ler havada uçuşuyor. Atletlerin imzaladığı mukaveleler ve kazandığı paralar, akıl karıştırıyor. “O kadar parayla ben ne yapardım?” diye düşüyorsanız ya da muhakkak bir birikiminiz varsa, yatırımda uzman olmuş dünyaca ünlü atletlerin tavsiyelerine bir göz atın…

Yine yeniden bir transfer devrindeyiz. Tekrar milyonlar lisana getiriliyor… Tekrar sportmenlerin banka hesapları herkesin dilinde…Ve yeniden tıpkı sorular akıl karıştırıyor: “O para bende olsa ne yapardım?”

Çok büyük bir ihtimalle, siz de Amerika’daki binlerce örneğinde olduğu üzere “o paraları yerdiniz.” Bakın, Sports Illustrated’ın yayınladığı araştırmalar neyi gösteriyor: Amerikan futbol ligi NFL’de milyon dolarlar alan sportmenlerin yüzde 78’i iki yıl içinde beş parasız kalıyor. Pekala ya, ABD basketbol ligi NBA…

Her 100 NBA oyuncusundan 60’ı mesleği sonrası finansal çöküntü yaşıyor. İşte bu nedenle, yatırımda uzman olmuş dünyaca ünlü sportmenler, başta genç atletler olmak üzere, birikimi olan genç yatırımcılara nasihatlerde bulunuyor.

Bu atletlerin başında bir NBA efsanesi geliyor: Shaquille O’Neal. Emekli basketbolcunun NBA’deki birinci mukavelesini imzaladıktan sonraki yarım saat içinde 1 milyon dolar harcadığını biliyor muydunuz?

Onu durduran kişi ise çalıştığı bankanın müdürü… Onun “Yatırım yap” tavsiyesine uyan O’Neal, bugün onlarca moda markası, üretim şirketi, içerik üretim merkezi, yiyecek markasının sahibi…

Kendisini uyaran banka müdüründen yola çıkarak “Doğru insanları yanına al” diyen O’Neal’in Milford Bank’in raporuna yansıyan tavsiyesi şöyle:

“Diyelim 100 dolarınız var. Bunu ikiye bölün. Akıllı beşerler 50 doları bir yere koyar ve ona hiç dokunmaz. Bakın, elinizde hala 50 dolar var. Daha da akıllı beşerler ise 75 dolarını kenara ayırır!”

“New Money: Staying Rich” kitabının muharriri olan eski NFL yıldızı Phillip Buchanon da annesine teşekkür edenlerden: “Milyon dolarlık mutabakatlar imzaladığımda, annem karşıma çıkıp ‘Bugüne kadar senin için yaptıklarımdan ötürü bana 1 milyon dolar vereceksin’ dedi. Bir gerginlik yaşadık. Lakin sonra anladım. Nakit yerine ona o bedelde mesken aldım.” Buchanon da üç tavsiyede bulunuyor:

1- İstediklerinle gereksinimlerin ortasında bir çizgi çek. Para dağıtmak ve aile üyelerine değerli şeyler satın almak üzere yaygın mali tuzaklardan kaçınmak için hudutlar koymak mecburidir.

2-Sizden alanlara dikkat edin… Sadece paranız olduğunu düşündükleri için insanlara para vermeyin. Hudutları belirlemek, insanların sizden faydalanmamasını sağlamak için çok kıymetlidir.

3-Etrafınızı güvenebileceğiniz beşerlerle çevreleyin. Gerçek arkadaşlar ve düzgün gün dostları ortasında ayrım yapın, zira gerçek arkadaşlar sizin refahınızı sağlamak isteyecektir.

EN BAŞARILI 3 YATIRIMCI SPORCU

LeBron James: Ünlü NBA yıldızının birçok alanda yatırımı var. Fakat 39 yaşındaki basketbolcuyu Money Smart Athlete Listesi’nde zirveye çıkaran yatırımı Blaze Pizza oldu. 1 milyon dolar yatırdığı pizza markasının bugünkü kıymeti 250 milyon dolar. Pizzadan 250 kat para kazanan James’in ortak olduğu Springhill Entertainment isimli içerik üretim merkezi de 750 milyon dolara ulaştı. James, İngiliz futbol devi Liverpool’un da yüzde 2’sinin sahibi…

Michael Jordan: Nike’la 1984’te yaptığı muahede gelmiş geçmiş en büyük NBA yıldızlarından olan Jordan’a toplamda 1.3 milyar dolar kazandırdı. 2010’da NBA grubu Hornets’ı aldı, yakın vakitte sattı. Şahsi serveti 1.6 milyar dolar. Cornerstone isimli restoran zincirinin ortağı olan Jordan’ın oto galerileri, fast food lokantaları, bahis siteleri bulunuyor.

Conor McGregor: Ünlü MMA dövüşçüsü, 2018 yılında bir viski markası kurdu, daha birinci yılında milyar dolar kazandı. “August McGregor” isimli bir giysi markası bulunuyor. The Mac Life isimli bir de medya yayını bulunuyor.

“FİNANS KANUNLARI, FİZİK KANUNLARINA UYMAZ”

CNBC’de bir yatırım programına katılan eski NBA oyuncusu Isaiah Thomas ile eski beyzbolcu Dexter Fowler 5 nasihat verdi:

1-Harcadığınızdan daha fazlasını tasarruf edin. Para kazandığınız birinci günden itibaren her ay bunu yapın.

2-Kötü günlere hazırlıklı olun. Bir trafik kazası geçirirsiniz, bugün yaptığınız işi yapamıyor olabilirsiniz.

3-Finansal sonuçlara dikkat edin. Değerli ölçüde para kazanan için makûs mali kararların sonucu çabucak olmaz. Gideni hissetmezsin. Finans kanunları, fizik kanunlarına uymaz!

4-Emekliymiş üzere yaşayın. Çalışma yıllarınız boyunca çok harcama yaparsanız, daha sonra daha tavırlı bir ömür üslubuna geçmek zordur.

5-Paranızın birleşmesine müsaade verin. Vakit, anapara artı birikmiş faiz üzerinden hesaplanan bileşik faizin gücünden yararlanır; bu da yatırım çıkarlarınızın daha süratli birikmesi manasına gelir.

patronlardunyasi.com

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın