Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Politika
  4. »
  5. Çinli gayrimenkul devi Evergrande için tasfiye emri verildi

Çinli gayrimenkul devi Evergrande için tasfiye emri verildi

admin admin - - 6 dk okuma süresi
25 0

Şirketin borçlarını tekrar yapılandırmak için bir plan sunmadığını söyleyen Yargıç Linda Chan, açıklamasında “Artık yeter” dedi.

Açıklamanın akabinde Hong Kong’da Evergrande payları yüzde 20’den fazla bedel kaybetti. Payların alım satımı şu anda askıya alınmış durumda.

300 milyar dolardan fazla borcu olan Evergrande, Çin’de bir müddettir şiddetlenen gayrimenkul krizinin görünen yüzü oldu.

Çin’in emlak dalı, dünyanın en büyük ikinci iktisadının yaklaşık dörtte birini oluşturuyor.

Mahkeme kararının Çin piyasalarında daha fazla dalgalanma yaratması olası.

Evergrande’nin iki yıl evvel temerrüde düşmesi de piyasalarda şok tesiri yaratmıştı.

Evergrande Yöneticisi Shawn Siu, bugün açıklanan kararı “üzücü” diye niteledi, fakat şirketin Çin anakarasında faaliyet göstermeye devam edeceğini söyledi.

Siu, şirketin Hong Kong kolunun Çin anakarasından bağımsız çalıştığına dikkat çekti.

Kararın Evergrande’nin inşaat çalışmaları üzerindeki mümkün tesirleri bilinmese de halihazırdaki borç krizi bir müddettir konut sahiplerini sıkıntı durumda bırakıyor, beşerler meskenlerinin inşa edilmesini beklemek zorunda kalıyor.

SÜREÇ NASIL İLERLEYEBİLİR?

Tasfiye sürecinde Evergrande’nin varlıklarına el konulması ve satılması bekleniyor. Elde edilen gelir daha sonra borçların ödenmesine hakikat kullanılabilir.

Ancak bu sürecin izlenip izlenmeyeceği Çin hükümetine bağlı ve mahkeme kararı Evergrande’nin iflas edeceği manasına gelmeyebilir.

Geçtiğimiz günlerde Çin Yüksek Mahkemesi ve Hong Kong Adalet Bakanlığı, Çin anakarası ile Hong Kong ortasındaki hukuksal ve ticari kararların karşılıklı olarak tanınması ve uygulanmasına yönelik bir düzenleme imzaladı.

Ancak uzmanlar bugün yürürlüğe giren düzenlemenin tasfiye kararını etkileyip etkilemeyeceğini şimdi bilmiyor.

Mali danışmanlık şirketi Deloitte’un Global İflas Yöneticisi Derek Lai’ye nazaran, tasfiye sürecini yönetmek için mahkeme tarafından bir hükümet vazifelisi ya da profesyonel bir firmanın ortağı süreksiz olarak atanabilir.

Çin ve Hong Kong mahkemeleri ortasında tasfiye memurlarının atanmasını tanıyan bir muahede var, fakat Lai şimdiye kadar Çin anakarasındaki üç bölgenin mahkemeleri tarafından “altı müracaattan sırf ikisinin” tanındığını söylüyor.

Öte yandan Çin Komünist Partisi, konut satın alanların ödedikleri paranın karşılığını almalarını sağlamak için müteahhitleri ayakta tutmak istiyor.

Bu da Pekin’in Hong Kong mahkemesinin kararını görmezden gelmeyi tercih edebileceği manasına geliyor.

Lai, “Atanan tasfiye yetkilisi Hong Kong ve Çin anakarasında karşılıklı olarak tanınsa bile, süreçleri Çin anakarasının maddelerine nazaran yapması gerekecek” diyor.

Tasfiye kararı Evergrande’nin inşaat çalışmalarının derhal durdurulması manasına da gelmiyor.

Danışmanlık şirketi Grant Thornton’un Yine Yapılandırma Genel Müdürü Nigel Trayers, “Karar, tüm iştiraklerin tasfiye edilmesi manasına gelmiyor” diyor.

Trayers, süreçten sorumlu yetkililerin soruşturma yürüttükten sonra birtakım iştiraklerin denetimini ele geçirmeye çalışabileceğini belirtiyor.

“Ancak bunu ya iştirakleri tasfiyeye sokmaya çalışarak ya da kendilerini bu iştiraklerin yöneticisi olarak atayarak yapmaları gerekir” diyen Trayers şöyle devam ediyor:

“Bunu yaparken, kurumsal yapıda katman katman ilerlemeleri gerekecek ve pratikte bunu yapmakta kimi zorluklar yaşanabilir.”

Hong Kong mahkemesinin kararı Çin’de uygulanmasa bile güçlü bir bildiri gönderiyor ve öbür gayrimenkul şirketlerine nelerle karşılaşabileceklerine dair bir ipucu veriyor.

Yargıç Chan yalnızca Evergrande’yi değil, Sunac China, Jiayuan ve Kaisa üzere öbür temerrüde düşmüş şirketleri de inceliyor.

Chan geçtiğimiz Mayıs ayında, Jiayuan’ın da tasfiye edilmesini emretmişti.

DAHA EVVEL NE OLMUŞTU?

Mahkeme süreci Haziran 2022’de, Evergrande yatırımcılarından biri olan Hong Kong merkezli Top Shine Küresel tarafından başlatıldı.

Top Shine, Evergrande’nin satın aldığı payları geri alma mutabakatını yerine getirmediğini söyledi.

Ancak Top Shine’a olan borcunun, Evergrande’nin toplam borçlarının çok küçük bir kısmını oluşturduğu belirtiliyor.

Borçların büyük kısmı Çin anakarasındaki şirketlere ilişkin.

Bu şirketlerin borçlarını talep etmek için başvurabileceği yasal yollar ise çok sonlu.

Öte yandan yabancı şirketler, Çin anakarası dışında Evergrande’ye dava açabiliyor.

Bazıları dava açmak için Evergrande ve emsal başka şirketlerin kayıtlı olduğu Hong Kong’u tercih ediyor.

2021’in başında borç kriziyle dikkat çekmeye başlayan Evergrande, yurt dışı yatırımcılarına ve bono sahiplerine olan borcunun tamamını ödeyemeyeceğini bildirdikten sonra Çin hükümeti ile borçları yine yapılandırma sürecine girmişti.

Ancak şirket bu muahede üzerinde çalışırken geçen yıl Ağustos ayında Amerikan varlıklarını korumak emeliyle ABD’de iflas müracaatında bulundu.

Eylül ayında da İdare Konseyi Lideri Hui Ka Yan, polis nezareti altına alındı.

patronlardunyasi.com

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın