Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Politika
  4. »
  5. Biden yönetimi ile Teksas Valisi arasındaki “sınır güvenliği” tartışması büyüyor

Biden yönetimi ile Teksas Valisi arasındaki “sınır güvenliği” tartışması büyüyor

admin admin - - 4 dk okuma süresi
1 0

ABD’de 5 Kasım’da yapılacak başkanlık seçimi yaklaşırken ülkenin güney hududunun güvenliğine ait tartışmalar yeni bir boyut kazandı.

Cumhuriyetçiler ile Demokratlar ortasındaki en önemli tartışma bahislerinden biri olan hudut güvenliği ve sistemsiz göçmen polemiği, Yüksek Mahkemenin son kararının uygulanmamasıyla daha da arttı.

Yüksek Mahkemenin hududun muhakkak bölgelerine Teksas eyalet yetkililerince yerleştirilen dikenli tellerin kaldırılması istikametindeki kararını kabul etmeyen Vali Abbott, eyaletindeki ulusal muhafızların bu türlü bir süreç yapmayacağını, hatta “sınırı korumak” için yeni dikenli teller koyacaklarını deklare etti.

Abbott, hudut güvenliği konusunda federal idaresi suçlayarak, Biden idaresinin sistemsiz göçmenleri önlemek için hiçbir şey yapmadığını savundu.

Teksas’ın bir “işgal” ile karşı karşıya olduğunu belirten Abbott, “Eyalet hudutlarımızı her türlü tehdide karşı korumak anayasal vazifemiz ve bunu yerine getireceğiz.” açıklamasını yaptı ve ülkedeki öteki Cumhuriyetçi eyaletlerin de yardımını talep etti.

25 EYALETTEN TEKSAS’A TAM DESTEK

Abbott’ın takviye davetine kısa müddette cevap veren 25 eyaletin Cumhuriyetçi valileri, ortak bir bildiriye imza atarak güney sonunun korunması konusunda Teksas’a her türlü dayanağı sağlamaya hazır olduklarını belirtti.

Bu kapsamda başta Oklahoma eyaleti olmak üzere birçok Cumhuriyetçi eyalet valisi, muhakkak sayıda ulusal muhafız birliğini Teksas eyaletine dayanak gayesiyle göndereceklerini bildirdi.

Teksas’a bir takviye de hala Cumhuriyetçilerin en güçlü lider aday adayı pozisyonundaki, eski ABD Lideri Donald Trump’tan geldi. Trump, tüm eyaletlere davet yaparak ulusal muhafızlarını Teksas’a göndermeleri ve ABD’nin güney sonunu yasa dışı göçmenlerden muhafazaları gerektiğini belirtti.

– Yüksek Mahkeme kararı uygulanacak mı?

Diğer yandan Biden idaresinin Teksas eyalet idaresine Yüksek Mahkemenin kararını uygulaması için 24 saat mühlet verdiği bilgisi, Amerikan medyasına yansıdı. Buna nazaran, Biden idaresi, ülkenin en üst hukuksal merci olan Yüksek Mahkeme kararının uygulanması gerektiğini, aksi halde önemli türel tartışmalara kapı aralanacağını söz etti.

Biden idaresinin bu yaklaşımına olumsuz karşılık veren Abbott ise son açıklamasında, Biden’ın halkı terk ettiğini ve sonları müdafaa misyonunu yerine getirmediğini savundu. Abbott, bu sebeple kendilerinin bu misyonu yerine getirmeye devam edeceklerini vurguladı.

Söz konusu Yüksek Mahkeme kararının ne formda uygulanabileceğine ait tartışma sürerken, birtakım uzmanlar Biden’ın “Teksas ulusal muhafızlarını federalleştirebileceği” tezini öne sürüyor.

Buna nazaran Biden, ulusal acil durum ilan edip Teksas’taki ulusal muhafızları federal idareye bağlayabilir ve mahkeme kararını bu yolla uygulatabilir.

Biden’ın bu yolu tercih etmesinin siyasi sebeplerle sıkıntı olduğu yorumları Amerikan medyasında öne çıksa da kelam konusu tansiyonun nasıl sonuçlanacağı merakla bekleniyor.

ABD Yüksek Mahkemesinin Meksika sonunun Rio Grande Irmağı boyunca çekilen dikenli tellerin kaldırılması kararının akabinde Teksas Valisi Abbot ile Biden ortasındaki uyuşmazlık tırmanmıştı.

Teksas Ulusal Muhafızları, mahkeme kararına karşın salı günü ABD hudut devriyesinin işini yapmasına müsaade vermemiş, dikenli telleri yerleştirmeye devam etmişti.

patronlardunyasi.com

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın