Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Politika
  4. »
  5. Bilişim Vadisi’ndeki girişimlerin cirosu, 2.5 milyar TL’ye ulaştı

Bilişim Vadisi’ndeki girişimlerin cirosu, 2.5 milyar TL’ye ulaştı

admin admin - - 4 dk okuma süresi
1 0

Bilişim Vadisi’nde yer alan şirketlerin cirosu, 2.5 milyar TL’ye ulaştı. Bilişim Vadisi Genel Müdürü Erkam Tüzgen , 600’den fazla şirketin yer aldığı merkezde 900’ün üzerinde AR-GE projesinin desteklendiği söyledi. Bilişim Vadisi’nin 36 girişimciye yatırım yaptığı, Teşebbüs Sermayesi Yatırım Fonu’nun büyüklüğü ise 500 milyon TL.

Bloomberg HT’den Hande Berktan’ın haberine nazaran, mobilite, siber güvenlik, oyun dalları başta olmak üzere sivil teknoloji geliştiren teşebbüslerin bulunduğu Bilişim Vadisi’nde yer alan şirketlerin cirosu, 2.5 milyar TL’ye ulaştı.

Bilişim Vadisi Genel Müdürü Erkam Tüzgen, “Sivil teknolojiler geliştiren teşebbüslerin merkez üssü Bilişim Vadisi 200 bin metrekarenin üzerinde kapalı alana sahip. 600’den fazla şirketin yer aldığı 900’ün üzerinde AR-GE projesinin desteklendiği bir teknoloji üssü haline geldik. Burada doluluk oranımız yüzde 97” açıklamasını yaptı.

“TOGG’A TEKNOLOJİ GELİŞTİREN 120’NİN ÜZERİNDE ŞİRKET, BİLİŞİM VADİSİ’NDE KÜMELENDİ”

Odaklanılan alanlara dair Erkam Tüzgen “Hedefimiz ulusal teknoloji atılımını hayata geçirmek. Geliştirilen teknolojilerin ticarileşmesi ve ihracata yöneltmek. Bölüm olarak odaklandığımız alanların başında mobilite geliyor. TOGG ile bu alan çok gelişti. Akabinde temas teknolojileri, siber güvenlik, oyun bölümü var. TOGG’un etrafında kümelenen 120’nin üzerinde ulaşım teknolojileri geliştiren firma yer alıyor. Bilişim Vadisinde yer alan firmaların cirosu, 2.5 milyar TL’ye ulaştı. Bu sayının içinde TOGG’un gelirleri dahil değil.” bilgisini paylaştı.

“BİLİŞİM VADİSİ, KOCAELİ, İSTANBUL, İZMİR VE BAKU’DE FAALİYET GÖSTERİYOR”

Büyüme planlarını Tüzgen “İstanbul’da Ayazağa’da, İzmir Urla’da ve Azerbaycan Baku’de Teknik Üniversite’de şubelerimiz mevcut. Amacımız teknoloji geliştirmek, ticarileştirmek ve büyütmek. Bu iş modelini kuran şirketleri kabul ediyoruz. AR-GE firmaları, kuluçka firmaları ve eseri ticari kıymet taşıyan fikir geliştiren girişimcileri kabul ediyoruz. Teşebbüsçü adaylarımızı eserlerini ve iş modellerini geliştirmeye ve hatta kadrolarını oluşturmada yardımcı oluyoruz. Tüm müracaat süreci online yapılmakta.

Azerbaycan’daki girişimcilerimizin Asya pazarlarını açılmalarını hedefliyoruz. Teknoloji geliştirme kapasitesini artırma hedefiyle mentorlük hizmetleri veriyoruz. Bilişim Vadisi olarak oradaki 3 oyun teşebbüsüne yatırım yaptık.” biçiminde paylaştı.

“BİLİŞİM VADİSİ, FARKLI BÜYÜKLÜKTEKİ TEŞEBBÜSLERE, KAYNAK SAĞLIYOR”

Bilişim Vadisi Genel Müdürü finansman kaynağına ait “Fon kaynaklarımızın birincisi Bilişim Vadisi Teşebbüs Sermayesi Yatırım Fonumuzun büyüklüğü, 500 milyon TL. büyüklüğe ulaştı. Bu fonla 36 teşebbüse yatırım yaptık.

Erken teşebbüslere yönelik kaynak sağladığımız ikinci bir fonu kurduk. Küçük ölçekli teşebbüslere, tohum kademesindekilere hazırladığımız bir fon. Şimdiye kadar 4 teşebbüse, 410 bin dolar civarında yatırım yaptık. Bunu artırarak sürdüreceğiz.

Bir öbür fon ise oyun geliştiren teşebbüslerin yatırımcı olduğu bir fon sistemi. Oyun ve animasyon geliştirmeye öncelikle kaynak sağlanan bir fon çeşidi.” dedi.

patronlardunyasi.com

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın