Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Politika
  4. »
  5. Çiftçi şikayetçi oldu! İsrail destekçisi Bayer’e 2,25 milyar dolarlık devasa ceza

Çiftçi şikayetçi oldu! İsrail destekçisi Bayer’e 2,25 milyar dolarlık devasa ceza

admin admin - - 4 dk okuma süresi
1 0

ABD’nin Pennsylvania eyaletinde yaşayan John McKivison isimli 49 yaşındaki bir çiftçi, Bayer’in 2016 yılında satın aldığı Monsanto şirketinin Roundup marka tarım ilacı kullanması nedeniyle kansere yakalandığını tez ederek mahkemeye başvurdu. Reuters’ta yer alan habere nazaran, 26 Ocak Cuma günü dava sonuçlandı ve Bayer’in sahibi olduğu Monsanto şirketi 2,25 milyar dolar tazminata mahkûm oldu.

KANSERE NEDEN OLUYOR
Türkiye’de de satışı yapılan Roundup tarım ilacı hakkında karar veren Philadelphia Hukuk Mahkemesi heyeti, eserin lenf kanserine neden olduğunu belirterek oy birliğiyle tazminat cezası kararı verdi. Mahkeme, 250 milyon dolar tazminatın çiftçiye ödenmesine hükmederken ayrıyeten şirkete 2 milyar dolarlık ceza kesti.

50 YILLIK SUİİSTİMAL
McKivison’un avukatları Tom Kline ve Jason Itkin, “Jürinin oybirliğiyle aldığı karar, Monsanto’nun 50 yıllık suiistimalini kınadı ve bu suiistimalin insan güvenliğini umursamazca göz arkası ettiğini ve John McKivison kanserinin kıymetli bir nedeni olduğunu belirten bir beyandı.” açıklamasında

DSÖ’NÜN İKAZINA KARŞIN KANSEROJEN UNSUR KULLANIMINA DEVAM ETTİ
Dünya Sıhhat Örgütü’ne (DSÖ) bağlı Milletlerarası Kanser Araştırma Ajansı (IARC) tarafından hazırlanan raporda, glifosatın “insanlar için muhtemelen kanserojen” olduğu belirtildi.

Ancak Monsanto, herbisit (bitki öldürücü tarım ilacı) satmaya devam etti. Raporun akabinde kimi açıklamalar yapan Monsanto, Roundup’ın kansere neden olmadığını savunurken glifosatın inançlı olduğunu söyleyen çalışmaların sayısının çok daha fazla olduğunu tez etti ve DSÖ’ye itiraz etti.

KASIM’DA 1,56 MİLYAR DOLAR TAZMİNATA MAHKUM OLMUŞTU
ABD’nin Missouri eyaletindeki mahkemede heyet, cuma günü Bayer’in Roundup isimli yabani ot öldürücü eserinin kanser dahil ziyanlara neden olduğunu sav eden 4 davacıya Alman şirketin 1,56 milyar dolar tazminat ödemesine hükmetmişti. Yaşanan gelişme sonrası payları, borsada yüzde 20’ye yakın bedel kaybetmişti.

Bayer, 2020’de ABD’de hakkında açılan davalarda muahede yoluna gittiğini ve davacılara 10,9 milyar dolar ödeneceğini duyurmuştu.

160 BİNDEN FAZLA DAVA AÇILDI

ABD’de, Bayer’e karşı Roundup nedeniyle 165 binden fazla dava açıldığı belirtiliyor. Bayer, Roundup ve glifosatın inançlı olduğunu savunsa da davalar hala devam ediyor.

SOYKIRIM YAPAN İŞGALCİLER İÇİN İSRAİL BAYRAĞI AÇTI
Almanya merkezli Bayer firması Leverkusen’deki merkezine İsrail bayrağı asmıştı. İlaç şirketi olan Bayer, Filistin’e soykırım uygulayan terörist İsrail’e takviyesini ilan etmişti.

patronlardunyasi.com

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın