Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Politika
  4. »
  5. Çin ile Tayland, kalıcı vize muafiyeti anlaşması imzaladı

Çin ile Tayland, kalıcı vize muafiyeti anlaşması imzaladı

admin admin - - 3 dk okuma süresi
23 0

Çin Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamaya nazaran, mutabakat Bakan Vang Yi’nin Tayland ziyaretinde imzalandı.

1 Mart’tan itibaren yürürlüğe girecek mutabakatla, iki ülkenin standart pasaport sahibi vatandaşları başka ülkeye seyahatlerinde kalıcı olarak vizeden muaf tutulacak. Tayland Başbakanı Srettha Thavisin, 2 Ocak’ta yaptığı açıklamada, Çin vatandaşlarına eylülde açıkladıkları tek taraflı süreksiz vize muafiyeti programının, müddetinin dolacağı 29 Şubattan sonra da süresiz olarak devam ettirileceğini duyurmuştu.

Çin tarafı, Tayland’a jest olarak düzenlemeyi karşılıklı hale getirdi.

TAYLAND, ÇİNLİ TURİST SAYISINI SALGIN ÖNCESİ DÜZEYE ÇIKARMAYI HEDEFLİYOR

Turizmden değerli ölçüde gelir elde eden Tayland, Kovid-19 salgını devrinde besbelli halde azalan Çinli ziyaretçi sayısını eski düzeyine çıkarmayı hedefliyor.

Tayland’ı ziyaret eden Çinli turist sayısı salgın öncesinde, 2019’da, 11 milyon iken bu sayı, 2022’de 22 bine kadar gerilemişti. Çin’in 2023’ün başından itibaren Kovid-19 salgını nedeniyle uyguladığı hudut denetimlerini kaldırmasının akabinde geçen yıl 3,5 milyon Çinli turist Tayland’ı ziyaret etti fakat ziyaretçi sayısı, Bangkok idaresinin hedeflediği 4 milyonun altında kaldı.

Çin, Kovid-19 salgınının başlamasının akabinde tüm vizeleri iptal ederek hudutlarını dış dünyaya kapatmıştı. Hudut denetimlerinin 2023 yılı başından itibaren kaldırılmasına karşın ülkeye yurt dışından gelen ziyaretçilerin sayısı, hala Kovid-19 öncesi düzeyine ulaşabilmiş değil.

ÇİN, VİZE MUAFİYETİ MUAHEDELERİYLE SEYAHATLERİ ARTIRMAYI AMAÇLIYOR

Pekin idaresi de son aylarda farklı ülkelerle vize muafiyeti düzenlemeleri yaparak yurt dışından Çin’e seyahatleri artırmayı hedefliyor.

Çin Gümrükler Genel Yönetimi, 17 Kasım 2023’te 54 ülkenin vatandaşlarına üçüncü ülkeye geçişlerinde vize alma zorunluluğunu kaldırmıştı. Çin hükümeti, ayrıyeten 1 Aralık 2023’ten itibaren Fransa, Almanya, Hollanda, İtalya, İspanya ve Malezya vatandaşlarına tek taraflı olarak bir yıl boyunca 15 günlük vizesiz seyahat imkanı tanımıştı.

Başbakan Li Çiang’ın bu ay İsviçre ve İrlanda’ya gerçekleştirdiği ziyaretlerde, tek taraflı vize programına bu iki ülkenin de dahil edilmesine karar verilmişti. Çin ile Singapur, 26 Ocak’ta iki ülke vatandaşlarına 30 gün periyodik karşılıklı vize muafiyeti tanıma konusunda mutabakata vardıklarını duyurmuştu. Çin, halihazırda 18 ülkeye standart pasaport sahipleri için karşılıklı vize muafiyeti uyguluyor. Ortalarında Türkiye’nin de olduğu çok sayıda ülke ile de diplomatik, özel ve hizmet pasaportu sahipleri için karşılıklı vize muafiyeti bulunuyor.

patronlardunyasi.com

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın