Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Politika
  4. »
  5. Dışişleri Bakanı Fidan: Hedefimiz iki ticaret hacmimizi 10 milyon dolara çıkarmak

Dışişleri Bakanı Fidan: Hedefimiz iki ticaret hacmimizi 10 milyon dolara çıkarmak

admin admin - - 6 dk okuma süresi
17 0

Fidan, Bulgaristan’ın başşehri Sofya’da Bulgaristan Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Mariya Gabriel ile görüşmesinin akabinde düzenlenen ortak basın toplantısında konuştu.

Bakan Fidan, “Montrö Mukavelesinin uygulayıcısı olarak Karadeniz’de sükunetin koruması ve bunu tehlikeye sokacak teşebbüslerin engellenmesi temel önceliklerimiz ortasındadır.” diye konuştu.

Türkiye, Bulgaristan ve Romanya ortasında Karadeniz’de “Mayın Karşı Önlemleri Vazife Grubunun” kurulmasına ait mutabakattan memnuniyet duyduklarını vurgulayan Fidan, bunu, bölgesel güvenlik işbirliğine de örnek bir olay olarak gösterdiklerini söyledi.

Fidan, kıyıdaş ülkeler olarak bunu hem bölgesel sahiplenme prensibine hem de müttefiklik ruhuna uygun bir adım olarak gördüklerini lisana getirdi.

Bakan Fidan, “Bizler Montrö Mukavelesi’ni harfiyen uygulamayı sürdüreceğiz. Bu mevzunun tartışılmasını bırakın, akıldan geçirilmesi bile kelam konusu olamaz.” tabirlerini kullandı.

DIŞİŞLERİ BAKANI FİDAN, “HEDEFİMİZ İKİLİ TİCARET HACMİMİZİ 10 MİLYAR DOLARA ÇIKARMAK

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Türkiye ve Bulgaristan’ın Karadeniz’e kıyısı olan NATO müttefikleri olduğunu belirterek, “Karadeniz’in güvenliği ve istikrarı ülkelerimiz için hayati değer taşımakta. Bu çerçevede, Ukrayna’daki savaşın Karadeniz’de bir tırmanmaya yol açmamasına büyük değer atfediyoruz.” dedi.

Fidan, Bulgaristan’ın başşehri Sofya’da Bulgaristan Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Mariya Gabriel ile görüşmesinin akabinde düzenlenen ortak basın toplantısında konuştu.

Bakan Fidan, Bulgaristan’ın, coğrafik pozisyonuyla güç ve ulaştırma açısından büyük değere sahip ve Türkiye’nin istikrarına ve kalkınmasına katkı sağlayan değerli bir ülke olduğunun altını çizdi.

Bölgede Bulgaristan’ın “güvenlik ve istikrara öncelik veren sağduyulu politikalarına” her zamankinden daha çok muhtaçlık duyulduğunu söyleyen Fidan, “Bu anlayışla bugünkü görüşmelerimizde ikili ilgilerimizi her açıdan ele alma imkanımız oldu. İş birliğimizi yeni alanlara taşımak konusunda kapsamlı bir görüş alışverişinde bulunduk.” diye konuştu.

Fidan, Bulgar mevkidaşına Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın davetini ilettiğini aktararak, “Ayrıca Cumhurbaşkanımızın yıl içerisinde planlanabilecek bir ziyareti vesilesiyle yapılacak olan Yüksek Seviyeli İşbirliği Kurulu’nun müteakip toplantısını düzenleme konusunda da görüşlerimizi aktardım.” tabirini kullandı.

Bulgaristan’la ekonomik alakaların olumlu taraftaki seyrinden şad olduğunu lisana getiren Fidan, “İkili ticaret hacmimiz 7 milyar doları aştı. En kısa müddette 10 milyar dolar gayesini Sayın Bakan’la birlikte çalışarak yakalamayı hedefliyoruz.” biçiminde konuştu.

Fidan, değerli Türk şirketlerinin Bulgaristan’da yatırımlarının olduğunu anımsatarak, “Kara yoluyla Avrupa’ya ihracatımızın neredeyse tamamını Bulgaristan üzerinden yapıyoruz. Bu nedenle tırlarımızın hudut geçişlerinin kolaylaştırılması için Bulgar makamlarıyla da daima temas halindeyiz.” dedi.

Türkiye’den gelen tırların Bulgaristan hududunda ek denetimlerden geçmesine yönelik görüşmelerin sürdüğünü söyleyen Fidan, “En kısa müddette standart uygulamaya dönülmesi beklentimizi paylaştım.” diye konuştu.

Fidan, Bulgaristan’la stratejik değere sahip ulaştırma kontaklarının demir yolu ve Ro-Ro üzere araçlarla çeşitlendirilmesi ve güçlendirilmesi için ayrıyeten çalışmalara başlandığını kaydederek, “Bulgaristan ayrıyeten Avrupa’da yaşayan vatandaşlarımızın Türkiye’ye kara yoluyla ulaşımlarında da ana güzergah pozisyonundadır. Bilhassa yaz aylarında yaşanan yoğunluğun azaltılması için tekrar birlikte çalışıyoruz.” formunda konuştu.

“KARADENİZ’İN İNANÇLI VE İSTİKRARI HAYATİ EHEMMİYET TAŞIMAKTA”

Fidan, Bulgaristan ile Türkiye’nin güvenlik alanında işbirliği olduğunu belirterek, “Terörizm ve sistemsiz göç üzere sınamalarla karşı karşıya olduğumuz bir devirde, ilgili tüm kurumlarımızla, makamlarımızla bu alanlarda da işbirliğimizi arttırma iradesini karşılıklı ortaya koyduk.” dedi.

Bulgaristan’daki Türk ve Müslüman nüfusun iki ülke alakalarının bir öbür değerli boyutunu teşkil ettiğini vurgulayan Fidan, “Soydaşlarımızın vatanları olan Bulgaristan’daki refahı ve huzuru ülkemiz için kıymetli mevzulardan biridir. Bu vesileyle, soydaşlarımızı da gönülden selamlıyorum. Bulgar hükümetlerine de bu husustaki çalışmalarından dolayı de teşekkürlerimi söz etmek istiyorum.” diye konuştu.

Fidan, Bulgaristan’daki Türk kültürel mirasının iki ülke ortasındaki işbirliği ruhuna yakışır halde restore edilerek ayağa kaldırılmasına büyük kıymet verildiğini kaydederek, bu hususta Bulgaristan ile birlikte çalışmaya hazır olduklarını söyledi.

Gabriel ile iki ülkeyi yakından ilgilendiren bölgesel ve memleketler arası bahisleri ele aldıklarını anlatan Fidan, bilhassa Ukrayna’daki savaşın giderek artan olumsuz tesirleri karşısında alınabilecek tedbirler konusunda görüş alışverişinde bulunduklarını aktardı.

Fidan, Türkiye ve Bulgaristan’ın Karadeniz’e kıyısı olan NATO müttefikleri olduğuna işaret ederek, “Karadeniz’in güvenliği ve istikrarı ülkelerimiz için hayati ehemmiyet taşımakta. Bu çerçevede, Ukrayna’daki savaşın Karadeniz’de bir tırmanmaya yol açmamasına büyük ehemmiyet atfediyoruz. Ticari seyrüsefer hürlüğünün yine test edilmesi için Birleşmiş Milletler (BM) ve ilgili taraflarla bir arada çalışmayı sürdürüyoruz.” sözünü kullandı.

patronlardunyasi.com

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın