Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Politika
  4. »
  5. Çin’den ülke şirketlerine yönelik listeye ilişkin ABD’ye çağrı

Çin’den ülke şirketlerine yönelik listeye ilişkin ABD’ye çağrı

admin admin - - 4 dk okuma süresi
7 0

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Vang Vınbin, günlük basın toplantısında ABD Savunma Bakanlığı’nın (Pentagon), Çin ordusu ile çalıştığını öne sürdüğü Çinli şirketlerin listesine ekleme yapılmasını ele aldı.

Söz konusu listeye ek yapılmasına ait Vang, “Çin, ABD’nin ulusal güvenlik konseptini büyütmesine, ayrımcı listeler yapmasına, Çin şirketlerinin peşine düşmesine ve Çin ile ABD ortasındaki olağan ekonomik ve ticari işbirliğini sekteye uğratmasına katiyetle karşıdır” değerlendirmesinde bulundu.

Vang, ABD’nin kelam konusu aksiyonlarının, yabancı şirketlerin ABD’de yatırım yapması ve işletmesi konusunda itimadı “yıprattığını” kaydetti.

ABD’ye kelam konusu “ayrımcı uygulamalarını düzeltmesi ve Çinli şirketlere adil, ayrımcılık gözetilmeyen iş etrafı sunması” davetinde bulunan Vang, “Çin, şirketlerinin yasal ve yasal hakları ile çıkarlarını muhafazaya devam edecektir” diye konuştu.

Pentagon, Çin ordusuyla birlikte çalıştığı gerekçesiyle oluşturduğu listeye 10’dan fazla yeni şirketi ekleyerek güncellemişti.

ABD’de 2024 Savunma Yetkilendirme Yasası kapsamında belirlenen bu firmalarla, ABD Savunma Bakanlığının rastgele bir mukavele imzalaması yasaklanıyor.

Öte yandan Sözcü Vang, ABD’nin kritik altyapısını amaç alan Çin’in bilgisayar korsanlığı kampanyasının merkezindeki internet irtibatlı aygıtlardaki güvenlik açıklarını gidermek hedefiyle harekete geçmesine ait soruları da yanıtladı.

Çin’in siber taarruzlara “sert bir formda karşı çıktığını” tabir eden Vang, “ABD, geçerli delil olmadan yersiz sonuca vardı ve Çin’e temelsiz suçlamalar yöneltti. Bu, son derece sorumsuzca ve büsbütün gerçeklerin çarpıtılmasıdır. Çin, buna karşıdır” diye konuştu.

Vang, ABD’nin “siber akınların kaynağı ve en büyük faili” olduğunu öne sürerek, “ABD Siber Kuvvetler Komutanlığı, başka ülkelerin siber altyapılarının, ABD siber hücumlarının yasal maksadı olduğunu açıkça ilan etti” sözlerini kullandı.

Çin’in siber güvenlik kuruluşlarının, ABD’nin Çin’e ilişkin kritik altyapısına yönelik “uzun vadeli siber saldırılarını” ortaya koyan raporları olduğunu belirten Vang, ABD’ye, dünya çapında “siber casusluk ve siber atakları durdurma ve siber güvenlik mazereti altında öbür ülkeleri karalamaya son verme” daveti yaptı.

CNN’e konuşan iki ABD’li yetkili ve mevzuyla ilgili bir kaynak, Washington’ın, Pekin’in bilgisayar korsanlığı faaliyetlerine karşı aldığı tedbirlere ait değerlendirmelerde bulunmuştu.

Kaynak, Beyaz Saray’ın son aylarda korsanların faaliyetlerini daha uygun takip etmek için internet ve bulut bilişim sağlayıcıları üzere teknoloji firmalarıyla toplantılar düzenlediğini aktarmıştı.

ABD’li yetkililerin, Pekin’in bilgisayar korsanlığı faaliyetlerinin “Çin’in Tayvan’ı işgali durumunda ABD’nin mümkün askeri cevabını engelleyebileceğinden” telaş ettiklerini belirten kaynak, son teşebbüsün de hükümetin geniş kapsamlı uğraşının kesimi olduğunu lisana getirmişti.

Söz konusu hacker faaliyetlerine karşı FBI ve Adalet Bakanlığı harekete geçmişti.

Çinli bilgisayar korsanlarının, limanlar ve ulaşım ağları üzere hassas kritik altyapılara daha fazla erişim için kimi aygıtlara eriştiğine inanılıyor.

Çinli bilgisayar korsanlarının ABD denizcilik ve ulaşım ağlarına sızması, üst seviye ulusal güvenlik yetkililerini endişelendiriyor. Çin hükümeti ise savları reddediyor.

patronlardunyasi.com

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın