Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Politika
  4. »
  5. Dışişleri Bakanı Fidan, AA’nın “Yılın Kareleri” oylamasına katıldı

Dışişleri Bakanı Fidan, AA’nın “Yılın Kareleri” oylamasına katıldı

admin admin - - 3 dk okuma süresi
25 0

AA

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, AA muhabirleri ve foto muhabirlerinin yurt içinde ve dışında yıl boyunca çektiği “Haber”, “Çevre-Yaşam” ve “Spor” ile bu yıla özel eklenen “Deprem: Umut” ve “Gazze: Kanıt” kategorilerinde oylamaya sunulan fotoğrafları inceledi.

“Seçim yapmakta zorlandım”

AA’nın “Yılın Kareleri” oylamasında çok hoş fotoğraflar ve hususlar olduğunu belirten Fidan, fotoğraflar ortasından seçim yapmakta zorlandığını söyledi.

“Deprem: Umut” kategorisinde Aydın Arik’in “Ha gayret” fotoğrafına oy veren Fidan,şunları söyledi:

Ülkemiz geçen yıl asrın sarsıntısıyla büyük bir felaket yaşadı lakin hükümetimizin tüm imkanları seferber etmesi, milletimizin harikulade bir dayanışma sergilemesi sayesinde hamdolsun çabucak yaralarımızı sarmaya başladık. Arama kurtarma çalışmalarını görüntüleyen ‘Ha çaba’ isimli bu karenin, milletimizin birlik ve dayanışma ruhunu da yansıttığı düşünüyorum.

dedi.

Fidan, 6 Şubat sarsıntılarında hayatını kaybeden vatandaşları rahmetle anarak, dünyanın dört bir yanından yardıma koşan herkese şükranlarını sundu.

“Katliamın belgelenmesi bakımından çok büyük bir çalışma”

“Gazze: Kanıt” kategorisinde, Abed Zagout’un “Çaresizlik” isimli karesini seçen Fidan,şu değerlendirmede bulundu:

Gazze’de 7 Ekim’de başlayan savaş, hala kanayan bir yara. İsrail, tüm dünyanın gözü önünde savaş hataları işlemeye devam ediyor. Gazze yerle bir ediliyor. Ölenlerin büyük kısmı bayanlar ve çocuklar. Hastane morgunda çekilen bu kare, Gazze’deki dramı ve vahşeti çok güzel özetliyor.

Fidan, “Bu vahşet, bu katliam durmalı.” diyerek, Türkiye’nin, Güney Afrika’nın İsrail’e karşı Milletlerarası Adalet Divanında (UAD) açtığı davayı desteklediğini ve mahkemenin ihtiyati önlem kararının memnuniyetle karşılandığını lisana getirdi.

Gazze’deki savaş hatalarının faillerinin kesinlikle cezalandırılması gerektiğini ve Türkiye’nin sürecin takipçisi olduğunu vurgulayan Fidan, “Filistinli kardeşlerimizin yanında olmaya devam edeceğiz.” dedi.

Bakan Fidan, AA’nın Gazze’deki fotoğraflarının oradaki katliamın belgelenmesi ve türel kanıta dönüştürülmesi bakımından çok büyük bir çalışma olduğunu lisana getirdi.

Fidan, “Spor” kategorisinde Sergei Gapon’un “Sahada isyan” fotoğrafına oy vererek, şunları kaydetti:

Batı ülkeleri, İsrail karşısında sessiz kalsalar bile oradaki kamuoyları Gazze’deki katliama reaksiyonlu. UEFA maçında, bir taraftarın Filistin bayrağıyla alana atlaması bunun göstergesi. Münasebetiyle ‘Spor’ kategorisinde de tercihimi ‘Sahada isyan’ isimli bu kareden yana kullanıyorum.

“Çevre-Yaşam” kategorisinde Murtadha Al-Sudani’nin “Alın teri” karesini seçen Fidan, “Haber” kategorisinde de Jose Colon’un açık denizden kurtarılan göçmenleri mevzu alan “Hayat yolculuğu” fotoğrafına oy verdi.


İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın